Виїзд дітей віком від 16 до 18 років самостійно з України до Польщі: усі правові нюанси та документи

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

З початку повномасштабного вторгнення умови виїзду з України за кордон дітей віком від 16 до 18 років залишились незмінні. Однак українцям варто врахувати окремі нововведення українського законодавства та особливості польського права. А саме ті, що можуть вплинути на виїзд та перебування дитини з України у Польщі.

На тему: Оновлення у правилах перетину кордону у серпні 2023 року: три аспекти

Згідно з Цивільним кодексом України (Стаття 313: Право на свободу пересування), фізична особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тому дозвіл на виїзд українських дітей за кордон фактично потрібен лише до досягнення ними 16-річного віку.

Виїзд дітей віком від 16 до 18 років з України самостійно та військовий облік за кордоном

З січня 2023 року в українське законодавство були внесені зміни, які не впливають на виїзд 16-річних та 17-річних дітей чоловічої статі за кордон. Проте зобов’язують подати документи в українське консульство для взяття на консульський облік у країні перебування.
Згідно з новими змінами до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, з січня 2023 року був зменшений вік призовників для взяття на військовий облік до 16 років.

Відтак 16-річним громадянам України, яким у поточному році (до 31 грудня включно) виповниться 17 років, слід самостійно з’явитися у ТЦК та СП та стати на військовий облік.

Тобто, якщо дитині виповнилось 16 років у липні 2023 року, то вона має стати на військовий облік до 31 грудня 2024 року.

з України
Після прибуття з України до Польщі дітей віком 16 та 17 років, їм слід стати на консульський облік в одному з українських консульств у цій країні, фото freepik.com
Адже, згідно з Постановою українського Кабміну "Про порядок організації військового обліку", дипломатичним установам за кордоном доручено разом з консульським обліком вести й військовий облік громадян України, які перебувають за кордоном.

Детальніше: Візит у консульство, консульський облік та військовий облік за кордоном: що слід знати українцям

Порядок виїзду дітей віком 16 та 17 років з України до Польщі самостійно

Правила виїзду з України та перетинання кордону з іноземною державою для дітей 16 та 17 років прописані у відповідній Постанові Кабінету міністрів України.
Офіційно для самостійного виїзду з України до Польщі громадянину України, якому виповнилось 16 років, потрібен біометричний закордонний паспорт дійсний ще мінімум 6 місяців на момент виїзду за кордон.

Щоб у дитини на кордоні не було проблем із виїздом з України до Польщі, слід заздалегідь підготувати її до можливих запитань прикордонників щодо:

  • мети та термінів в’їзду/виїзду;
  • адресу перебування у Польщі;
  • контакти знайомих чи родичів, до яких прямує дитина.
У разі, якщо дитина їде до Польщі з метою довготривалого перебування, вона може скористатись тимчасовим прихистком, який Польща надає українцям-втікачам від війни. Для цього на кордоні слід задекларувати мету в’їзду таку, як евакуація з місць ведення бойових дій в Україні.

Це важливо: Як українцям не втратити статус UKR при виїзді з Польщі в Україну: офіційне роз’яснення

телеграм-канал UAPL.INFO

Особливості самостійного перебування у Польщі дітей віком до 18 років

Однак українцям у Польщі слід врахувати, що проблеми при самостійному виїзді дітей 16 та 17 років з України до Польщі можуть виникнути не лише при перетині кордону.  А безпосередньо під час самостійного перебування дитини на території сусідньої країни.
Адже згідно з польським законодавством дитина до досягнення повноліття (до 18 років), може перебувати на території Польщі лише під наглядом одного з батьків або законного опікуна.

Це стосується і дітей, які прибули у Польщу з України з метою отримання статусу PESEL UKR (тимчасового захисту).

Українські вимушені мігранти, які прибули на територію Польщі після 24 лютого, відповідно до чинного в Польщі законодавства, несуть повну відповідальність за неповнолітніх дітей.
Фактично дитина, якій виповнилось 16 років до моменту досягнення повноліття (18 років):
  • може самостійно виїхати з України до Польщі,
  • але не може перебувати на території Польщі без законного опікуна.

Тимчасовий опікун у Польщі: як оформити опікунство, якщо батьки залишились в Україні

У правовому розумінні тимчасовий опікун у Польщі це особа, яка має право:

  • представляти інтереси дитини;
  • приймати рішення щодо її лікування;
  • отримувати фінансову допомогу на дитину;
  • приймати рішення стосовно місця проживання дитини;
  • обирати школу або дитячий садок для дитини тощо.
Особою, яка має право виконувати функцію опікунства над дитиною у Польщі, може бути:
  • близький або далекий родич дитини;
  • інша особа (друг, подруга батьків), яка гарантує належне виконання обов’язків опікуна.
з України
Тимчасовий опікун у Польщі призначається польським судом. Подати документи до суду може потенційний опікун на основі заяви від батьків дитини, фото freepik.com
Саме тому українцям слід врахувати, що у випадку виїзду без батьків дітей віком від 16 до 18 років з України до Польщі, слід заздалегідь:
  • подбати про те, хто буде її тимчасовим опікуном на території Польщі;
  • підготувати й передати відповідну заяву про дозвіл на встановлення опікунства певній особі у Польщі.
Заява на опікунство від потенційного опікуна подається до міського суду за місцем перебування дитини. Взірець бланка можна знайти на сайті суду або отримати при особистому зверненні.
Разом із заявою потенційного опікуна до суду на встановлення опіки у Польщі слід подати:
  • копію закордонного (біометричного) паспорту зі штампом про в’їзд тимчасового опікуна, якщо опікун громадянин України;
  • карту тимчасового перебування, якщо така є;
  • паспортний документ дитини зі штампом про в’їзд на територію Польщі;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • заяву від батьків щодо згоди на тимчасову опіку.
Потенційний опікун для дитини з України може мати й громадянство Польщі. У такому випадку особі слід при поданні заяви мати із собою національний паспорт.
Рішення про призначення тимчасового опікуна для дітей віком до 18 років у Польщі набирає чинності з моменту його проголошення.

На тему: Яка саме заява від батьків потрібна для виїзду неповнолітньої дитини за кордон

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

4 thoughts on “Виїзд дітей віком від 16 до 18 років самостійно з України до Польщі: усі правові нюанси та документи

  1. Добрий вечір, підкажіть чи може моя донька в 16, 5 років самостійно перетнути кордон з Польщею , якщо в неї є нотаріально завірена заява що ми батьки дозволяємо їй самостійно перетинати кордон ( далі вона летить в Японію по робочій візі працювати за модельним контрактом) ?

  2. Доброго вечора,моїй доньці 16 років і вона хоче поїхати жити і навчатися у Польщі,я змушена залишитися на Україні (я мама одиначка),і що робити у такій ситуації?Чи можу я з України надати тимчасове опікунство щоб вона могла виїхати та перебувати у Польщі?Завчасно дякую за відповідь та поради

  3. Доброго дня. Чи може 18-річна дівчина українка бути опікуном 17-річного юнака в Польщі?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *