Польська школа чи українська: складний вибір без права на помилку!

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Батькам українських школярів, які здобувають середню освіту в Польщі, саме час визначитись: у якій країні їх діти складатимуть випускні іспити наступного року. Адже польська школа не відповідає освітній програмі України, та ще й Міносвіти України додало до випускних іспитів 2024 року новий предмет, який взагалі не вивчають у Польщі.

На тему: Як в Польщі отримати безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші банківські бонуси

Адже навіть здобуття паралельної освіти в польській та в українській школах, не гарантує успішного складання НМТ через розбіжності викладання загальноосвітніх предметів. А дистанційного вивчення українського компонента для успішного проходження національного тестування може бути недостатньо. 

Польська школа чи українська: у чому різниця для українських школярів

Польська школа готова надати відповідні знання українським школярам за більшістю загальноосвітніх предметів. Проте різниця в системі оцінювання та викладання насправді відчутна.
В навчальному плані польських шкіл присутні всі необхідні загальноосвітні предмети, які здебільшого збігаються з українською середньоосвітньою програмою.

Школярі в польських школах, так само як і в українських, вивчають:

  • математику;
  • фізику;
  • хімію;
  • біологію;
  • географію.
Попри це, методика викладання та метод оцінювання у Польщі відрізняються від українських.

Відповідно це може мати значний вплив на формування тестових запитань при випускних іспитах, які будуть відчутно різнитися у Польщі та Україні.

Навіть різниця між системами оцінювання (на відміну від України, в Польщі 6-бальна система) може значно вплинути на результат оцінювання школяра за українською 12-бальною шкалою.
Окрім того, у Польщі оцінки мають “вагу”, а більшість занять – практичні.

Саме тому оцінки за виконання практичних завдань у Польщі “важать” більше, ніж за теоретичні знання, і впливають на підсумкові бали.

школа
При оцінюванні знань в Польщі та Україні можуть бути розбіжності, пов’язані з різницями польської та української систем освіти, фото freepik.com
Суттєві розбіжності у польській та українській системах освіти у термінах засвоєння матеріалу – черговий виклик для українських школярів у Польщі.
Польські школярі закінчують навчання наприкінці червня наступного року, в той час як НМТ-2024 в Україні заплановано на травень.

Додатковий предмет і тестування із перервою: чим здивує НМТ-2024 українців у Польщі

Міністерство освіти та науки оприлюднило деталі проведення шкільних випускних іспитів у 2024 році в Україні.
Доволі сумнівно, що польська школа зможе забезпечити належне вивчення предметів, які увійшли до переліку українського НМТ-2024. Адже щонайменше два обов'язкових предмети та один на вибір – саме з української програми освіти.
У 2024 році до національного мультипредметного тестування (колишнє ЗНО) в Україні на відміну від 2023 року додали ще один обов’язковий предмет.

У 2023 році НМТ в Україні складалось із трьох обов’язкових предметів:

  • українська мова;
  • математика;
  • загальноосвітній на вибір.
Проте вже у 2024 році до переліку обов’язкових предметів, за якими буде проводитись національне тестування, додали ще й історію України.
Перевіряти знання випускників з історії України будуть за обмежений період, а саме з 16 століття по сьогоднішні дні,
- Тетяна Вакуленко, директорка Українського центру оцінювання якості освіти.

Саме цей період української історії, на думку чиновниці, формував відносини із державою сусідом та має відповіді на запитання щодо передумов сучасної війни з росією.

Серед предметів на вибір в українському НМТ-2024 є щонайменше ще один предмет з, так званого, українського компонента освіти – українська література.

Національне мультипредметне тестування у 2024 році в Україні буде проходити в один день у форматі:

  • 2 години тестування + перерва + 2 години тестування.
На відміну від ЗНО попередніх років, при складанні НМТ можна буде отримати додаткову сесію, якщо у відведені години школяр не міг бути присутнім на тестуванні через повітряну тривогу, хворобу тощо.

За інформацією українського Міністерства освіти на науки, така модель запроваджена лише на час воєнного стану з огляду на обставини.

Фактично українські школярі, які навчаються за польською системою освіти, можуть отримати знання лише за двома предметами, які увійшли до українського НМТ:
  • математика, яка є обов’язковим предметом для НМТ-2024 в Україні;
  • один із загальноосвітніх предметів, який школяр вибере самостійно і який вивчають в польській школі.

І це лише, якщо предмет на вибір учень вибере саме той, який вивчають у Польщі, а саме:

  • іноземну мову;
  • географію;
  • біологію;
  • хімію;
  • фізику.
школа
Решта предметів, які увійшли в українське НМТ-2024, українські школярі в Польщі можуть вивчати дистанційно або факультативно, фото freepik.com
“Український компонент” середньої освіти діти українських вимушених мігрантів у Польщі наразі можуть вивчати:
  • дистанційно в українських школах;
  • в українських вечірніх школах у Польщі.

телеграм-канал UAPL.INFO

Вечірня українська школа у Польщі або дистанційне навчання: що обрати 

На час воєнного стану українські школярі, які перебувають за кордоном, мають можливість здобувати середню освіту за українською системою освіти дистанційно.
Проте організувати віддалений формат навчання може не кожна українська школа.

В Польщі наразі перебуває майже 500 тисяч українських дітей вимушених мігрантів, які виїхали з України через війну. Більшість з них – шкільного віку. А наприкінці навчального 2022/2023 року у Польщі лише 25 відсотків українських школярів відвідували уроки у польських школах.

За польським законодавством діти шкільного віку зобов'язані відвідувати школу, а за неотримання дітьми обов'язкової середньої освіти на батьків у Польщі накладаються чималі штрафи. 

Наразі до батьків українських школярів у Польщі ця норма не застосовується. Водночас батьки чи опікуни українських школярів повинні повідомити органи місцевої влади про дистанційний формат навчання дитини в українській школі.

Детальніше: Дистанційне навчання в Україні може створити проблеми для українських учнів у Польщі

Українським мігрантам у Польщі доведеться організувати для дітей-школярів вивчення українського компонента з української освітньої програми.

“Український компонент” середньої освіти для учнів старших класів в Україні складається з наступних навчальних предметів:

  • українська мова;
  • українська література;
  • історія України;
  • основи правознавства;
  • громадянська освіта;
  • географія;
  • захист України.
Зазвичай при дистанційному вивченні цих предметів у Польщі:
  • школярам не вистачає годин для ретельного вивчення предмета, які закладались Міносвіти для дистанційного вивчення українського компонента;
  • формується доволі високе навантаження на школярів, через що учні можуть менш сумлінно вивчати окремі предмети.
Попри те, що дистанційне навчання передбачає чимало годин індивідуальної роботи з кожним учнем, велику частину роботи зі здобуття знань все ж таки покладено саме на батьків.
Тому доволі очевидно, що успішне опанування "українських" предметів, які не вивчаються в польських школах, залежить від сумлінності виконання своїх обов’язків не лише з боку вчителів, а й з боку батьків/опікунів.
школа
Альтернативою вивчення українського компонента у Польщі для українських школярів є вечірні школи, фото freepik.com
Щоправда, українські вечірні школи є не в усіх польських містах.

Також очевидним мінусом вечірніх шкіл у Польщі є відмінність навчальних процесів від загальносвітніх шкіл в Україні.

Наразі, відомо, що деякі вечірні школи продовжують набір школярів з України. А деякі навіть у жовтні 2023 року ще навіть не розпочали навчання.

На тему: Українська школа в Польщі. Які навчальні заклади працюють за програмою Міносвіти України?

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *