Щоденно у профільних групах в соцмережах чи месенджерах з’являється все більше контроверсійної інформації про статус УКР у польському PESEL. На жаль українських мігрантів нерідко заплутують псевдоексперти, припущення чи тлумачення яких не мають жодного юридичного обґрунтування.
Зверніть увагу: Перший депозитний рахунок для українців у злотих, що допоможе переказати гроші з Польщі в Україну
Українським біженцям слід розуміти, що статус UKR у PESEL насамперед свідчить про фактичне отримання особою тимчасового захисту в Польщі.
А вже завдяки цьому статусу особа отримує право на усі пільги та виплати, передбачені польськими законами про допомогу українським біженцям від війни.
Чи пов’язаний статус УКР із трудовою діяльністю у Польщі
Відповідно до чинного польського законодавства, а саме спецзакону про допомогу українським втікачам від війни, статус УКР у польському PESEL ніяким чином не узалежнений від трудової діяльності українських біженців.
Відтак українських мігрантів, які отримали PESEL UKR, не можуть позбавити цього статусу через те, що вони не працевлаштовані або не здійснюють особисту трудову діяльність.
Щобільше саме статус УКР у PESEL дозволяє українським мігрантам у Польщі не лише отримувати сімейні чи соціальні виплати, а офіційно працювати без необхідності отримання додаткових дозволів.
Офіційно українські мігранти протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року, можуть працювати на умовах загального доступу громадян України до ринку праці Польщі.
І при цьому можуть вільно змінювати працедавців.
Чи справді зараз PESEL UKR обов`язково отримувати у Польщі
З березня 2023 року оновлення згаданого вище спецзакону дійсно передбачають пряму вимогу отримання PESEL UKR українцями. Йдеться про українських мігрантів, які у Польщі декларують власний статус як втікача від війни.
До початку весни фактично українці у Польщі могли на власний розсуд отримувати польський ідентифікаційний номер у термін до 90 діб.
Наразі у Польщі законодавчо встановлено 30-денний термін, рахуючи від дня прибуття громадянина України на територію Республіки Польща, для подання заяви про присвоєння номера PESEL.
Одночасно мати Карту побиту та статус PESEL UKR неможливо
Черговим питанням, яке викликає масу непорозумінь, є нібито можливість “володіння” одночасно двома взаємозаперечними правовими статусами у Польщі: PESEL UKR і Карта побиту.
З 1 квітня 2023 року у Польщі можуть подавати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи або ведення господарської діяльності усі громадяни України зі статусом UKR у номері PESEL.
Проте українцям у Польщі слід одразу врахувати, що надання тимчасового дозволу на перебування (Карти побиту) автоматично призводить до втрати можливості користування перевагами та пільгами, які гарантує біженцям з України польський спецзакон.
Детально про різницю між Картою побиту та PESEL UKR, недоліки та переваги обох правових статусів у матеріалі “Час обирати – або Карта побиту або PESEL UKR: плюси та мінуси цих статусів для українців“.
Не усі біженці можуть відновити статус УКР у Польщі
Багатьом з українських вимушених мігрантів після втрати статусу УКР у польському PESEL не вдається його відновити.
Офіційно польське законодавство насправді передбачає низку умов, які унеможливлюють відновлення чи набуття статусу PESEL UKR.
Йдеться про те, відновлення/присвоєння статусу УКР у Польщі можливо лише у випадку, якщо:
- у заявника немає дозволу на постійне перебування у Польщі,
- в українського мігранта відсутній дозвіл на тимчасове перебування у Польщі,
- заявник немає дозволу на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу,
- особа не отримувала статусу біженця у Польщі,
- особі не надано додаткового захисту або дозволу на толерантне перебування у Польщі,
- заявник не має наміру подавати заяву на міжнародний захист або вже не подала її.
Коли скасований статус PESEL UKR у Польщі можна відновити
Окрім зазначених вище підстав, які унеможливлюють набуття або відновлення статусу УКР слід врахувати, що українські мігранти у Польщі можуть його навіть помилково. Проте й цьому випадку передбачено можливість його відновлення.
Відсутність особи, яка отримала номер PESEL із позначкою UKR, на території Польщі терміном понад 30 діб позбавляє її права на отримання низки пільг та виплат.
Правові норми у Польщі передбачають, що українські біженці у Польщі можуть відновити статус PESEL UKR у двох випадках:
- виїзд за межі Польщі терміном понад 30 діб був на територію країн Шенгенської зони;
- виїзд із Польщі терміном понад 30 діб був на територію України, але причиною повернення у сусідню країну стали активні бойові дії за місцем проживання.
Зауважте, що у Польщі зафіксовано чимало випадків, коли українські мігранти втрачали статус UKR помилково.
Детальніше у матеріалі “Масове помилкове скасування PESEL UKR українцям у Польщі, – термінове звернення польського Омбудсмана до МВСіА“
Чи потрібна Дія пл на кордоні для збереження статусу УКР
Електронний документ Дія пл є одним з важливих аспектів, які дозволяють українським мігрантам у Польщі не втратити статус PESEL UKR.
Нагадаємо, що у Польщі офіційно підтвердили інформацію про обов’язковість представлення при перетині кордону Дія пл (Diia.pl) особами зі статусом UKR.
Відтак при повторному в’їзді на територію Польщі українські мігранти зі статусом UKR в документі PESEL обов’язково повинні зробити дві речі:
- чітко та зрозуміло довести інспектору польської прикордонної служби, який проводить паспортний контроль, інформацію про те, що особа заїжджає в Польщу у зв’язку з тимчасовим захистом;
- пред’явити прикордонному інспектору електронний документ Дія пл (Diia.pl).
Щобільше українські мігранти, зі статусом УКР в PESEL, повинні щоразу пред’являти Дія Пл (Diia.Pl) польським прикордонникам на кордоні навіть, якщо:
- вони перебували за межами Польщі менше ніж 30 днів,
- в’їжджають в Польщу на роботу або з іншою метою, проте разом з тим будуть користуватися тимчасовим захистом в Польщі.
Як перевірити статус УКР українським мігрантам у Польщі
Перевірити чи раптом не було випадково скасовано статус УКР у PESEL українці у Польщі можуть за допомогою відповідного сервісу на урядовому порталі gov.pl
- для цього потрібно обрати пункт “Sprawdź swoje dane”,
- та ввести одноразовий код, що надійде на телефон, на який реєструвався Довірений профіль.
Надалі внизу сторінки з’явиться кнопка "Підписати довіреним підписом". Після натискання якої надійде ще один код через SMS.
По його введенню відкриється форма з особистими даними іноземця у польському державному в реєстрі.
Статус УКР у системі показано у графі “Status cudzoziemca”.
Якщо у цій графі проставлено прочерк або стоїть надпис “UKR”, то PESEL UKR і надалі дійсний.
фото:колаж UAPL.INFO
Вітаю. Підкажіть будь ласка що робити якшо пропустив 30 денний строк отримання PESEL UKR та не маю змогу заїхати та виїхати з України знову. Як можливо легалізувати перебування у Польщі? Я вже винайняв квартиру