Легальна робота в Польщі у 2024 році. Які візи і дозволи та кому потрібні?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Для певних груп іноземців, зокрема вимушених мігрантів з України, робота в Польщі не вимагає наявності дозволу. Проте легальність перебування іноземців на території Польщі для успішного працевлаштування завжди повинна бути документально підтверджена.

Актуальна тема: Як швидко “зловити” електронну чергу на виготовлення документів за кордоном

Саме тому базовим принципом легального працевлаштування у Польщі іноземних громадян офіційно залишається комбінація легального перебування та наявності дозволу на роботу. На польському урядовому порталі з питань працевлаштування Zielona Linia та вебсайті Державної інспекції праці Польщі подано усі аспекти легального працевлаштування різних груп іноземців в Польщі у 2024 році.

Робота в Польщі та легальність перебування: що слід знати у 2024 році

Для іноземних громадян, які планують у 2024 році офіційно працевлаштуватись на території в Польщі слід врахувати низку важливих аспектів.

Нагадаємо, що процедура працевлаштування в Польщі іноземців з третіх країн суттєво відрізняється:

  • не лише від працевлаштування осіб, які є громадянами країни Європейського Союзу (ЄС),
  • а також й від оформлення на роботу громадян країн Європейської економічної зони (ЄЕЗ) та Швейцарії.
Насамперед йдеться про те, що працедавець в Польщі повинен перед працевлаштування іноземця з третіх країн провести перевірку документа на право перебування.

Який водночас дає іноземцю право працевлаштуватись у сусідній країні, якщо він вже перебуває на території Польщі.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Якщо робота в Польщі буде надаватись особі, яка перебуває за її межами, працедавець має спростити іноземцю отримання візи до Польщі, шляхом видачі:
  • дозволу на роботу,
  • або заяви про намір доручення виконання роботи іноземцю.
робота
Саме зазначені документи іноземець подає до відповідного польського консульства на території власної країни або країни перебування, freepik.com
Зазначимо, що в Україні станом на початок 2024 року, єдиною офіційною польською дипломатичною установою, яка займається візовими питаннями, є Генеральне консульство Польщі у Львові.

Які візи гарантують, що робота в Польщі буде легальною: перелік та коди

Чимало осіб вважають, що іноземці в Польщі можуть працювати на підставі будь-яких документів про легальне перебування, проте є певні винятки.

Насамперед слід розуміти, що кожна польська віза, яка була видана уповноваженим польським органом має конкретну ціль видачі, не залежно від того:

  • чи це національна віза (типу D),
  • або шенгенська віза (тип C).
Серед польських візових документів, є чіткий перелік віз, які гарантують іноземцю, що робота в Польщі буде насправді легальна.

Зверніть увагу: Коли та як подавати декларації PIT 2024 в Польщі: особливості та нюанси PIT-11 та PIT-37

  • “05a”візовий документ, виданий для працевлаштування громадян третіх країн у Польщі на підставі заяви про намір доручення виконання роботи іноземцю, яку внесену до реєстру заяв повітовим центром зайнятості;
  • 05b”для здійснення сезонних робіт;
  • “06”для виконання роботи, не передбаченої вказаними вище візовими документами, як правило, на підставі дозволу на працевлаштування.
Водночас слід пам'ятати, що період працевлаштування на підставі заяви про намір доручення виконання роботи іноземцю не може бути довший ніж 24 місяці.
Окрім того, іноземці в Польщі, які працюватимуть на підставі такої заяви:
  • повинні працевлаштуватись в термін не пізніше 6 місяців від дня подання заяви,
  • а розмір їх заробітної плати іноземця не може бути нижчим ніж розмір заробітної плати інших працівників, які виконують подібного роду роботу або обіймають подібну посаду.

телеграм-канал UAPL.INFO

Згадані вище візи не є виключним переліком візових документів, які дають право працювати в Польщі.

На офіційному порталі Державної інспекції праці Польщі дослівно вказано, що:

"Фактично, чинне законодавство приймає принцип, що документом на перебування, який уможливлює легальне працевлаштування – разом з дозволом на роботу або заявою про доручення виконання роботи іноземцю – є будь-яка віза, видана польською владою (тип "С" – шенгенська віза, короткострокова, або тип "D" – національна віза, довгострокова). Незалежно від того, з якою метою вона була видана, а також будь-який дозвіл на тимчасове проживання, за винятком віз і дозволів, зазначених у законодавстві як такі, що не дають права на виконання роботи."
Офіційно станом на початок 2024 року візами, що унеможливлюють легальне працевлаштування в Польщі є візові документи “01” (туристична мета) та “20” (використання тимчасового захисту).
робота
Окрім цього легальна робота в Польщі також доступна на підставі віз, виданих іншими країнами Шенгенської зони, фото: freepik.com
Проте наявність такого візового документа іншої країни Шенгену дозволяє іноземцям легально перебувати в Польщі лише 90 діб впродовж 180-денного терміну.

Легальна праця в Польщі у 2024 році: тимчасове перебування, безвізовий рух та інші документи

Попри впевненість багатьох мігрантів не кожен дозвіл на тимчасове перебування в Польщі дає право іноземцю легально працювати.
Адже дозвіл на тимчасове перебування, що видається на підставі ст. 181 ч. 1 Закону про іноземців від 12 грудня 2013 року, не дозволяє іноземцю працювати в Польщі. Йдеться про спеціальний дозвіл на тимчасове перебування у зв'язку з обставинами, що вимагають короткострокового перебування.
Всі інші види дозволів на тимчасове перебування в Польщі надають можливість іноземців легально працювати:
  • як на підставі:
    • дозволу на працевлаштування,
    • заяви про намір доручення виконання роботи іноземцю,
    • повідомлення про намір доручення виконання роботи громадянину України;
  • або навіть і без документів, що легалізують працевлаштування.
Дозвіл на тимчасове перебування, виданий іншими країнами Шенгенської зони, також дозволяє іноземцям легального працевлаштуватись у Польщі.
робота
Однак, як і у випадку віз, перебування іноземця в Польщі на підставі такого типу дозволу також складає лише 90 діб протягом 180-денного терміну. фото freepik.com

Нагадаємо, що відповідно до ст. 87 ч. 3 та ст. 88z Закону Польщі “Про сприяння зайнятості та інститути ринку праці” до громадян України, Білорусі, Молдови, Грузії та Вірменії, може застосовуватися так звана “спрощена процедура працевлаштування іноземця”.

ВАЖЛИВО! На підставі заяв про намір доручення роботи іноземцю, що застосовуються у спрощеній процедурі, не можливо виконувати роботу, яку польське законодавство трактує як сезонну. У такому випадку доведеться отримати дозвіл на сезонну роботу (типу "S").

Безвізовий рух та робота в Польщі

Іноземні громадяни, в тому числі й України, які можуть прибути до сусідньої країни в рамках безвізового режиму, мають право легально працювати в Польщі за умови дотримання низки вимог.
Йдеться про можливість легально працевлаштуватись в Польщі на термін дії безвізового перебування при:
  • наявності у таких осіб дозволу на роботу або заяви про намір доручення виконання роботи іноземцю,
  • або надсилання повідомлення про намір доручення виконання роботи громадянину України, якщо особа законодавчо не звільнена від такої вимоги згідно з окремими нормативними актами.

Які правові статуси в Польщі дають право на роботу

Окрім згаданих вище документів, легальна робота в Польщі доступна також іноземцям, які мають відповідні посвідки на проживання та правові статуси.
У ст. 87 п. 1 Закону Польщі "Про сприяння зайнятості та інституції ринку праці" вказано перелік правових статусів, які дозволяють іноземця легально працевлаштуватись, навіть без дозволу на роботу.

Зокрема йдеться про осіб, які:

  • користуються тимчасовим захистом в Республіці Польща;
  • отримали додатковий захист у Польщі;
  • набули статус біженця в Республіці Польща;
  • мають дозвіл на постійне перебування у Польщі:
  • отримали дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС в Республіці Польща;
  • мають дозвіл на перебування з гуманітарних причин на території Польщі;
  • отримали дозвіл на толерантне перебування в Польщі.

Зверніть увагу, що повний перелік документів та правових статусів, які надають право легального працевлаштування в Польщі без отримання дозвільних документів.

Ознайомитись із переліком усіх правових статусів, які дозволять легально працювати в Польщі, можна за цим посиланням.

Актуальна тема: Тимчасовий захист іноземців у Польщі продовжено до 2025 року: чи стосується це українців

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *