Тимчасовий захист українців у Польщі продовжать лише на чотири місяці: не усі зміни позитивні

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

У Польщі офіційно оголошено терміни продовження легального перебування українців зі статусом UKR та супутні законодавчі зміни. Тимчасовий захист українців у Польщі у 2024 році не буде продовжено аж до осені, а чимало змін у системі підтримки вимушених мігрантів з України навряд чи можна назвати позитивними.

Актуальне питання: Чи стане другий паспорт та іноземне громадянство порятунком від мобілізації в Україні

На польському урядовому порталі опубліковано оновлені дані щодо підготовки законодавчих змін до спеціального закону Польщі про допомогу вимушеним мігрантам з України.

Коли й наскільки продовжать тимчасовий захист українців в Польщі: оновлені дані

За оновленими даними на першому етапі Уряд Польщі не планує продовжувати тимчасовий захист українців навіть до осені 2024 року.
Урядовий законопроект під номером UC12 передбачає запровадження у першому кварталі 2024 року нової поправки до Закону від 12 березня 2022 року про допомогу українцям у зв'язку зі збройним конфліктом на території України.
А тимчасовий захист українців у Польщі буде продовжено лише до 30 червня 2024 року.

Окрім того, після внесення зазначених змін до спецзакону, польські урядовці планують розпочати розлогі консультації:

  • з органами місцевого самоврядування,
  • державними установами,
  • неурядовими організаціями та іншими зацікавленими сторонами.
В результаті чого польським урядом будуть додатково напрацьовані не лише часові, а й змістовно нові зміни у профільному законодавстві.

Зокрема у положеннях, якими врегульовано соціальний захист, підтримку та легальне перебування українців зі статусом UKR у сусідній країні.

Подальші зміни до спецзакону, які набудуть чинності з 1 липня 2024 року, повинні в новому форматі легалізувати перебування в Польщі відповідних категорій українців.
українців
Для фактичного узгодження польського національного законодавства із чинними європейськими правовими нормами, фото gov.pl
Йдеться про продовження до 4 березня 2025 року Радою Європейського Союзу дії Виконавчого рішення 2023/2409 від 19 жовтня 2023 року про тимчасовий захист українців у ЄС.
Відповідальним за внесення у 2024 році змін до польського спецзакону про українців визначено Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі.

За даними відповідальної особи (держсекретаря МВСіА Томаша Шиманського) не виключено, що відповідний законопроект буде розглянутий під час перших лютневих засідань польського Сейму.

Проте наразі на офіційному порталі Сейму Польщі до порядку денного засідань на 7,8 та 9 лютого 2024 року не включено законопроект, яким планується продовжити тимчасовий захист українців.

ОНОВЛЕННЯ від 08.02.2024 року – Сейм Польщі в терміновому порядку вніс до порядку денного законопроект про внесення змін до Спецзакону – під реєстраційним номером 188.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Які зміни у 2024 році очікують мігрантів з України зі статусом UKR у Польщі 

Офіційним терміном внесення змін до законодавства щодо тимчасового захисту українців у Польщі наразі визначено 1 квартал 2024 року.
Зокрема, до 30 червня 2024 року планується продовжити період, впродовж якого:
  • вважається легальним перебування на польській території українських громадян, які прибули в Польщу у зв’язку з військовими діями на території України,
  • дозволяється тимчасове використання будівель для колективного проживання окремих категорій громадян України, передбачених у спецзаконі.
Окрім того, до 30 червня 2024 року в Польщі урядовці пропонують продовжити термін дії
  • польських національних віз та дозволів на тимчасове проживання, виданих громадянам України,
  • карт побуту, польських документів, що посвідчують особу іноземця та документів в рамках “дозволу на толерантне перебування”, які видані громадянам України.
Також зміни до польського спецзакону щодо українців повинні продовжити до 30 червня 2024 року терміни, впродовж яких:
  • український громадянин повинен залишити територію Польщі та добровільно повернутися в Україну,
  • можливе перебування громадянина України на території Республіки Польща на підставі:
    • шенгенської візи, виданої польським органом влади,
    • візи, виданої іншою державою-учасницею Шенгенської угоди.
українців
Плановані зміни також передбачають продовження до 24 червня 2024 року спрощеного працевлаштування на території Польщі низки медичних працівників з України, фото freepik.com

Йдеться про громадян України в Польщі :

  • які здобули кваліфікацію лікаря або стоматолога за межами території держав-членів Європейського Союзу,
  • і яким може бути надано дозвіл на здійснення професійної діяльності за спеціальністю “лікар” або “стоматолог”,
Аналогічні правові спрощення щодо працевлаштування та діяльності у Польщі планується застосувати й до громадян України, які здобули кваліфікацію медичної сестри або акушерки за межами ЄС.

Оновлення польського спецзакону: не лише позитивні зміни для українців

Водночас оновлення положень спецзакону про тимчасовий захист в Польщі матиме і низку наслідків, які навряд чи можна назвати позитивними для українців.
Йдеться, зокрема про продовження термінів розгляду справ щодо видачі чималого переліку документів та дозволів польськими органами.

телеграм-канал UAPL.INFO

Адже після продовження терміну тимчасового захисту українців у Польщі до кінця червня 2024 року польські органи фактично зможуть легально не розглядати справи про:
  1. видачу громадянам України дозволів на:
    • тимчасове та постійне перебування,
    • перебування особи як довгострокового резидента ЄС;
  2. внесення змін до дозволу на:
    • тимчасове перебування і роботу,
    • тимчасове перебування з метою працевлаштування на роботу, що вимагає високої кваліфікації;
  3. позбавлення іноземця:
    • дозволу на тимчасове перебування і роботу,
    • дозволу на тимчасове перебування з метою працевлаштування на роботу, що вимагає високої кваліфікації;
  4. анулювання дозволів на:
    1. тимчасове перебування,
    2. постійне перебування,
    3. довгострокове перебування як довгострокового резидента Європейського Союзу (нові провадження воєводи не розпочинатимуть, а розпочаті провадження на цей період будуть призупинені).
Щобільше, разом з подальшим оновленням законодавства про тимчасовий захист, окремі види допомоги для українців у Польщі можуть бути скасовані чи переглянуті.

Йдеться, зокрема, про польську урядову програму виплат в розмірі 40 злотих на добу власникам житла, які забезпечують проживання та харчування окремих категорій українців.

Не виключено, що ця формула вже вичерпала себе. Але треба це глибоко проаналізувати та подивитися, чи не було тут якихось зловживань. Чи є насправді потреба в тому, щоб люди проживали в таких місцях, окрім пунктів тимчасового розміщення", 
прокоментував Томаш Шиманський потенційне припинення виплат для українців за програмою 40+ в Польщі
Додавши, що виплати особам, які розмістили вимушених мігрантів з України є “одним з аспектів, які будуть широко обговорюватись”.

До теми: Особливості подання заявок і терміни виплат 800+ в Польщі у 2024-2025 роках: нові можливості для українців

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *