Українську пенсію за кордоном скасовують? Що таке ідентифікація пенсіонерів та їх перереєстрація

Чимало українських мігрантів, які мають право та отримують за кордоном українську пенсію, останнім часом стурбовані повідомленнями щодо потенційного скасування її виплати. Особливо незрозумілим для українських пенсіонерів за кордоном залишається питання фізичної ідентифікації, яка була анонсована Мінреінтеграції ще влітку 2023 року.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Зверніть увагу: Українцям пояснили як правильно користуватись українськими картками закордоном – відеоінструкція

У жовтні представниками українського МЗС у Польщі було надано роз’яснення стосовно ризиків втрати пенсійних виплат та актуального законодавчого стану в зазначеній сфері соціальних виплат.

Ідентифікація пенсіонерів за кордоном та їх перереєстрація: що налякало українських мігрантів

Інформація про зміни у порядку призначення та виплати пенсії українським громадянам, які не перебувають на території України, або підконтрольній території, було оприлюднено ще наприкінці червня 2023 року.
Саме тоді Кабміном було анонсовано законодавчі ініціативи відповідно, до яких отримувачів пенсійних виплат, які перебувають за кордоном, зобов’яжуть щорічно проходити фізичну ідентифікацію.

телеграм-канал UAPL.INFO

При цьому навіть були оприлюднені терміни, які передбачаються у законопроекті “Про внесення змін до деяких законів України щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України”.

Громадянам, які знайшли прихисток за кордоном, виплата пенсії буде здійснюватися на поточні рахунки, відкриті в українських банках. При цьому таким особам потрібно буде до 31 грудня кожного року проходити фізичну ідентифікацію,зазначили у Мінреінтеграції України

Водночас було повідомлено, що усі отримувачі українських пенсійних виплат, які перебувають на території іноземних держав, отримають можливість проведення фізичної ідентифікації в українських дипломатичних установах за кордоном.

Детальніше: Українська пенсія за кордоном, – в Уряді анонсували важливі зміни

Українську пенсію за кордоном можна отримувати без “ідентифікації” та “перереєстрації”

В українському МЗС зазначають, що наразі українське законодавство не вимагає від українських пенсіонерів за кордоном будь-якої “перереєстрації” чи “ідентифікації” для збереження пенсійних виплат.
Згаданий у повідомленні Мінреінтеграції України законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України" станом на жовтень 2023 перебуває лише на розгляді Верховної Ради.
Дійсно у цьому законопроекті містяться положення про процедуру фізичної ідентифікації, яка передбачає однозначне встановлення фізичної особи та проводиться:
  • в органах Пенсійного фонду України,
  • у особистому електронному кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис”,
  • через посвідчення консульською посадовою особою місця проживання пенсіонера за кордоном.

Безпосередньо факт прийняття законопроекту за основу у серпні 2023 року не надає йому законодавчої сили.

На вебпорталі Верховної Ради України стосовно зазначеного законопроекту останні зміни щодо його розгляду відбулись 26 жовтня 2023 року. Саме тоді до ВРУ направлено порівняльну таблицю до проекту закону для другого читання.
Відтак станом на кінець жовтня жодної законодавчої сили запропоновані у ньому положення, стосовно щорічної ідентифікації пенсіонерів за кордоном, не мають.
пенсію
Окрім того, наразі немає законодавчо закріплених вимог щодо перереєстрації пенсіонерів для збереження пенсійних виплат, фото: pexels.com

У тому числі й для українських пенсіонерів, які наразі перебувають чи проживають за кордоном.

У МЗС України наголошують:

  • зобов’язання обов’язкової фізичної ідентифікації пенсіонерів через тимчасове перебування за кордоном чинним законодавством не передбачено;
  • а необхідність проведення ідентифікації одержувача пенсії органами Пенсійного фонду України може виникати, зокрема, у разі отримання від уповноваженого банку відповідного повідомлення;
  • якщо ви не отримували такого повідомлення, проходити ідентифікацію не потрібно.

Скасувати українську пенсію за кордоном не можуть – лише призупинити виплати

Водночас українські мігранти, які мають право на отримання пенсії, повинні врахувати й моменти, коли виплати можуть перестати надходити.
Згідно з чинним українським законодавством припинення виплати української пенсії можливо лише:
  • якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
  • у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
  • у разі смерті пенсіонера;
  • в інших випадках, передбачених законом.
Зверніть увагу: Положення пункту 2 частини першої статті 49 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009 року. 
А саме в них містилась норма, яка передбачала, що пенсію можуть припинити виплачувати "на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України"
Тому наразі жодних правових передумов вважати тривале перебування отримувача українських пенсійних виплат за межами України підставою для припинення її нарахування немає.
Щобільше у Законі України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” взагалі не передбачено скасування призначених пенсійних виплат.

Водночас у згаданому вище законопроекті, що передбачає фізичну ідентифікацію, пропонується лише унеможливити отримання громадянами України з окупованих росією територій одночасно виплат від окупаційної влади та української пенсії.

Як відновити українську пенсію за кордоном у 2023 році

У випадку, якщо все ж таки виплати української пенсії було припинено, із зазначених вище причин, українці її можуть і за кордоном.
Нагадаємо, що за загальним правилом відновлення пенсії, проводиться на підставі особистого звернення пенсіонера (отримувача українських пенсійних виплат) до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду на території України.

Під час такого візиту потрібно буде надати комплект відповідних документів, які посвідчують особу та написати відповідну заяву.

пенсію
Проте на час дії воєнного стану в процедурі відновлення пенсії для українців передбачено певні винятки, фото: pexels.com
Йдеться про те, що громадянам України, які перебувають за кордоном надали право направляти документи та заяву на поновлення пенсії поштою:
  • на період дії воєнного стану в Україні,
  • впродовж трьох наступних місяців після місяця, у якому його буде припинено чи скасовано воєнний стан в Україні.
При направленні документів про поновлення пенсії українським пенсіонерам за кордоном потрібно долучити:
  • копія паспорта громадянина України,
  • копії документа чи документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця на території іноземної країни,
  • документу, що підтверджує реєстрацію місця тимчасового їх проживання чи перебування за кордоном (з перекладом на українську мову);
  • оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом на українську).
Українським пенсіонерам слід врахувати, що як актуальні виплати, так і поновлення припиненої пенсії проводиться здебільшого на активний рахунок українського банку.

Яку українську банківську картку обрати українським пенсіонерам у Польщі

Водночас лише факт призначення чи відновлення української пенсії віддалено з Польщі не дозволить її отримувати. Якщо у пенсіонера не буде активного рахунку в українському банку.
Декілька українських банків надає українцям за кордоном можливість відкрити український банківський рахунок дистанційно без особистої присутності.
Для українських мігрантів, які перебувають у Польщі безумовно оптимальним варіантом буде онлайн-відкриття рахунку та оформлення картки в Кредобанку.
Кредобанк
Кредобанк завдяки ДІЇ дає можливість абсолютно безкоштовно та дистанційно відкрити рахунок усім українцям за кордоном, колаж UAPL.INFO
Завдяки чому клієнти Кредобанку отримують у Польщі та в Україні:

Нагадаємо, що PKO Bank Polski є одноосібним власником цього українського Кредобанку.

А близько 300 тисяч українців у Польщі вже є клієнтами польського банку PKO Bank Polski.

До теми: Як оформити українську пенсію за кордоном – детальна інструкція для мігрантів

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *