Польський ZUS вже позбавив понад 18 тисяч українців у Польщі виплат на дітей! Триває перевірка лікарняних виплат!

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

З 1 червня 2023 року Заклад соціального страхування Польщі (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS) вже призупинив виплати на дітей для понад 18 тисяч громадян України. Окрім цього органи польського соцзахисту активно взялись за перевірку й лікарняних виплат.

До теми: Грошову допомогу українцям за програмою 40+ в Польщі продовжили до 2024 року: що змінилось

Якщо причини, через які ZUS у Польщі призупиняє виплати українцям на дітей пов’язані із втратою статусу PESEL UKR, то припинення чи скорочення виплат лікарняних L4 зумовлено зовсім іншими факторами.

18 тисяч українців у Польщі позбулись виплат на дітей: у ZUS пояснили причини 

В офіційній заяві ZUS зазначають: польське законодавство вимагає негайно призупиняти виплати коштів на дітей громадянам України в рамках програми 500+ одразу після виїзду українських мігрантів з Польщі.
ZUS також зобов'язаний призупинити виплату допомоги на дитину відразу після виїзду біженця з Польщі. У цьому випадку припинення виплат є тимчасовим і не тягне за собою повну втрату права на отримання допомоги на дитину, 
– зазначається в офіційному повідомленні польського Управління соціального захисту

Інформація про перетин кордону та виїзд отримувачів виплат до польського ZUS надходить від Прикордонної служби Польщі.

Фактично виплата грошової допомоги на дитину у Польщі за програмою 500+ повністю втрачається якщо українці зі статусом UKR:
 • не повернулись у Польщу протягом 30 днів;
 • задекларували при в’їзді до Польщі мету перебування на її території відмінну від тимчасового прихистку від війни;
 • не пред’явили електронний документ diia.pl про наявність тимчасового захисту Польщі.
І внаслідок цих дій втратили свій статус тимчасового захисту (PESEL UKR) на території Польщі.
500+ в Польщі
За словами речника польського ZUS виплати на дітей, які були призупинені, українці можуть відновити, так само як і втрачений статус, фото pexels.com

Детальніше: Доїздились?! Відтепер виплати 500+ в Польщі українцям припиняють одразу після виїзду!

Польський ZUS взявся за лікарняні виплати: хто “постраждає”від перевірок

Перевірка лікарняних — не нова практика, яку застосовує польський ZUS відносно громадян, що користуються соціальним захистом у Польщі.
Виплати за довідкою про непрацездатність (zwolnienie lekarskie) у Польщі регламентовано Законом про грошову допомогу із соціального страхування на випадок хвороби та материнства. Згідно з цим документом лише частину днів, які працівник пропустив внаслідок хвороби, оплачує роботодавець. Більшу частину, в тому числі лікарняний у разі хвороби дітей, сплачує саме ZUS.
ZUS у Польщі має право перевіряти лікаря та видані ним лікарняні листки, якщо виникають сумніви щодо підстав їх видачі.

Як пояснюють на офіційній сторінці ZUS, лікар може видати листок непрацездатності лише за умов, якщо може чітко оцінити стан здоров’я пацієнта.

дітей
У випадку дистанційної видачі довідки про непрацездатність, лікар має провести ретельне опитування та вивчити наявну у пацієнта медичну документацію, фото freepik.com
Ми можемо перевірити кожен листок непрацездатності, зокрема e-ZLA, виданий під час телеконсультації, якщо у нас виникають сумніви, 
наголошують в ZUS.
Загальна сума зменшених і знятих грошових допомог на випадок хвороби та материнства, завдяки перевіркам польського ZUS, в першому кварталі 2023 року склала понад 45 мільйонів злотих.

Електронні лікарняні допомагають виявляти зловживання: ZUS Польщі

Щорічно ZUS проводить понад 500 тисяч перевірок довідок про тимчасову непрацездатність у зв’язку із хворобою, виданих польськими лікарями. А особливу увагу звертають на листки непрацездатності для дорослих і дітей, що були видані дистанційно.

В Польщі з грудня 2018 року “листок непрацездатності” оформлюється лише в електронному вигляді.

За словами речника польського ZUS, електронні лікарняні допомагають виявляти зловживання.

Органи соцзахисту Польщі застосовують спеціальний алгоритм, який випадково відбирає осіб для перевірки лікарняних виплат.

Насамперед пацієнтів, які мають певні тенденції у своїх діях. Наприклад, система при виборі людей для перевірки звертає особливу увагу на тих, хто часто бере лікарняні у різних лікарів.

телеграм-канал UAPL.INFO

У разі виявлено порушення, ZUS не лише може призупинити або скоротити виплати за дні непрацездатності, а й навіть відкликати дозвіл лікаря на видачу лікарняних.

Адже саме ZUS видає польським лікарям дозвіл на видачу листків непрацездатності. Натомість лікарі зобов’язані дотримуватись усіх правил винесення рішення про тимчасову непрацездатність.

Лікарняний буде підтверджено та дні звільнення від роботи через хворобу будуть оплачені, якщо буде встановлено, що “медична довідка була видана після проведення огляду в зазначеному порядку та мала підстави для видачі з урахуванням типу захворювання, наявних засобів зв’язку із пацієнтом та документації обстеження", 
— наголосили в ZUS.
ZUS
При наявності порушень, ZUS може відкликати дозвіл лікаря на видачу медичних довідок на період, що не перевищує трьох або дванадцяти місяців, фото freepik.com

Особливості “лікарняного” у Польщі: що слід знати українцям

Українцям у Польщі слід врахувати, що виплати за лікарняним листком залежать від виду трудового договору. Крім цього дорослий та дитячий лікарняні сплачуються із різних фондів.

Лікарняні виплати за трудовим договором (umowę o pracę)

Польський трудовий договір (umowę o pracę) містить в собі компонент обов’язкового медичного страхування. Саме це дає можливість оформити довідку E-ZLA для отримання компенсації за дні непрацездатності.

За трудовим договором у Польщі лікарняний оплачується з перших днів праці в обсязі 80% від заробітної плати.

При цьому дні непрацездатності за хворобою за umowę o pracę у Польщі оплачують:

 • роботодавець (33 дні);
 • ZUS (решту днів, але загальна кількість оплачуваних днів за хворобою не може перевищувати 182).

Суму у розмірі 100% заробітної плати за дні непрацездатності у Польщі отримують:

 • вагітні;
 • працівники, які втратили здатність працювати через нещасний випадок, що стався на роботі;
 • донори органів та крові.

Лікарняні виплати у Польщі: договір доручення (umowę zlecenia)

Договір доручення (umowę zlecenia) не передбачає обов’язкового медичного страхування, лише добровільне. Але працівник сам може звернутись до ZUS і попросити відраховувати з його доходу внесок на соціальні виплати у разі хвороби.

За договором доручення у Польщі оплачувати дні непрацездатності, почнуть лише у разі, якщо працівник до цього безперервно сплачував внески протягом 90 днів.
ZUS
У разі добровільного медичного страхування працівнику, який має договір доручення, лікарняний повністю оплачує ZUS, фото freepik.com

Лікарняний по догляду за дитиною у Польщі

У разі хвороби дитини піти у відпустку по догляду за дитиною й оформити лікарняний може будь-хто з батьків.

При цьому в Польщі оплачувати дні непрацездатності батькам під час догляду за дитиною будуть із фонду ZUS:

 • 60 днів, якщо дитині немає 14 років;
 • 14 днів, якщо дитині більше, ніж 14 років;
 • 30 днів, якщо дитині більше, ніж 14 років, але вона має інвалідність.

Якщо для виплати за дні непрацездатності дорослому достатньо просто отримати електронний лікарняний, то для виплат за дні хвороби дитини необхідно ще подати додаткову довідку платника внесків ZUS Z-3.

До речі: Українці у Польщі ще можуть подати заяву на виплату коштів за програмою Dobry Start

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *