Карту побиту у Польщі доводиться чекати більше пів року: воєводства самостійно розв’язати проблему не можуть

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Проблеми із видачею карт побиту в окремих воєводствах Польщі змусила польського Уповноваженого з прав людини звернутись до Міністра внутрішніх справ та адміністрації. Терміни очікування на карту побиту влітку 2023 року у Нижньосілезькому воєводстві перевищили 6 місяців.

До теми: Як українцям правильно подати документи на Карту побиту у Польщі: офіційна інструкція

На офіційному порталі польського Омбудсмана зазначається, що попри всі зусилля воєводських органів, на цьому рівні питання із затримками видачі карт побиту вочевидь вирішити не вдасться. Саме тому проблематику вирішено підняти на рівень Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі.

Карту побиту у Польщі отримати все складніше: терміни видачі не дотримуються, нові дати не призначають

Попри певні труднощі з отриманням українцями карти побиту по всій території Польщі, наразі найбільш проблемним це питання є у Нижньосілезькому воєводстві.
Нагадаємо, що лише в адміністративній столиці Нижньосілезького воєводства – Вроцлаві – наразі проживає понад 250 тисяч українських мігрантів.  Відтак лише у Вроцлаві більше третини мешканців становлять українці.

За інформацією польського Омбудсмана, багатьом українцям після надання дозволу на перебування у Польщі, було чітко визначено дату отримання карти побиту.

Водночас у цей термін українські мігранти не змогли її отримати. При цьому нової дати отримання карти побиту їм призначено не було.

карту побиту
Лише з червня до середини липня 2023 року до Офісу польського Уповноваженого з прав людини надійшло щонайменше 44 скарги на неможливість отримання у встановлені терміни карти побиту від українських мігрантів, фото: PAP/Marcin Bielecki
Відповідно до поданих скарг, частина українців у Нижньосілезькому воєводстві очікують на отримання карти побиту вже понад пів року.

Зафіксовано також випадки відмови перевірки поточного статусу справи щодо видачі карти побиту українським мігрантам.

При цьому аргументація відмови полягала у тому, що “наразі видають карти побиту тим, хто отримав дозвіл на перебування у грудні 2022 року, а термін очікування карти побиту може становити навіть понад 9 місяців”.

Дозвіл на перебування є – карту побиту не видають: які проблеми очікують українців у Польщі

За інформацією Омбудсмана Польщі багатомісячні затримки із виготовленням та видачею карт побиту створюють відчутні проблеми для мігрантів.
Насамперед йдеться про неможливість користуватися правами, які надаються іноземній особі дозволом на проживання на території Польщі.
Адже карта побиту:
  • не лише підтверджує особу іноземця під час його перебування на території Республіки Польща,
  • а й дає право, при використанні дійсного проїзного документа (закордонного паспорта), багаторазово перетинати польський кордон без необхідності отримання польської візи.

телеграм-канал UAPL.INFO

Тривала процедура легалізації у Польщі у багатьох випадках унеможливила іноземцям відвідувати країни свого походження протягом декількох років.
Відсутність карти побиту (попри виданий дозвіл на перебування) значно ускладнює працевлаштування та виконання професійних обов’язків у Польщі іноземними громадянами.

А саме особам, які через характер своєї роботи змушені виїжджати за кордон у зв’язку зі службовою необхідністю.

Воєводські органи працюють на максимумі: ресурсів для оформлення карт побиту не вистачає

У відповіді Уповноваженому з прав людини воєвода Нижньосілезького воєводства зазначає, що в Департаменті у справах громадянства та іноземців було прийнято рішення про організаційно-технічні зміни.
Окрім цього доручено профільним працівникам надсилати замовлення на персоналізацію карт побиту навіть у понаднормовий час.
Для пришвидшення термінів видачі карти побиту до профільного департаменту було:
  • відряджено співробітників з інших структурних підрозділів воєводського управління,
  • залучено осіб, зайнятих в рамках проекту Фонду притулку, міграції та інтеграції, стажерів та студентів.

Натомість збільшення кількості дозволів на перебування для іноземців та, відповідно, кількості карт побиту наразі не призвело до надання воєводству додаткової кадрової підтримки.

З огляду на велике робоче навантаження, слід визнати, що кількість персоналу є недостатньою та неадекватною для задоволення фактичних потреб, 
– наголошують у воєводському управлінні у Вроцлаві.
карту побиту
Наявні у воєводства кадрові ресурси не здатні забезпечити ефективне та своєчасне виконання завдань щодо видачі карт побиту, фото: wikimedia.org
За даними Департаменту у справах громадян та іноземців у Нижньосілезькому воєводському управлінні у Вроцлаві кількість виданих дозволів на перебування склала у:
  • 2020 році – 13 098 позитивних рішень,
  • 2021 році – 26 236 позитивних рішень,
  • 2022 році – 52 043 позитивних рішень,
  • лише у першому півріччі 2023 року – 30 217 позитивних рішень.

Польський Омбудсман апелює до МВСіА щодо проблем із видачею карт побиту іноземцям

21 серпня польський Уповноважений з прав людини направив звернення до міністра внутрішніх справ і адміністрації, в якому описав зазначену вище проблематику.
Пояснюючи організаційні проблеми та труднощі із легалізацією мігрантів у Нижньосілезькому воєводстві Польщі польський Омбудсман просить МВСіА надати відповіді стосовно наступних питань:
  1. Чи планується збільшення кадрового штату Департаменту у справах громадян та іноземців у Нижньосілезькому воєводському управлінні у Вроцлаві?
  2. Від чого залежить і який наразі час очікування на персоналізацію карт побуту в Центрі персоналізації документів при Міністерстві внутрішніх справ і адміністрації?
  3. Чи розглядалося питання про створення більшої кількості підрозділів для персоналізації документів на проживання та проїзних документів для іноземців?

Станом на 1 вересня 2023 року відповіді від МВСіА Польщі на зазначений вище запит польського Омбудсмана оприлюднено не було.

До речі: Зароблені у Польщі злоті можна навіть із прибутком зняти з картки в Україні

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *