Чи дійсно законодавство країн ЄС визначає торент-файли, такими що порушують авторське право. І коли за їх використання у Європі, зокрема у Польщі, користувачам мережі загрожує чималий штраф.
До речі: Український банк пропонує українцям у Польщі цікаві “бонуси”
У 2021 році за рішенням Європейського суду торенти не лише вчергове визнали порушенням авторських прав. А й зобов’язали інтернет-провайдерів надавати IT-адреси та поштові адреси користувачів, які скачували торенти, правовласникам.
Чому завантажити фільм з інтернету в Польщі можна, а торент файл – ні
Поширення контенту на широкий загал без дозволу автора є порушенням авторського права. Деякі користувачі, які завантажують торент файли, навіть не усвідомлюють, що порушують закон.
Проте саме принципи, за якими функціонують торенти – P2P протоколи обміну даними – порушують право на інтелектуальну власність.
Інтелектуальна власність у Польщі захищається Законом про авторське право та суміжні права, а також Директивою ЄС “Про гармонізацію певних аспектів авторського права та суміжних прав”.
Польським законом про авторське право встановлено певні критерії, за якими визначається порушення прав на інтелектуальну власність у Польщі.
Наприклад, користувач завантажив фільм або аудіокнигу для власного користування з сайту. Якщо сайт має дозвіл від автора контенту на його розміщення – в цьому випадку авторське право не порушується.
Проблеми починаються в той момент, коли користувач розповсюджує контент на широкий загал і отримує від цього комерційну вигоду.
Для розуміння, чому саме торенти порушують авторське право, варто зрозуміти, за яким принципом вони працюють.
Завантаження контенту за допомогою будь-якої торент-програми чи мобільного торент-застосунку відбувається шляхом розділення файлу на окремі сегменти.
Разом із завантаженням відбувається одночасний обмін цими сегментами з іншими користувачами.
При цьому файли (відео, аудіо тощо), які завантажують користувачі, у мережі фізично ніде не зберігаються. А сайт, який надає доступ користувачам до торент-файлів, фактично виконує функцію інтернет-провайдера саме файлів, що використовується торент-програмою для завантаження контенту.
Саме доступ до сегментів файлу в однолінійній мережі розцінюється як розповсюдження контенту на широкий загал без згоди автора. І класифікується як умисне порушення авторських прав.
Завантажили торент файл у Польщі? Чекайте на штраф!
Будь-які дії в інтернеті залишають слід у вигляді IP-адреси на сервері, зокрема завантаження торент файлу. Отже, інтернет-провайдери мають доступ до інформації, з якої IP-адреси й коли були скачані торенти чи проводиться їх поширення.
З 2021 року за рішенням Європейського суду інтернет-провайдери європейських країн мають не лише вести облік IT-адрес користувачів, які завантажили контент через торент-програми. У разі запиту вони зобов'язані передавати такі дані правовласнику.
При цьому передавати дані про користувача провайдери мають не за рішенням суду, як це було раніше, а на прохання правовласника або особи, яка його представляє.
“Систематичний запис IP-адрес користувачів і розкриття їхніх імен і поштових адрес власнику прав для змоги подати позову про відшкодування збитків є допустимим”,
– йдеться в повідомленні Європейського суду.
Згідно з Директивою ЄС “Про гармонізацію авторських прав” правовласник цифрового контенту має право подати позов на захист інтелектуальної власності.
Але щоб отримати можливість захистити свої права, правовласник потребує IP-адресу та поштову адресу користувача.
При цьому власник хостингу, де розміщено сайт, що розповсюджує контент з порушенням авторських прав, не повинен попереджати користувачів, що їх дані будуть передані правовласнику.
Користувачі сайтів, які надають доступ до торент-файлів, повинні розуміти, що не лише завантажують контент, а й обмінюються (поширюють) частини контенту із порушенням авторських прав.
Провайдер своєю чергою має виконати це прохання без попередження користувачів.
Користувачі, які завантажували та ділились торентами, згідно із Законом про право власності та суміжні права можуть отримати штраф у Польщі.
Сума штрафу визначається індивідуально і залежить від вимог компенсації правовласника або його представника.
Хто несе відповідальність за доступ до торентів: провайдери чи користувачі?
Інтернет-провайдери, які надають доступ до торент-файлів, так само несуть відповідальність за порушення авторських прав, як і користувачі.
Раніше провайдери стверджували, що не несуть відповідальності за порушення авторських прав. Адже вони надають лише доступ до сервісу. І не несуть відповідальності за те, що саме завантажують і до чого надають доступ користувачі.
Згідно з Директивою ЄС 2001/29 “Про гармонізацію певних аспектів авторського права та суміжних прав” відповідальність за незаконне розповсюдження контенту без згоди автора несуть провайдери послуг. Адже вони:
- створили та підтримують систему, в якій користувачі Інтернету з’єднуються один з одним, щоб мати можливість ділитися сегментами файлів, наявними на їхніх комп’ютерах;
- керують вебсайтом, з якого користувачі можуть завантажувати торент-файли, які посилаються на сегменти контенту;
- сприяють індексації торент файлів, розміщених на вебсайті й класифікації їх таким чином, щоб можна було знайти сегменти контенту, і щоб користувачі могли завантажити цей контент на свої комп’ютери.
Отже, за рішенням Європейського суду за прецедентною справою проти інтернет-провайдера сервісу Pirate Bay, провайдер так само несе відповідальність за порушення авторських прав.
Навіть більше, власник сайту несе відповідальність, якщо знаючи, що контент став доступним в Інтернеті без згоди уповноваженої особи, не вжив заходів, щоб запобігти доступу до цього контенту.
А згідно із Законом про авторське право і суміжні права, провайдерам послуг загрожує не лише цивільна, а й кримінальна відповідальність.
Згідно зі статтею 116 Закону про авторське право кримінальна відповідальність передбачена у разі, якщо незаконне розповсюдження контенту стає постійним джерелом доходу. За це власник сайту може отримати до 5 років позбавлення волі.
До речі, дізнайтесь про важливі зміни законодавства, які почали діяти у Польщі з жовтня 2023 року.
фото: колаж UAPL.INFO