Мобілізація за кордоном та депортація з ЄС українців призовного віку: офіційне пояснення влади

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Кому вигідні інформаційні наративи про те, що країни ЄС нібито планують провести депортацію українських біженців призовного віку? Та чи можлива мобілізація українців за кордоном українськими дипломатичними установами?

До теми: Усі візові посередники нелегальні, польську візу доведеться оформляти повторно, – офіційне попередження МЗС

Мобілізація за кордоном: чи варто українцям боятись повісток у консульствах

Інформація про те, що українські дипломатичні установи нібито можуть проводити мобілізаційні заходи, а тим більше депортувати чоловіків призовного віку до України, є кремлівською дезінформацією.
Дипломатичні представництва не можуть депортувати українців для мобілізації до лав ЗСУ, 
– зазначають в урядовому Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Українські дипломатичні установи за кордоном дійсно тісно співпрацюють та постійно інформують Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки в Україні (колишні військкомати) про місця проживання українців призовного віку за кордоном.

телеграм-канал UAPL.INFO

А новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який набув чинності у 2023 році, насправді зобов’язує українські дипустанови в іноземних державах:

 • вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку;
 • інформувати громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу;
 • повідомляти у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку;
 • сприяти поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період)
Проте в Україні відсутні правові підстави, які уповноважують українські дипломатичні установи за кордоном на примусові заходи (у тому числі й депортацію) українців для мобілізації до лав Збройних сил України.
Щобільше громадянин України, який перебуває за кордоном не більше трьох місяців може не ставати на військовий облік в українській дипустанові. А закордонні представництва України за кордоном (станом на серпень 2023 року) не уповноважені видавати повістки українським мігрантам.

Детальніше: Як дипустанови організовують військовий облік за кордоном та займаються поверненням військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації

Депортація в Україну чоловіків, що перебувають за кордоном: для чого насправді рахували українців у ЄС

Країни ЄС не планують і не проводять заходів щодо примусового повернення українських чоловіків призовного віку на територію України.
Поширені російськими дезінформаційними каналами дані про проведення обрахунку кількості українських біженців у низці країн ЄС, не мають жодного стосунку до нібито депортації призовників до України.
Наприкінці червня 2023 року Eurostat (статистична організація Європейської Комісії – ред.) дійсно рахував кількість українців, які отримали тимчасовий захист у країнах ЄС. Але це робили для розуміння загальної картини, а не для мобілізації,наголошують у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України.

Щобільше єврокомісар із внутрішніх справ Ілва Йогансон у червні 2023 року однозначно  наголосила, що ЄС не висилатиме нікого до України проти їх волі.

за кордоном
Окрім цього Європейський Союз не планує вводити обмежень на в’їзд чоловіків з України, фото: Straz Graniczna

Адже усі українці, які прибули у ЄС після початку повномасштабного вторгнення підпадають під дію Директиви про тимчасовий захист.

Натомість Державна прикордонна служба України офіційно може повертати в Україну з-за кордону лише військовозобов’язаних, які:
 • незаконно перетнули державний кордон,
 • не мають правових підстав для отримання статусу біженця за кордоном.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України офіційно наголосили, що підставою для депортації українців за кордоном можуть стати лише:

 • неоплачені штрафи,
 • прострочена віза,
 • недійсне запрошення,
 • судимість, не вказана на момент видачі візи,
 • порушення громадського порядку,
 • незаконне перебування в країні.

Скільки українських біженців перебуває в ЄС влітку 2023 року: дані Eurostat

За офіційними даними Eurostat станом на 30 червня 2023 року майже 4,07 мільйона негромадян ЄС, які виїхали з України через російське вторгнення з 24 лютого 2022 року, мали статус тимчасового захисту в країнах ЄС.
Найбільше українців, які отримали тимчасовий захист у країнах ЄС, у червні 2023 року зафіксовано у:
 • Німеччині – 1 133 420 осіб (28% від загальної кількості біженців),
 • Польщі – 977 740 осіб (24% від загальної кількості біженців),
 • Чехії – 349 140 осіб (9% від загальної кількості біженців).
за кордоном
У червні 2023 року кількість українських біженців у ЄС зросла на 45 800 осіб, графіка:  Eurostat
Найбільше зростання кількості громадян України, які отримали тимчасовий захист у ЄС з травня 2023 року зафіксовано у:
 • Німеччині (+ 21 830 осіб),
 • Чехії (+9 050 осіб),
 • Ірландії (+3 100 осіб).
У порівнянні з населенням кожної країни-члена ЄС, найбільша кількість бенефіціарів тимчасового захисту на тисячу осіб у червні 2023 року спостерігалася в
 • Чехії (32,2 особи),
 • Польщі (26,6),
 • Естонії (25,8),
 • Болгарії (24,9),
 • Литві (24,7).

В середньому на рівні ЄС показник кількості отримувачів тимчасового захисту становив у червні 2023 року 9,1 на тисячу осіб населення.

Станом на 30 червня 2023 року громадяни України становили понад 98% бенефіціарів тимчасового захисту у країнах ЄС, з яких:
 • дорослі жінки – 46,6%,
 • діти – 34,4%,
 • дорослі чоловіки – 19,0%.

Зверніть увагу: Українцям пояснили як правильно користуватись банківськими картками за кордоном (ВІДЕО)

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *