Зменшення віку призовників та виїзд за кордон українців віком молодше 18 років

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Останні зміни українського законодавства у питанні військового обліку призовників відповідно вплинуть і на українських мігрантів, які перебувають за межами України. Водночас виїзд за кордон осіб допризовного віку наразі залишається без змін.

Читайте також: Як зберегти зароблені у Польщі злоті та з прибутком зняти їх в Україні

У травні 2023 року Верховна рада України продовжила оновлення Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. А у Державній Прикордонній Службі України (ДПСУ) надали офіційне пояснення щодо потенційних обмежень у перетині кордону.

Вік призовників знижено: основні зміни у військовому обліку на початку літа 2023

На додаток до Постанови Кабміну №1487, яка набула чинності у січні 2023 року, наприкінці травня Верховна рада України схвалила законопроект №9281, що вносить зміни до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Військовий облік з 2023 року навіть для 16-річних

Чинний Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів фактично знизив нижню вікову планку для взяття на облік призовників.

Адже з 2023 року юнаки в України повинні здійснювати постановку на військовий облік саме у рік досягнення 17-річного віку.

Відтак, 16-річні громадяни України, яким у поточному році (до 31 грудня включно) виповниться 17-років згідно з оновленим законодавством повинні самостійно з’явитися у ТЦК та СП. 

При цьому прибути до військкомату слід із необхідними для постановки на військовий облік документами.

кордон
Офіційно призвати на строкову службу (наразі такий призов в Україні не здійснюється) або мобілізувати можуть лише у повнолітньому віці – 18 років, фото: armyinform.com.ua

Граничний вік перебування на військовому обліку знижено

Ухвалений у травні законопроект №9281 визначив новий граничний вік перебування на військовому обліку в Україні.

Ініційоване Міноборони України зниження граничного віку призовників фактично дозволяє не ставити осіб віком старше 25 років на військовий облік та потенційно знімати з нього при досягненні цього віку.

Це зумовлено зокрема й тим, що наразі призов на строкову службу в Україні й так не здійснюється.

Відтепер громадяни України перебуватимуть на військовому обліку в ТЦК та СП не до 27 років, а лише до 25 років.

Зниження віку призовників в Україні: які зміни чекають українців, що виїхали за кордон

Оновлення в українському законодавстві відповідно вплинуть й на громадян України, які перебувають на території іноземних держав.

Чинний Порядок військового обліку визначає, зокрема, що громадяни України – призовники, військовозобов’язані та резервісти, при перебуванні за кордоном понад три місяці, повинні перебувати на консульському обліку в дипломатичних установах.

Детальніше у матеріалі: Дипустанови відтепер організовують військовий облік за кордоном та займаються поверненням військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації

Ще наприкінці березня 2023 року у МЗС України підтвердили тісне співробітництво та постійне інформування військкоматів про місця проживання українців за кордоном.

У МЗС наголосили на тому, що дані про військовозобов’язаних осіб, які перебувають на консульському обліку дійсно направляють до військкоматів в Україні.
Для військовозобов’язаних є обов’язковим перебувати на військовому обліку. На практиці люди, які стають на консульський облік, дані про цих людей ми направляємо до військкоматів. Що ці люди знаходяться на території Польщі, за такою-то адресою,
зазначив очільник Генерального консульства України у Любліні Артем Валах

Враховуючи останні зміни в законодавстві українцям за кордоном слід врахувати, що вже влітку закордонні дипустанови України:

  • мають брати на військовий облік 16-річних громадян, яким у 2023 році виповниться 17 років,
  • не повинні ставити на військовий облік українських громадян віком старше 25 років.

телеграм-канал UAPL.INFO

Виїзд за кордон неповнолітніх юнаків у 2023 році: офіційний коментар ДПСУ

Оновлення національного законодавства України щодо військового обліку не вплинуть на виїзд за кордон неповнолітніх юнаків. Навіть попри їх перебування на військовому обліку.

У Державній прикордонній службі України офіційно спростували інформацію, яка поширюється у медіапросторі, щодо заборони виїзду за кордон 17-річним українцям.

Нагадаємо, що на час дії в Україні воєнного стану (наразі до 18 серпня 2023 року) обмежено виїзд за кордон для чоловіків віком 18 — 60 років, окрім винятків визначених українським законодавством.
Держприкордонслужба офіційно підтвердила, що не обмежує виїзд за кордон юнаків віком до 18 років

Станом на кінець травня 2023 року на 17-річних юнаків зазначені вище обмеження не розповсюджуються, а пропуск громадян через державний кордон здійснюється відповідно до:

У ДПСУ вчергове підтвердили, що громадяни України, яким виповнилось 16 років, можуть самостійно виїжджати за кордон.

Можливість самостійно виїзду за межі України при наявності відповідних документів гарантується українським юнакам допризовного віку статтею 313 Цивільного кодексу України.

Незаконний виїзд за кордон: яке покарання готують українцям

Водночас українцям за кордоном слід врахувати інформацію Міністерства внутрішніх справ України про покарання для осіб, які незаконно виїхали чи перебувають за кордоном.
Міністр МВС Ігор Клименко анонсував підготовку відповідного законопроекту, яким буде передбачено відповідальність за незаконну втечу з України під час війни для осіб, які
  • незаконно виїхали за межі України під час дії воєнного стану;
  • зараз перебувають в іноземній країні,
  • і по завершенню війни повернуться до України.

У МВС не виключають, що зазначені категорії громадян України може бути обмежено у праві виїзду за кордон в майбутньому.

Детальніше: Українців, які незаконно виїхали за кордон під час війни буде покарано – очільник МВС України

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *