Мінімальна польська пенсія для українців після сплати одного внеску до ZUS неможлива: влада Польщі

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Чергова хвиля маніпулятивних повідомлень у медіа про те, що польська пенсія легкодоступна українцям та білорусам у Польщі, викликала доволі значну дискусію у сусідній країні. Польській владі вчергове довелось на різних рівнях спростовувати маніпулятивні дані поширені у польському інформаційному просторі.

Зверніть увагу: Як у 2023 році безкоштовно переказати кошти з Польщі в Україну: детальна інструкція

Спростовувати інформацію про можливість отримання іноземцями мінімальної польської пенсії після сплати лише одного страхового внеску довелось не лише представникам ZUS Польщі. Опубліковані у червні в польських медіа маніпулятивні дані було спростовано також і низкою представників польського уряду.

Польська пенсія для українців: один внесок до ZUS не є підставою для отримання пенсійних виплат

Ще квітні 2023 року Міністерство сім’ї та соціальної політики Польщі вчергове спростувало інформацію про те, що українці можуть претендувати на польську мінімальну пенсію після тижня офіційної роботи у сусідній країні.
пенсія
В уряді Польщі зазначили: для отримання пенсії іноземцям потрібен відповідний страховий стаж та постійне проживання в Польщі, фото MRiPS.

Звернув увагу на підозрілу циклічність появи подібного роду меседжів у польських ЗМІ й уповноважений уряду Польщі з питань безпеки польського інформаційного простору Станіслав Жарин.

Повідомлення в пресі, згідно з якими українці та білоруси в Польщі мають право на мінімальну пенсію після лише символічного стажу, є маніпуляцією,
 – зазначив представник уряду на офіційному профілі у мережі Твіттер.

Підтвердив фальшивість маніпулятивних повідомлень щодо “легкої пенсії для українців” і заступник міністра сім’ї та соціальної політики Польщі Станіслав Швед.

Заступник міністра однозначно наголосив на тому, що сплата одного страхового внеску в Польщі не дає права іноземцю на отримання мінімальної пенсії.

Не існує ситуації, коли хтось, пропрацювавши один день у Польщі та сплативши один пенсійний внесок, набуває право на мінімальну польську пенсію,
– підкреслив Станіслав Швед.

До теми: Як в Польщі оформити та перевести українську пенсію у євро через ZUS: покрокова інструкція

Прессекретар польського ZUS натомість зазначив, що в Управління соціального захисту є достатньо інструментів для того, аби перевірити представлені іноземцем документи на отримання пенсійних виплат у Польщі.

А положення підписаної у 2012 році угоди між Польщею та Україною не визначають, що Фонд соціального страхування Польщі фінансує пенсії українських громадян за періоди роботи в Україні.

Кожна країна виплачує кошти пропорційно до тривалості страхового стажу в кожній країні,
– підкреслив речник польського ZUS Павел Жебровський.

Польська пенсія на основі внесків іноземця може бути нижчою за мінімальну

У Міністерстві сім’ї та соціальної політики Польщі також наголосили на тому, що іноземцям навіть для отримання мінімальної пенсії потрібно відповідати усім вимогам її призначення.
Відтак для отримання мінімальної пенсійних виплат у Польщі іноземцям потрібно, щонайменше:
  • досягти пенсійного віку, тобто 60 років для жінок і 65 років для чоловіків,
  • мати страховий стаж 20 років для жінок і 25 років для чоловіків відповідно.

На сьогодні Польща має стандартні угоди та спільні системи соціального забезпечення з країнами ЄС та низкою інших європейських країн. Також відповідні угоди у сфері соціального забезпечення підписані Польщею з Україною та Білоруссю

пенсія
Станіслав Швед окремо наголосив: сплата іноземцем внесків до польського фонду соціального страхування не є підставою для набуття права на отримання мінімальної польської пенсії, фото mrips.gov.pl
Польська пенсія буде розраховуватися на основі внесків, які людина сплачувала, працюючи в Польщі. І якщо ці внески невеликі, то і виплата буде низькою, за аналогією до так званих "emerytur groszowych",
– роз'яснює особливості нарахування пенсійних виплат іноземцям заступник міністра родини та соціальної політики Польщі.

Копійчана пенсія чи emerytura groszowa у Польщі: що це і скільки

Emerytury groszowy (копійчані пенсії) у Польщі – це виплати, які відчутно нижчі за мінімальну пенсію. Їх отримують особи, які не накопичили достатнього страхового стажу.
Нагадаємо, що офіційно у Польщі мінімальна пенсія:
  • з 1 березня 2022 року до 1 березня 2023 року у Польщі складала 1 338,44 злотих,
  • з 1 березня 2023 року мінімальна пенсія брутто (до сплати усіх внесків) становить 1588,44 злотих.
Згідно з опублікованим у квітні 2023 року аналізом ZUS у грудні 2022 року в Польщі виплачено понад 365 тисяч пенсій в розмірі менше мінімального.

З яких на кінець минулого року у Польщі:

  • переважну більшість осіб, які отримували пенсії нижче мінімальної, становили жінки – 80,2%,
  • 14,6 % осіб отримували пенсії в розмірі 600 злотих і менше,
  • 19,9 % осіб отримували пенсійні виплати в розмірі від 600,01 до 800 злотих,
  • 65,4 % в розмірі понад 800 злотих.
Також у ZUS офіційно підтвердили, що реально у Польщі є особи, які отримували у грудні минулого року пенсію в розмірі 1 польського гроша.

Пенсійна виплата в розмірі 1 польський грош на місяць наприкінці минулого року у Польщі виплачувалась особі:

  • яка не підлягала соціальному страхуванню до 1.01.1999
  • після цього періоду підтвердила лише один день страхового стажу на підставі договору доручення.

телеграм-канал UAPL.INFO

Маніпуляція чи антиукраїнська пропаганда щодо мінімальних польських пенсій для іноземців

У Польщі наголошують на негативному впливі на польське суспільство інформаційних маніпуляцій із питаннями щодо пенсійних виплат для іноземців.

Зокрема уповноважений уряду Польщі з питань безпеки польського інформаційного простору Станіслав Жарин наголосив на тому, що такі інформаційні вкидання можуть бути використані для маніпулювання суспільними настроями в Польщі.

Створення в польському суспільстві відчуття, що держава ставиться до нього гірше, ніж до громадян України, є однією з інформаційних цілей російської пропаганди,зазначив польський урядовець.

У польському ZUS також підтвердили: положення польського законодавства щодо пенсійного забезпечення іноземців за останні роки не змінювались.

Зверніть увагу: Оформити українську пенсію стало можливо і за кордоном: детальна інструкція для мігрантів

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *