Важливі зміни для українців в Польщі з 1 липня 2023 року: як продовжити легальне перебування

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

На офіційному урядовому порталі Польщі опубліковано проект розпорядження Міністра охорони здоров’я щодо скасування стану епідемічної загрози на території сусідньої країни. Що вже влітку зміниться для тих українців в Польщі, які користуються продовженим перебуванням, у зв’язку зі пандемією COVID-19?

Читайте також: Як правильно користуватить українською банківською карткою у Польщі: відео

В опублікованому документі на сайті Rządowy Centrum Legislacji від 26 квітня 2023 року, пропонується скасувати з 1 липня 2023 року стан надзвичайної епідемічної ситуації у Польщі.

Офіційне закінчення обмежень пов’язаних із пандемією COVID-19 у Польщі

Після набуття чинності новим розпорядження Міністерства охорони здоров’я Польщі будуть скасовані певні обмеження.
Йдеться про карантинні заборони введені документом від 12 травня 2022 року “Про оголошення на території Республіки Польща надзвичайної епідемічної ситуації”.

Насамперед планується скасувати цілу низку карантинних обмежень, пов’язаних з обов’язковим носінням масок чи проведення тестів на COVID-19.

українців в Польщі
Значні зміни очікуються й у сфері роботи та працевлаштування на польському ринку праці, фото pexels.com

Проте для українських мігрантів, які перебували у сусідній країні до 24 лютого 2022 року, набагато актуальнішим є інше питання.

Як надалі легально перебувати у Польщі?
Адже закінчення стану надзвичайної епідемічної ситуації у Польщі означає для них закінчення термінів дії продовжених віз та карт побиту.

Легальне перебування українців в Польщі із продовженими документами після 1 липня 2023 року

Скасування спеціальних положень легального перебування українців у Польщі, запроваджених  на час пандемії COVID-19, має величезне значення для тисяч українських мігрантів.
Зміни у польському законодавстві про стан епідеміологічної загрози створять відчутні проблеми із легальністю перебування українців у сусідній країні.

Станом на травень 2023 року офіційно українські мігранти, які:

  • не мають статусу PESEL UKR,
  • та перебувають у Польщі від 14 березня 2020 року,

можуть легально перебувати на території Польщі до 24 серпня 2023 року.

Терміни легального перебування українців у Польщі скоротяться

Ще у березні 2023 року польська влада попереджала українських мігрантів, які перебувають у Польщі на підставі продовжених документів, про потенційні зміни.

Проте два місяці тому, мало хто з українських мігрантів у Польщі звернув увагу на важливий наголос у попередженнях від польської влади.

"Слід пам’ятати, що описані вище законодавчі рішення можуть втратити чинність раніше ніж 24 серпня 2023 року. Але лише у разі дострокового скасування надзвичайного епідемічного стану, який зараз діє в Польщі (а не заміни його знову на стан епідемії). У цей момент почнуть відраховуватися 30-денні строки, встановлені скасованими положеннями, після чого закінчуються подовжені періоди дозволів, дії документів або терміни здійснення діяльності"
українців в Польщі
Терміни легального перебування українців у Польщі за продовженими COVID-ними документами різко скоротяться, фото: pexels.com 

Оскільки після набуття чинності зазначеним розпорядженням польського Мінздоров’я легальне “продовжене” перебування українців у Польщі закінчиться на 30-ий день з дати скасування стану надзвичайної епідемічної ситуації.

Відтак фактично термін легального перебування десятків, якщо не сотень, тисяч українців у Польщі завершиться на початку серпня, а не 24 числа останнього місяця літа.

Кому з українців в Польщі слід подбати про легальність перебування вже зараз

Вже найближчим часом може втратити силу ціла низка положень законодавства Польщі у сфері протидії та боротьби з COVID-19.
Нагадаємо, що закон Польщі від 2 березня 2020 року про спеціальні рішення щодо запобігання COVID-19 значно продовжив терміни дії багатьох документів для іноземців.
Офіційно до закінчення 30-го дня з дати скасування стану надзвичайної епідемічної ситуації у Польщі з березня 2020 року було продовжено:
  • строк дії посвідок на тимчасове проживання та карт побиту, які закінчились після з 14 березня 2020 року;
  • термін перебування та строк дії для власників тих польських національних віз, які були дійсні станом на 14 березня 2020 року;
  • строки дії польських документів, що посвідчують особу іноземця та дозволів на “толероване перебування”, які закінчились у період дії стану епідемічної загрози або стану епідемії.
Також було визнано легальним перебування на території Польщі українців, якщо вони 14 березня 2020 року законно перебували в Польщі:
  • в рамках безвізового руху,
  • на підставі шенгенських віз, незалежно від країни видачі,
  • на підставі довгострокових віз або документів на проживання, виданих іншими країнами Шенгенської зони.
Відповідно саме цим громадянам України, які користуються зараз у Польщі "продовженими карантинними" документами вже вартує подбати про легалізацію свого подальшого перебування у сусідній країні.

Польська влада рекомендує таким категоріям українських мігрантів у Польщі завчасно подати відповідні заяви на отримання дозволу на проживання або карти побиту.

телеграм-канал UAPL.INFO

Іншим альтернативним варіантом, є виїзд за межі Шенгенської зони на 90 діб та повернення у Польщу в рамках безвізового руху.

Терміни легального перебування у Польщі тисяч українців прямо залежать від набуття чинності розпорядженням міністра охорони здоров’я Польщі.

Тому українцям обов’язково слід стежити за змінами у польському законодавстві. Адже опублікований проект розпорядження може майже на місяць – до перших чисел серпня – зменшити терміни їх легального перебування у Польщі.

До речі: ДП “Документ” спрощує оформлення закордонних паспортів та ID-карток: деталі нововведень

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *