Час обирати – або Карта побиту або PESEL UKR: плюси та мінуси цих статусів для українців

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

1 квітня 2023 року стартував прийом документів від громадян України у Польщі зі статусом PESEL UKR на отримання Карти побиту. Чим відрізняється Карта побиту від PESEL UKR, та що саме обрати українцям у сусідній країні.

До теми: Карта побиту та її легальність. Прикордонники у Польщі отримали нові можливості контролю іноземців.

Особливості отримання польської Карти побиту у 2023 році детально пояснили на офіційному урядовому порталі Управління з питань іноземців.

Карта побиту для українців із тимчасовим захистом PESEL UKR

Насамперед слід врахувати, що отримання Карти побиту для українців зі статусом PESEL UKR є абсолютно добровільним та не обов’язковим.
Отримання Карти побиту у 2023 році стане в пригоді тим українським вимушеним мігрантам, які:
 • доволі впевнено відчувають себе на польському ринку праці,
 • мають намір відмовитися від користування тимчасовим захистом на території Польщі.
Нагадаємо, що офіційно із 1 квітня 2023 року зможуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи або ведення господарської діяльності усі громадяни України зі статусом UKR у номері PESEL.

Відтак запроваджені у 2023 році нові правила отримання Карти побиту пов’язані з основними формами економічної активності, а саме дозвіл:

 • на тимчасове перебування та роботу,
 • для тимчасового перебування з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації,
 • на тимчасове перебування для ведення господарської діяльності.

Водночас аби отримати один з перерахованих дозволів на перебування, громадянин України повинен відповідати вимогам, викладених у положеннях Закону Польщі “Про іноземців”.

Наразі близько 1 мільйона громадян України та членів їхніх сімей користуються тимчасовим захистом у Польщі на підставі номера PESEL зі статусом UKR.

Тимчасовий захист для українських біженців у Польщі продовжать до березня 2024 року

Громадяни України, які прибули у Польщі після 24 лютого 2022 року, офіційно до 24 серпня 2023 року мають можливість легально перебувати на території сусідньої країни.
Йдеться про те, що особи зі статусом PESEL UKR, які не отримають Карти побиту можуть і надалі легально проживати у Польщі.
Щобільше на урядовому порталі підтвердили, що із високим відсотком ймовірності, термін законного перебування у Польщі українців із тимчасовим захистом (PESEL UKR) буде продовжено щонайменше до 4 березня 2024 року.
Карта побиту
Такі передумови продовження терміну легального проживання українських біженців у Польщі викладені у рішенні Ради ЄС про введення тимчасового захисту, колаж: UAPL.INFO

У чому різниця між Картою побиту та PESEL UKR: недоліки та переваги обох правових статусів

Насамперед українцям у Польщі слід врахувати, що надання тимчасового дозволу на перебування (Карти побиту) призведе до припинення користування тимчасовим захистом та можливість використання переваг спецзакону.
Відтак після отримання Карти побиту у Польщі фактично, буде втрачено статус PESEL UKR, який передбачено Законом Польщі “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави”
Основні відмінності між тимчасовою охороною (PESEL UKR) та Картою побиту у 2023 році.

PESEL UKR

Карта побиту

Термін дії до 24.08.2022, буде продовжено щонайменше до 4 березня 2024 року.

 

Термін дії від 3 місяців до 3 років.
Використання прав, які надає статус PESEL UKR – можливість використання електронного документа Дія пл (Diia.pl) в додатку mObywatel.Карта побиту діє на час надання дозволу на перебування.
Відсутність оплати за отримання статусу PESEL UKR та використання електронного документа Дія пл (Diia.pl).Вартість Карти побиту в залежності від виду дозволу складає від 340 до 440 злотих. А також додаткову оплату 100 злотих за її видачу.
При наявності електронного документа Дія пл (Diia.pl) можливість із дійсним закордонним паспортом перетинати кордон Польщі. В тому числі й на території країн Шенгенської зони) на термін не більше 30 діб (одноразово).Можливість переміщення по країнах Шенгенської зони та перебувати в них терміном 90 діб впродовж періоду 180 діб із дійсним закордонним паспортом.
Втрата статусу PESEL UKR відбувається після відсутності особи на території Польщі понад 30 діб.Втрата права на тимчасове перебування у Польщі може відбутись лише у випадку, коли офіційно буде скасовано рішення про надання дозволу.
Наприклад, іноземець перестав виконувати вимоги видачі йому дозволу на тимчасове перебування у зв’язку:

 • зі зміною підстави перебування,
 • через загрозу з його боку безпеці Польщі,
 • чи загрозу громадському порядку.
До речі: Дистанційне навчання в Україні може створити проблеми для українських учнів у Польщі
Право на здійснення  трудової діяльності у Польщі без дозволу, за умови повідомлення роботодавцем повітового управління праці. У якому мають бути зазначено працевлаштування іноземця на певних умовахПраво на здійснення  трудової діяльності у Польщі без дозволу, за умови повідомлення роботодавцем повітового управління праці. У ньому також повідомляється про роботу іноземця на певних умовах.
Проте якщо Карта побиту була отримана на підставі конкретних умов праці  – працевлаштування можливо виключно на цих підставах.
Отримання різного роду нефінансових допомог на території Польщі, зокрема:

 • допомоги у розміщенні,
 • цілодобового харчування у пунктах спільного проживання,
 • надання засобів особистої гігієни, отримання безплатної психологічної допомоги тощо.
Жодні допомоги не доступні.
Право на безплатне отримання медичної допомоги, на тих самих умовах, що й особи у Польщі.
Йдеться про осіб, які підпадають під дію обов’язкового або добровільного медичного страхування.
Необхідність оплати внесків на медичне страхування, для набуття права на отримання медичних послуг.

телеграм-канал UAPL.INFO

Зазначені вище відмінності повинні допомогти українським вимушеним мігрантам у Польщі визначитись із тим, чи готові вони втратити статус PESEL UKR задля отримання Карти побиту.
Просимо читачів у коментарях під даним матеріалом написати потребу підготовки розширеного опису порядку подання документів на отримання Карти побиту громадянами України у Польщі зі статусом PESEL UKR.

До речі: Нові можливості сервісу Дія дозволяють відкрити рахунок в українському банку навіть з-за кордону

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

22 thoughts on “Час обирати – або Карта побиту або PESEL UKR: плюси та мінуси цих статусів для українців

  1. Доброго дня.Хочу списати я маю карту биту,в дітей нічого не помінялись,чи мають діти право на статус укр ?

 1. Підкажіть, карту побита можна буде получити після 23.03. 24. Я взагалі не розумію нащо її зараз робити. Якась дивна історія.

 2. У меня вопрос: а что в спецзаконе говорят о пенсионерах – беженцах, которые, например, уже не в состоянии работать?

  1. А это точно, что написано, что в шенгенской зоне нельзя со статусом укр находится более 30 дней. Я читала другую информацию. На более 30 дней нельзя выезжать в Украину.

   1. У цьому питанні важливий сам факт відсутності за межами Польщі понад 30 діб поспіль. Місце перебування не має визначального значення.

 3. З PESEL UKR можна продовжувати користуватися авто з українською реєстрацією, і укр. правами. А як вплине на це отримання карти побиту по новому закону?

 4. Якщо заїхала в Польшу з Іншої страни ЄС по безвізу, після 24/02 і немає статуса UKR але є робота в Польші, чи можна податись на загальний умовах на карту побиту?

 5. А чи Карта Побиту дає право брати житло в кредит? Хотіли саме для цього оформити

 6. І як я розумію, тимчасовий захист не дає право на кредит, не йде в стаж для отримання карти резидента, якщо хочете жити в Польщі, від тимчасового захисту мало толку.

 7. Чи є обов’язковим подача документів на карту прбиту для працюючих українців зі статусом укр в Польші на умові о праці. Роботодавець вимагає на підставі уставу від 01.04.2023 щоб працівник зі статусом укр робив карту побиту.

 8. Мене цікавить, чи можливо зі статусом укр. Виїжджати з польщі скажемо на один тиждень до країни не шенгенської зони, і чи будуть негативні наслідки?

 9. Підкажіть,якщо дружина з дитиною перебували більше 30 днів за територією Польщі і повернулися до Польщі та не хочуть відновлювати статус UKR,їм потрібно робити новий песель? Жінка подала документи на часовий побит,дитина на сталий.

 10. Доброго дня, працівник уженду не поставила мені штампа в паспорті під час подачі.У мене ж статус укр.На питання чому не поставили сказали маю статус укр.Але хіба він не злітає відколи подалась на карту? Дякую

 11. Добрий день, маю статус УКР, почалась на карту побуту, децизії ще не маю. Терміново потрібно поїхати в Україну, які можуть виникнути труднощі при поверненні до Польщі на їх кордоні? Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *