Відповіді на запитання щодо дійсності документів на право виїзду дитини за кордон були відчутно заплутані червневими заявами Держприкордонслужби. У Нотаріальній палаті України офіційно відреагували на неправомірність мотивації контрольних служб при обмеженні виїзду дітей за межі України.
Таким чином Нотаріальна палата, що об’єднує усіх нотаріусів України, відреагувала на отримані скарги від нотаріусів та громадян щодо відмови на пунктах пропуску у виїзді дітей за кордон.
Правоохоронці заплутали українців “змінами” щодо виїзду дітей за кордон
У червні 2023 року Державною прикордонною службою України було оприлюднено низку інформаційних заяв щодо недійсності “білих довіреностей”.
Інформаційне повідомлення про недійсність бланків довіреностей, виданих на білих аркушах, яке була початково опубліковано на офіційному порталі ДПСУ, було видалено за кілька годин після публікації. А подальші уточнення та пояснення, опубліковані на сторінці ДПСУ у Facebook, ще більше заплутали українських громадян.
Натомість на офіційному профілі Держприкордонслужби у Twitter й надалі розміщена некоректна інформація
Яка незрозумілим чином взаємопов’язує довіреності на білих аркушах із виїздом дітей за кордон у супроводі третіх осіб.
З юридичної точки зору, абсолютно некоректним є представлене на інфографіці запитання “Чи можливий виїзд дитини за кордон у супроводі третіх осіб з довіреністю на білому папері?”.
Адже, попри загальновживану серед населення назву “довіреність на виїзд дитини за кордон”, юридично цей документ не є довіреністю.
А посвідченою нотаріусами заявою на виїзд дітей за кордон. Яку до 23 травня 2023 року офіційно могли оформляти на білих аркушах паперу.
Не довіреність, а заява: чому документи на білих аркушах не обмежують виїзд дитини за кордон
Нотаріальна палата України ще 13 червня 2023 року звернулась до українських прикордонників із відповідним роз’ясненням.
Професійна спілка нотаріусів України чітко виклала власну позицію щодо неправомірності мотивації співробітників ДПСУ на кордоні при відмові у пропуску дітей.
Виїзд дітей за кордон оформлюється заявою батьків через нотаріальне засвідчення справжності підпису батьків на заяві, а не через довіреність, – наголошують у Нотаріальній палаті України.
Відтак зміни в українському законодавстві, на які посилаються прикордонники (Постанова Кабміну №469) стосуються виключно довіреностей, які були видані до 23 травня 2023 року без використання спеціальних бланків нотаріальних документів.
Тобто лише документів, які юридично є саме довіреностями та були оформлені на звичайних білих аркушах паперу.
Заяву про виїзд дитини на білому аркуші не потрібно підтверджувати, – Нотаріальна палата України
Також було спростовано поширену прикордонниками інформацію, щодо потреби додаткової верифікації документів на право виїзду дитини за межі України.
У Нотаріальній палаті наголосили, що посилання прикордонників на травневі зміни в українському законодавстві не зовсім коректні.
Нагадаємо, що з 06 березня 2022 до 23 травня 2023 року в Україні було запроваджено можливість:
- засвідчення справжності підпису батьків на заяві про виїзд дитини в супроводі третьої особи на білих аркушах паперу;
- на яких за допомогою комп’ютерної техніки наносились певні обов’язкові реквізити нотаріусів.
Акцентуємо увагу на неправомірності мотивації прикордонних служб у відмові приймати заяви на виїзд дітей за кордон, посвідчені нотаріусами на білих аркушах паперу, з причини відсутності їх підтвердження. Законодавством не вимагалось і не вимагається підтверджувати чинність вчинення такої нотаріальної дії, – зазначають у Нотаріальній палаті України
Згідно з Постановою Кабміну №469 перевірка стосується виключно довіреностей на білих аркушах паперу, а не заяв про виїзд дитини за кордон.
Представники професійної спілки нотаріусів заявляють про отримані скарги від нотаріусів та громадян про неправомірні обмеження виїзду дітей за кордон, які по суті не мають законодавчого обґрунтування.
Відтак просять Державну прикордонну службу України та Державну митну службу врахувати у своїй діяльності, що:
- нотаріально посвідчені заяви батьків на виїзд дітей за кордон, викладені на білих аркушах паперу з дотриманням положень Постанови № 469 є дійсними,
- та можуть без обмежень використовуватися третіми особами для реалізації повноважень, зазначених у заявах – вивезенні дітей за межі України.
Зверніть увагу: Із липня карти побиту та візи у Польщі більше не продовжуватимуть: як це вплине на українців
фото: unsplash.com
Добрий вечір ,мені16 років чи потрібно меніставати на військовий облік щоб перетнути кордон Польщі і що взагалі для цього потрібно ?