Зміни у програмі 40+ на біженця з України із листопада: виплати будуть у 2023 році

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Однією із найбільш затребуваних програм підтримки українських втікачів від війни у Польщі залишаються виплати в розмірі 40 злотих на день. Йдеться про грошову допомогу для забезпечення проживання та харчування громадян України, більше відому як програма 40+ на біженця з України.

До теми: Продовжити закордонний паспорт у дипустановах України у Польщі знову можливо: офіційне пояснення Уряду

Польська влада продовжує адаптувати національне законодавство, очікуючи чергову хвилю міграції українських біженців із регіонів охоплених війною. Нагадаємо, у Польщі припускають, що рятуючись від обстрілів та холодів у зруйнованих бойовими діями регіонах України, до сусідньої країни можуть прибути до 800 тисяч нових українських біженців.

Що змінюється у програмі 40+ на біженця з України

З 1 листопада 2022 року набув чинності новий взірець заяви про призначення грошової допомоги для забезпечення проживання та харчування громадян України. Зміни стосуватимуться тих українських мігрантів, які проживають на території Республіки Польща, у зв’язку з військовими діями, що ведуться на території України.

Відповідні зміни внесені до “Картки особи, прийнятої на проживання”, яка є частиною заяви на отримання грошового відшкодування за розміщення та харчування біженців з України.

У картку додано ще 6 місяців для подання термінів проживання українських біженців. Нагадаємо у попередньому взірці заяви на отримання відшкодування за програмою 40+ термін проживання було обмежено жовтнем 2022 року.

Відтак потенційні виплати за програмою 40+ на біженця стали доступні до квітня 2023 року.

Законодавчо зміни набули чинності із 31 жовтня і були затверджені розпорядження Міністра внутрішніх справ і адміністрації Польщі № 2226 від 28 жовтня 2022 року. Текст розпорядження та новий взірець заяви на отримання виплат за програмою 40+ на біженця доступний для завантаження за цим посиланням.

40 злотих на добу за біженця: що треба знати про ці виплати 

Насамперед слід розуміти, що виплати за цією програмою підтримки українських біженців у Польщі здійснюються за минулий період. Тобто заява подається на отримання коштів за період, який українські біженці фактично вже прожили та харчувались у помешканні особи, що подає заяву на отримання виплат по програмі 40+.
Хто може отримати виплати 40+ за біженця

Стаття 13 згаданого вище польського спецзакону зазначає, що виплати 40+ надаються будь-якому суб’єкту господарювання, зокрема фізичній особі, яка надаватиме житло та харчування громадянам України зі статусом PESEL UKR.

Чи можуть українці у Польщі, які прийняли родичів-біженців претендувати на виплати 40+
Станом на осінь 2022 року польські нормативно-правові документи не визначають обмежень щодо виплати допомоги за програмою 40+ за біженця в залежності від:
  • типу власності помешкання;
  • громадянства отримувача виплат.
Відповідно претендувати на отримання виплати можуть й українці у Польщі, які володіють житловими приміщеннями на правах оренди.

Також наразі немає законодавчих обмежень по рівню родинних зв’язків між біженцями та особами, які надають їм проживання та харчування за програмою 40+.

Тому потенційно існує можливість оформлення оренди помешкання у Польщі громадянами України, які надалі можуть прийняти біженців, у тому числі й родичів, та отримувати виплати.

Звичайно ж йдеться лише про випадки, коли умови оренди приміщення прямо не забороняють проживання у помешканні інших осіб, або не потребують додаткового дозволу власника нерухомого майна.

40+
Терміни відшкодувань за програмою 40+ різняться в залежності від категорій біженців з України, графіка: UAPL.INFO

Терміни виплати 40+ на біженця з України

Польським законодавством передбачено, що особи, які надали українцям зі статусом PESEL UKR житло у Польщі можуть отримати відшкодування в розмірі 40 злотих (доба/особа) за 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі.

Наголошуємо, часові рамки, які застосовуються при обчисленні термінів отримання допомоги у розмірі 40 злотих на добу, відраховуються від моменту першого прибуття особи на територію Польщі після 24 лютого 2022 року.

Дехто помилково вважає, що відлік цього терміну починається із дня/моменту початку проживання у приміщенні, на яке оформляється виплата допомоги. Це хибне припущення створює багато клопотів українським біженцям.

Також слід врахувати, що якщо біженець прибув у Польщі у березні, отримав статус PESEL UKR, а надалі повернувся в Україну, то  повторний в’їзд до  Польщі не “обнулює” термін 120 днів на отримання виплат 40+.

Тому якщо біженці повернулись у Польщу після 4-5 місяців відсутності, і навіть відновили статус PESEL UKR (детальніше у матеріалі “Відновити PESEL UKR у Польщі: як повернути статус після 30 діб перебування за межами країни), то оформити допомогу 40+ на них власники житла вочевидь не зможуть за окремими винятками.

На кого можна оформити 40+ у Польщі на більше ніж 120 діб
З 1 липня 2022 року у Польщі обмежено перелік категорій українських біженців, які можуть отримувати ці виплати понад 120 діб.

Йдеться про те, що при перевищенні терміну у 120 діб з моменту перетину кордону допомога буде виплачуватись лише:

  • особам з інвалідністю,
  • пенсіонерам та неповносправним, які потребують допомоги сторонньої особи,
  • вагітним жінкам,
  • особам, які виховують дітей до 12 місяців або трьох і більше дітей.

Що робити якщо власник житла у Польщі, що отримує виплати 40+ на біженця позбавив його можливості проживання

Якщо власник житла позбавив біженців можливості проживання, то згідно із польським законодавством отримати виплати він може лише за час фактичного перебування біженців у його житлі.
Після того, які біженці фактично виселені із житла право на отримання відшкодування за програмою 40+ втрачається власником.

Слід розуміти, що в “Картці особи, прийнятої на проживання”, взірець якої було змінено із  1 листопада 2022 року, вказується подобово період у який біженцям було надано проживання та харчування.

Якщо буде встановлено факт внесення неправдивих відомостей про терміни проживання біженців, то власника, окрім припинення виплат, можуть навіть додатково покарати за введення в оману відповідних органів.

Для того аби уникнути неправомірного отримання виплат 40+ власником житла, українські біженці після завершення проживання, можуть письмово повідомити органи місцевої влади.

У повідомленні слід вказати:

  • адресу проживання
  • фактичну про дату припинення перебування у житловому приміщенні, на яке оформлялись виплати 40+.
Варто зазначити, що таке повідомлення органів місцевої влади також сприятиме уникненню непорозумінь при поданні заяви на отримання виплат 40+ по новому місцю проживання. 

Йдеться про випадки, коли при поданні заяви на 40+ на біженця польські органи виявляють факт нарахування виплат на цього ж біженця власнику попереднього місця проживання українського мігранта у Польщі.

Зверніть увагу: Українці у Польщі масово втрачають виплати 500+ і RKO

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

28 thoughts on “Зміни у програмі 40+ на біженця з України із листопада: виплати будуть у 2023 році

  1. Доброго вечора.Маю таке питання, жінка 62 роки на пенсії зараз проживає по програмі 40+ та є опікуном 11 річного онука, який проживає з нею, 120 днів спливає на початку лютого. Чи може вона розраховувати на продовження цієї програми? Та що для цього потрібно. В який орган влади потрібно звернутися за продовженням даної програми. Дякую

    1. Доброго вечора, чи вже почали виплати по програмі 40+ ми з сім’єю вже майже рік скоро буде як знаходимося в Польщі а нам Поляк досі каже що не отримував за нас кошти і тепер не знаємо що робити мав же давати на харчування?І що робити в такій ситуації

  2. Доброго дня, скажіть будь -ласка,чи має право на продовження програми 40+ родина,яка має трьох неповнолітніх дітей ?Перетнули кордон літом,разом з чоловіком та дітьми,жили 120 днів по програмі.

    1. Добрий день. З донькою приїхали в Польщу у вересні 2022 р. По програмі 40+ проживали до 17 січня. Дитина – інвалід з дитинства 1 групи. Чи будуть платити за її проживання 40+?

  3. Добрий вечір. Якщо із початку війни мама і троє дітей жили по програмі 40+. Повернулися в Україну. А надалі є у планах повернутися, тільки зі зміною проживання. То чи маю можливість жити по програмі 40+

    1. Доброго дня. Я проживаю на території Польщі 9 місяців з дочкою якій 3 роки. Маю документ, що мати одинока. Чи можу я проживати по програмі 40+?

    2. Доброго вечора. Ми з сином приїхали до Польщі після 24.02.22року. Дитина інвалід-дитинства. Але у родича договір на мешкання від жовтня 2022року. Чи може родич оформити 40+ зараз якщо вже пройшло 10 місяців після того як ми приїхали. Дякую.

      1. Доброго дня.я пенсіонер.Поляк,що поселив мене у себе одержував 40+, а з листопада вчасно не зміг переоформити заяву а пізніше йому відмовили у її прийнятті , прошу допомоги у цьому питанні.мені ще й операцію зробили ортопедичну. Допомоги ніякої

      1. Доброго дня,мої Поляки що прихистили мене не одержують на мене допомогу 40+проживаю я у них уже рік.в листопаді не змогли вчасно переоформити і їм відказали ще звертався не беруть заяву і мені пенсіонеру не маю на їжу.буду вдячна допомозі.Говорять тільки ‘я’к я виїду і знову в’їду уПольщу.

    1. Доброго дня, приїхали у Польщу 26.02.22 Ми були під опікою поляка і він отримували 40+, а ми безкоштовне житло.
      Чи можна ще подаватися, якщо маю інвалідність ( 3 група)??? Дякую

      1. Проживала з кінця квітня з 3 дітьми в Польщі.не оформляла 40+.Виявилося що власниця житла отримувала 40+ Невідомо з якого по який місяць вона отримувала 40+і додатково брала від нас щомісяця за проживання..що в такому випадку робити.

    1. Доброго вечора. Також цікавить питання чи можна родичу отримати виплати з березня по червень( жили в нього) а потім почала сама орендовувати квартиру. .

  4. Я з чоловіком приїхали до Польщі в травні 2022р побачитись з дітьми та внуками, через 10 днів повернулись в Україну. В кінці жовтня знову приїхали до Польщі , щоб не мерзнути в холодній хаті в зв’язку з відключенням електроенергії (в домі електрокотел). Отримали в Варшаві PESEL UKR. Син, в якого ми проживаємо, подав заявку на отримання на нас(обом за 60) 40+зл., йому відказали? Це законно?

  5. Підкажіть будь ласка,мої діти перетнули кордон 14.03.2022 їх 3 діток,ми отримували 40+ 120 днів,чи можемо ми подовжити виплату?але ми з чоловіком працюємо

  6. Доброго дня, якщо родина проживає по програмі 40+ більше ніж 120 днів, бо дитина з інвалідністю. Чи правда, що ця програма для людей з інвалідністю також діє до квітня 2023р.?

  7. Доброго ранку, приїхала до Польщі 16.03.22
    Маю подовження програми 40+
    Питання таке чи можу я сама отримувати кошти по програмі, маю умову праці ,та умову винайму мешкання

    1. Доброго дня. В мене питания. Мені 67років, пенсіонер з маленькою пенсією. В’їхала до Польщі 23.03.22р. Проживаю у Польщі в найманому помешканні з невісткою. Чи можна подавати документи, на отримання 40+, зараз у серпні 2023року. Маю Песель, отримала в березні 2022. Дякую.

  8. Доброго вечора.Маю таке питання, Нас всемє 5 человек мамі 62 роки на пенсії двоє дітей і донька в дикреті доросла Чи можем ми розраховувати на продовження цієї програми +40 120 днів Ми оформляли последний раз 20.12.2022г продовжеть програму можна

  9. Доброго дня. Ма таке питання. Мама 68 років приїздила до Польщі в червні 2022 року на тиждень і не оформлювала песль. В грудні 2022 вона прїхала, та оформила песель і подалися на 40+, вже минуло півроку, а виплат немає, запитали чому, то вони сказали що так як вона в перший приїзд не оформила то їй вже неположино. Чи можна щось зробити щоб були ці виплати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *