Сейм – за, Сенат – проти: кого з українців в Польщі “забули” у змінах до спецзакону

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Попри очікуване продовження термінів тимчасового захисту українців у Польщі, для однієї категорії у новому законопроекті наразі не передбачено необхідних змін. Відтак і надалі чимала група українських мігрантів не зможе легально працювати в Польщі без повторного визнання їх професійних навиків.

Важливо: Нові можливості для українців щодо подання заявок на виплати 800+ в Польщі у 2024 році

Наразі в оновленому законопроекті змін до спецзакону не передбачено скасування вимоги нострифікації дипломів окремих українських спеціалістів. І ця законодавча прогалина викликає значне занепокоєння польського Уповноваженого із захисту прав людини.

Яка категорія українців не потрапила до польського спецзакону 

Офіс Уповноваженого з прав людини Польщі тривалий час безрезультатно намагається отримати пояснення від профільних відомств щодо подальшого працевлаштування низки українців.

Для того аби врешті розв’язати проблему працевлаштування в Польщі спеціалістів з психологічною освітою без вимоги нострифікації українських дипломів.

Попри неодноразові звернення неурядових організацій та установ, що надають допомогу вимушеним мігрантам з України в Польщі, питання і надалі законодавчо не врегульовано.

У першій редакції польського спецзакону від 2022 року було надано можливість надавати психологічні послуги без необхідності нострифікації диплома, українцям, які за межами Польщі :

  • здобули ступінь бакалавра в галузі психології,
  • отримали диплом про закінчення навчання за спеціальністю “Психологія” першого рівня,
  • або диплом другого освітніх рівнів за спеціальністю “Психологія” – та отримали звання спеціаліста в галузі психології або магістра в галузі психології.
Зазначена група українських спеціалістів до серпня 2023 року могла легально надавати психологічну підтримку та допомогу громадянам України, які проживають на території Польщі.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

А також надавати медичні послуги:

  • в галузі психіатричної допомоги,
  • при лікуванні залежностей.
Проте чергове оновлення законодавства у 2023 році позбавило українців у Польщі можливості отримувати такі послуги й допомогу від психологів з України.
українців
Питання спрощеного формату роботи українських психологів у Польщі фактично законодавчо “зависло” між Сеймом та Сенатом, колаж: UAPL.INFO

Сейм продовжив термін, Сенат відхилив: як це вплине на українців, що потребують допомоги

Ще у 2023 році Сейм Польщі прийняв законопроект, який продовжував на 7 місяців можливість надання громадянами України психологічних послуг, без необхідності нострифікації дипломів.
Проте польський Сенат відхилив законопроект, і відповідно цей документ надалі не було розглянуто Сеймом.
Відтак потенційні зміни щодо продовження можливості для громадян України надавати психологічні послуги, не було внесено у 2023 році до оновленого польського спецзакону.

Саме тому вже майже пів року чимало українців у Польщі фактично не можуть отримати необхідну допомогу у подоланні психологічних проблем від окремих українських психологів.

Йдеться про послуги та допомогу спеціалістів з України, які не пройшли в Польщі процедуру нострифікації дипломів.
Польський Омбудсмен звернувся з цього приводу до Уповноваженого польського уряду з питань біженців з України.

У відповідь було підтверджено потребу розширення положень статті 64а польського спецзакону. У контексті надання права українським психологам легально допомагати українцям в Польщі без додаткових законодавчих вимог.

Окрім цього планувалось, що відповідні законодавчі рішення будуть підготовлені, та внесені до чергового оновлення спецзакону в лютому 2024 року.

Детальніше: Тимчасовий захист українців у Польщі продовжать лише на чотири місяці: не усі зміни позитивні

Проте, у схваленому Сеймом Польщі в лютому 2024 року проекті змін закону про допомогу українським вимушеним мігрантам, такі спрощення не було включено.

Станом на 14 лютого 2024 року проект змін до польського спецзакону перебуває на розгляді у Сенаті Польщі.

українців
У зв’язку з відсутністю поправок, польський Омбудсмен звернувся до міністра охорони здоров’я з проханням вжити відповідні законодавчі заходи, фото: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Уповноважений з прав людини в Польщі наголошує на:

  • стабільно високому попиті на психологічну допомогу в середовищі вимушених мігрантів з України,
  • потребі розширення можливостей для громадян України надавати та отримувати психологічні послуги,
  • очікуванні законодавчих змін з боку багатьох неурядових організацій.
07 лютого 2024 року Міністерство охорони здоров’я Польщі підтвердило направлення до МВСіА відповідних пропозицій щодо внесення відповідних змін до урядового законопроекту UC12.
Йдеться про включення до оновленого спецзакону положень, які уможливлюють надання українськими спеціалістами психологічних послуг громадянам України в Польщі.
Польське міністерство охорони здоров’я пропонує відновити та продовжити можливість спрощеної праці українських психологів у Польщі до 31 грудня 2025 року.

Без потреби нострифікації в Польщі українських дипломів про профільну психологічну освіту на рівні бакалавра, спеціаліста та магістра.

Хто з українців зможе працювати в Польщі за спрощеною схемою до кінця червня 2024 року

В оновленому законопроекті про продовження термінів тимчасового захисту українців у Польщі наразі офіційно передбачено відповідні спрощення для низки медичних працівників з України.

телеграм-канал UAPL.INFO

Оновлення польського спецзакону наразі лише передбачає продовження до 24 червня 2024 року спрощеного працевлаштування на території Польщі, осіб:
  • які здобули кваліфікацію лікаря або стоматолога за межами території держав-членів Європейського Союзу,
  • і яким може бути надано дозвіл на здійснення професійної діяльності за спеціальністю “лікар” або “стоматолог”,

Окрім “лікарів” та “стоматологів” польські урядовці пропонують продовжити також спрощені формати працевлаштування та діяльності у Польщі й для іноземців, які здобули кваліфікацію медичної сестри або акушерки за межами ЄС.

До теми: Які виплати та програми підтримки українців у Польщі продовжать до 30 червня 2024 року

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *