Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE

Назад в Україну чи карта побиту: що робити українцям у Польщі після закінчення захисту

Деяким категоріям українських вимушених мігрантів з 1 квітня 2023 року стала доступна карта тимчасового перебування у Польщі. Українці, які її отримали, мають легальні підстави для перебування на території Польщі, обмежені дією цього документу, а не Спецзаконом.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До речі: Як, обираючи банк в Польщі, отримати безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші бонуси

Натомість українцям, які перебувають на території Польщі під тимчасовим захистом, але не працюють, а також малолітнім дітям до 18 років, карта тимчасового перебування наразі недоступна.

Кому з українців доступна карта побиту у Польщі

Карта тимчасового перебування (karta czasowego pobytu) – найбільш розповсюджений спосіб легалізації на території Польщі для українців.
На сьогодні майже 1 мільйон українців перебувають на території Польщі маючи тимчасовий захист на підставі Спецзакону.
З 1 квітня 2023 року деяким категоріям українських вимушених мігрантів дозволили подавати документи на отримання карти побиту у Польщі.

На тему: Час обирати – або Карта побиту або PESEL UKR: плюси та мінуси цих статусів для українців

Водночас, навіть якщо український воєнний мігрант має підстави для отримання карти тимчасового побиту, він чи вона не може долучити до заяви членів своєї родини, зокрема дітей.

Отже, більшість українських мігрантів мусять чекати на рішення польського уряду про продовження тимчасового захисту, щоб впевнитись, що і надалі перебувають на території РП легально.

карта
У разі, якщо Польща не продовжить захист українським втікачам від війни, вони мусять заздалегідь подбати про свою легалізацію, фото freepik.com
Отже, якщо термін дії Спецзакону не продовжать, то після 4 березня 2024 року українські воєнні мігранти зможуть подавати документи на карту побиту у Польщі.

Кому з українців буде доступна карта тимчасового перебування у Польщі після закінчення захисту

Після закінчення терміну дії Спецзакону, карта тимчасового перебування для українських вимушених мігрантів стане більш доступною.
Адже серед обставин, через які можуть надати дозвіл на тимчасове перебування у Польщі, з’являться інші:
  • долучення до трудового мігранта (якщо є член сім’ї, що працює в Польщі);
  • возз’єднання з сім’єю, якщо в Польщі працює та проживає особа, яка вже вдруге отримала дозвіл на тимчасове перебування терміном на 3 роки (тобто сукупно 5 років проживає та працює у Польщі) або має “блакитну карту” (висококваліфікований спеціаліст);
  • інші, не передбачені Законом про іноземців обставини.
За іншими обставинами, не передбаченими Законом про іноземців, можуть просити надати дозвіл на тимчасове перебування наступні категорії українців:
  • самотні пенсіонери;
  • люди з інвалідністю, які не можуть працювати;
  • українці, які працюють в Україні, але обрали місцем свого проживання Польщу.

Карта побиту для дітей вимушених мігрантів: як зробити

Діти з PESEL UKR, батьки яких вже отримали карту побиту, після закінчення дії Спецзакону зможуть долучитись до трудового мігранта. Тобто людини, яка працює у Польщі, та в якої є карта тимчасового перебування.

Подавати документи на дозвіл тимчасового перебування і долучитись до трудового мігранта у Польщі можуть:

  • дружина чи чоловік трудового мігранта;
  • діти, зокрема дитина дружини чи чоловіка від іншого шлюбу;
  • мати та батько та їх найближчі родичі (рідні брати та сестри);
  • мати та батько дружини чи чоловіка;
  • бабуся та дідусь;
  • бабуся та дідусь чоловіка чи дружини.
карта
До трудового мігранта не можуть бути долучені рідні та двоюрідні брати або сестри та члени їх родини (чоловік, дружина, діти), фото freepik.com
Умови, за якими члени родини можуть бути долучені до трудового мігранта:
  • трудовий мігрант отримує заробітну плату у сумі не меншу, ніж 728 злотих + 600 злотих на кожного члена родини (станом на жовтень 2023 року);
  • в договір соціального страхування трудового мігранта внесені члени родини, на яких потрібно оформлювати дозвіл.
У разі, якщо член сім’ї, який просить про дозвіл на тимчасове перебування через долучення до трудового мігранта не працює (наприклад, мати пенсіонерка або інвалід), потрібно до заяви додати наступні документи:
  • договір про утримання (umowa renty);
  • квитанцію про щомісячну виплату грошей на утримання в розмірі не менше 800 злотих за пів року;
  • договір оренди житла, в якому вказаний член родини, який подає прохання про надання дозволу що проживають з трудовим мігрантом;
  • людина має бути вписана в договір медичного страхування трудового мігранта, до якого долучають особу.
Договір на утримання - це договір, згідно з яким особа, що не працює, утримується іншою особою, яка працює і платить щомісячно їй гроші на утримання.
карта
Договір на утримання може бути написаний і підписаний “від руки”, але в деяких випадках вимагають нотаріально завірений документ, фото freepik.com
На неповнолітніх дітей договір про утримання укладати не потрібно!

На тему: Як українцям правильно подати документи на Карту побиту у Польщі: офіційна інструкція

Як отримати карту тимчасового перебування у Польщі за іншими обставинами

Для отримання карти тимчасового перебування за іншими не передбаченими Законом обставинами (karta pobytu inne okolicznosci) українці мають відповідати певним умовам.
Серед умов для отримання карти побиту у Польщі за іншими обставинами: здатність себе утримувати та наявність довгострокового договору на оренду житла або власне житло.
Отже, до пакета документів на отримання дозволу на тимчасове перебування за іншими обставинами слід додати:
  • довідку про дохід, який на одну особу має бути не менше, ніж 728 злотих на місяць, при цьому соціальні виплати також можна врахувати;
  • договір оренди житла мінімум на пів року;
  • договір добровільного медичного страхування або медичну страховку від приватної фірми.
У разі, якщо українець, що просить про дозвіл на тимчасове перебування, працює дистанційно в Україні, але місцем свого проживання вибирає Польщу, він так само може подавати клопотання на отримання дозволу на тимчасове перебування.
Підтвердженням доходу офіційно працевлаштованої в Україні особи будуть трудовий договір та виписки з банку перекладені присяжним перекладачем.

Детальніше про пакет документів на тимчасове проживання та зразки заяв за посиланням.

На тему: Переклад звичайний чи присяжний? Який потрібен, і де українцям у Польщі зроблять його безкоштовно?

телеграм-канал UAPL.INFO

Коли подавати документи, щоб карта побиту була вчасно

Разом із закінченням терміну дії Спецзакону, закінчиться і термін легального перебування українських вимушених мігрантів у Польщі. Отже, про те, щоб карта тимчасового перебування була готова вчасно, слід підготуватись заздалегідь.
Згідно із Законом про іноземців, українці можуть легально перебувати на території РП після того, як подали документи на отримання дозволу на тимчасове перебування.
Таке перебування має назву процесуальне, адже пов’язано із процесом розгляду справи на отримання дозволу на легальне перебування.

Отже, пакет документів на отримання дозволу тимчасового перебування слід подавати в Ужонд воєводський не пізніше останнього дня легального перебування у Польщі.

Але українським воєнним мігрантам слід врахувати, що дата подачі документів на карту тимчасового перебування має виходити за межі терміну дії Спецзакону.

Це означає, що документи в Ужонд воєводський українці мають відправити не пізніше, але і не раніше 5 березня 2024 року.

На сьогодні українським вимушеним мігрантам поки що дозволено відправляти документи поштою. Це пов’язано з тим, що при отриманні PESEL UKR українці вже проходили процедуру збору відбитків пальців та надали копії своїх документів.
карта
Водночас, слід врахувати, що можуть бути виключення, і заявника можуть запросити відвідати інспектора особисто , фото freepik.com

Наприклад, запросити на співбесіду до інспектора можуть у разі, якщо на момент подачі документів на карту тимчасового перебування у заявника закінчився термін дії закордонного паспорта.

Важливо, до пакета документів на отримання дозволу тимчасового перебування у Польщі слід одразу додати всі квитанції про оплату.

Зазвичай розгляд справи про надання дозволу на тимчасове перебування триває 60 днів. Але в деяких воєводствах карту тимчасового перебування українці можуть чекати набагато довше.

На тему: Карту побиту у Польщі доводиться чекати більше пів року: воєводства самостійно розв’язати проблему не можуть

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *