телеграм-канал UAPL.INFO

Зміни у програмі 40+ на біженця з України із листопада: виплати будуть у 2023 році

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Однією із найбільш затребуваних програм підтримки українських втікачів від війни у Польщі залишаються виплати в розмірі 40 злотих на день. Йдеться про грошову допомогу для забезпечення проживання та харчування громадян України, більше відому як програма 40+ на біженця з України.

До теми: Продовжити закордонний паспорт у дипустановах України у Польщі знову можливо: офіційне пояснення Уряду

Польська влада продовжує адаптувати національне законодавство, очікуючи чергову хвилю міграції українських біженців із регіонів охоплених війною. Нагадаємо, у Польщі припускають, що рятуючись від обстрілів та холодів у зруйнованих бойовими діями регіонах України, до сусідньої країни можуть прибути до 800 тисяч нових українських біженців.

Що змінюється у програмі 40+ на біженця з України

З 1 листопада 2022 року набув чинності новий взірець заяви про призначення грошової допомоги для забезпечення проживання та харчування громадян України. Зміни стосуватимуться тих українських мігрантів, які проживають на території Республіки Польща, у зв’язку з військовими діями, що ведуться на території України.

Відповідні зміни внесені до “Картки особи, прийнятої на проживання”, яка є частиною заяви на отримання грошового відшкодування за розміщення та харчування біженців з України.

У картку додано ще 6 місяців для подання термінів проживання українських біженців. Нагадаємо у попередньому взірці заяви на отримання відшкодування за програмою 40+ термін проживання було обмежено жовтнем 2022 року.

Відтак потенційні виплати за програмою 40+ на біженця стали доступні до квітня 2023 року.

Законодавчо зміни набули чинності із 31 жовтня і були затверджені розпорядження Міністра внутрішніх справ і адміністрації Польщі № 2226 від 28 жовтня 2022 року. Текст розпорядження та новий взірець заяви на отримання виплат за програмою 40+ на біженця доступний для завантаження за цим посиланням.

40 злотих на добу за біженця: що треба знати про ці виплати 

Насамперед слід розуміти, що виплати за цією програмою підтримки українських біженців у Польщі здійснюються за минулий період. Тобто заява подається на отримання коштів за період, який українські біженці фактично вже прожили та харчувались у помешканні особи, що подає заяву на отримання виплат по програмі 40+.
Хто може отримати виплати 40+ за біженця

Стаття 13 згаданого вище польського спецзакону зазначає, що виплати 40+ надаються будь-якому суб’єкту господарювання, зокрема фізичній особі, яка надаватиме житло та харчування громадянам України зі статусом PESEL UKR.

Чи можуть українці у Польщі, які прийняли родичів-біженців претендувати на виплати 40+
Станом на осінь 2022 року польські нормативно-правові документи не визначають обмежень щодо виплати допомоги за програмою 40+ за біженця в залежності від:
  • типу власності помешкання;
  • громадянства отримувача виплат.
Відповідно претендувати на отримання виплати можуть й українці у Польщі, які володіють житловими приміщеннями на правах оренди.

Також наразі немає законодавчих обмежень по рівню родинних зв’язків між біженцями та особами, які надають їм проживання та харчування за програмою 40+.

Тому потенційно існує можливість оформлення оренди помешкання у Польщі громадянами України, які надалі можуть прийняти біженців, у тому числі й родичів, та отримувати виплати.

Звичайно ж йдеться лише про випадки, коли умови оренди приміщення прямо не забороняють проживання у помешканні інших осіб, або не потребують додаткового дозволу власника нерухомого майна.

40+ на біженця з України
Терміни відшкодувань за програмою 40+ різняться в залежності від категорій біженців з України, графіка: UAPL.INFO

Терміни виплати 40+ на біженця з України

Польським законодавством передбачено, що особи, які надали українцям зі статусом PESEL UKR житло у Польщі можуть отримати відшкодування в розмірі 40 злотих (доба/особа) за 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі.

Наголошуємо, часові рамки, які застосовуються при обчисленні термінів отримання допомоги у розмірі 40 злотих на добу, відраховуються від моменту першого прибуття особи на територію Польщі після 24 лютого 2022 року.

Дехто помилково вважає, що відлік цього терміну починається із дня/моменту початку проживання у приміщенні, на яке оформляється виплата допомоги. Це хибне припущення створює багато клопотів українським біженцям.

Також слід врахувати, що якщо біженець прибув у Польщі у березні, отримав статус PESEL UKR, а надалі повернувся в Україну, то  повторний в’їзд до  Польщі не “обнулює” термін 120 днів на отримання виплат 40+.

Тому якщо біженці повернулись у Польщу після 4-5 місяців відсутності, і навіть відновили статус PESEL UKR (детальніше у матеріалі “Відновити PESEL UKR у Польщі: як повернути статус після 30 діб перебування за межами країни), то оформити допомогу 40+ на них власники житла вочевидь не зможуть за окремими винятками.

На кого можна оформити 40+ у Польщі на більше ніж 120 діб
З 1 липня 2022 року у Польщі обмежено перелік категорій українських біженців, які можуть отримувати ці виплати понад 120 діб.

Йдеться про те, що при перевищенні терміну у 120 діб з моменту перетину кордону допомога буде виплачуватись лише:

  • особам з інвалідністю,
  • пенсіонерам та неповносправним, які потребують допомоги сторонньої особи,
  • вагітним жінкам,
  • особам, які виховують дітей до 12 місяців або трьох і більше дітей.

Що робити якщо власник житла у Польщі, що отримує виплати 40+ на біженця позбавив його можливості проживання

Якщо власник житла позбавив біженців можливості проживання, то згідно із польським законодавством отримати виплати він може лише за час фактичного перебування біженців у його житлі.
Після того, які біженці фактично виселені із житла право на отримання відшкодування за програмою 40+ втрачається власником.

Слід розуміти, що “Картці особи, прийнятої на проживання”, взірець якої було змінено із  1 листопада 2022 року, вказується подобово період у який біженцям було надано проживання та харчування.

Якщо буде встановлено факт внесення неправдивих відомостей про терміни проживання біженців, то власника, окрім припинення виплат, можуть навіть додатково покарати за введення в оману відповідних органів.

Для того аби уникнути неправомірного отримання виплат 40+ власником житла, українські біженці після завершення проживання, можуть письмово повідомити органи місцевої влади. У повідомленні слід вказати адресу проживання та фактичну про дату припинення перебування у житловому приміщенні, на яке оформлялись виплати 40+.

Варто зазначити, що таке повідомлення органів місцевої влади також сприятиме уникненню непорозумінь при поданні заяви на отримання виплат 40+ по новому місцю проживання.

Йдеться про випадки, коли при поданні заяви на 40+ на біженця польські органи виявляють факт нарахування виплат на цього ж біженця власнику попереднього місця проживання українського мігранта у Польщі.

Зверніть увагу: Українці у Польщі масово втрачають виплати 500+ і RKO

фото: колаж UAPL.INFO

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × five =