Для значної кількості українських пенсіонерів, які наразі перебувають за кордоном, українська пенсія залишається життєво важливим фінансовим ресурсом. Водночас Пенсійним фондом України здійснюються заходи, які повинні встановити чи дійсно пенсію отримують саме її законні отримувачі.
Актуальна тема: Як швидко “зловити” електронну чергу на виготовлення документів за кордоном
Пенсійний фонд України нагадує, що фізична ідентифікація отримувачів пенсії є законодавчо закріпленою вимогою. І фактично проводилась завжди, лише у спосіб, який не так привертав увагу пенсіонерів.
Фізична ідентифікація пенсіонерів: що це і чому на неї не звертали уваги
Насправді норми обов’язкової фізичної ідентифікації пенсіонерів в Україні діють ще з 2004 року.
Саме тому, ця процедура перевірки особи отримувача пенсії не є нововведенням. А предметом обговорення стала через окремі нюанси після початку повномасштабного вторгнення та вимушену міграцію отримувачів соцвиплат.
Фізична ідентифікація пенсіонерів є загальноприйнятою міжнародною практикою, яка забезпечує перевірку того, чи:
- дійсно особа, яка отримує пенсійні виплати кошти від держави, є живою,
- кошти отримує саме та особа, якій було призначено пенсію.
Окрім того, переважна більшість осіб, які отримували пенсію чи інші соціальні виплати в Україні, не помічали дію цієї норми закону.
Адже вони де-факто проходили фізичну ідентифікацію таким чином, який не привертав їх уваги, для прикладу під час:
- звернення до банку за отриманням нової пластикової картки,
- ідентифікації на місці листоношами, які фізично вручали пенсію отримувачам.
За офіційними даними ще до 24.02.2022 кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні, які отримували пенсію, перевищила позначку 580 тисяч громадян.
Проте, після скасування карантину, з 1 липня 2023 року процедура ідентифікації стосується усіх отримувачів українських пенсій, як в Україні, так і за кордоном.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Чи можуть припинити виплачувати пенсію без ідентифікації особи
Зважаючи на те, що під час війни значна кількість пенсіонерів в Україні не можуть фізично відвідати банківські установи, Урядом було відтерміновано обов’язкові строки проходження ідентифікації.
27 грудня 2023 року було затверджено постанову, що продовжила термін обов'язкової ідентифікації осіб, які отримують українські пенсії, до 31 березня 2024 року.
Відповідно до кінця березня 2024 року жодному отримувачу українських пенсійних виплат не може бути припинено їх нарахування.
Але впродовж перших трьох місяців 2024 року українським пенсіонерам, які й надалі хочуть реально отримувати пенсію, доведеться пройти процедуру фізичної ідентифікації.
Проте навіть якщо український пенсіонер не пройде до 31 березня 2024 року фізичну ідентифікацію фактично пенсію не припинять виплачувати, адже
- пенсійні виплати й надалі будуть накопичуватиметься на спеціальному розрахунковому рахунку пенсіонера,
- а, після проходження фізичної ідентифікації, уся сума пенсії перераховуватиметься на рахунок пенсіонера з місяця, у якому припинилось фінансування її виплати.
Такі заходи в Уряді пояснюють намагання запобігти зловживанням з коштами, які нараховують пенсіонерам.
Фізична ідентифікація пенсіонерів за кордоном: як зберегти пенсію у 2024 році
Зважаючи на відсутність фізичних відділень Ощадбанку чи органів ПФУ, українські пенсіонери за кордоном фактично обмежені двома онлайн-способами проходження ідентифікації та одним безпосереднім.
Станом на початок 2024 року громадянам України, які за кордоном отримують українську пенсію, доступні два онлайн-способи проходження ідентифікації:
- через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України та кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”),
- за допомогою відеоконференцзв’язку з територіальним органом Пенсійного фонду України.
Наприкінці 2023 року було затверджено відповідний Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи:
- одержувача пенсії,
- отримувача щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці,
- отримувача інших соціальних виплат.
Кожен отримувач українських пенсійних чи соціальних виплат може подати заяву на ідентифікацію у режимі відеоконференцзв’язку:
- заповнивши онлайн-форму на вебпорталі Пенсійного фонду України,
- в телефонному режимі через контакт-центр ПФУ.
ВАЖЛИВО! Батьки, усиновлювачі, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни та піклувальники подають такі заяви від імені та в інтересах малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, а також осіб, дієздатність яких обмежено.
Українським пенсіонерам або їх законним представникам, які не мають можливості заповнити онлайн-форму, на сайті ПФУ потрібно буде:
- зателефонувати на один із номерів контакт-центру ПФУ: +38 0800 503 753, +38 (044) 281-08-70, +38 (044) 281 08 71,
- після з’єднання дотримуватись озвучених вказівок: із переліку, запропонованих питань, обрати “Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації“ та натиснути цифру 3 на клавіатурі телефону,
- надати оператору контакт-центру відповіді на питання для заповнення заяви на ідентифікацію, в тому числі адресу електронної пошти та актуальний номер телефону.
Надалі з особою зв’яжеться уповноважений працівник Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації, яка:
- здійснюється впродовж 30 календарних днів,
- проте не швидше 10 робочих днів з дати подання заяви.
Наразі єдиним фізичним способом підтвердити особу пенсіонера за кордоном та продовжити отримувати українську пенсію, є візит до однієї з дипломатичних установ України.
Якщо отримувач пенсійних виплат зі статусом ВПО, в силу певних обмежень чи обставин не має можливості пройти віддалену фізичну ідентифікацію за межами України, йому доведеться:
- отримати в дипустанові документ, який посвідчує, що фізична особа є живою,
- та спільно із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) направити цей документ до територіального органу Пенсійного фонду України.
Фактично для підтвердження особи, до органу ПФУ, де пенсіонер перебуває на обліку в Україні, можливо направити:
- засобами поштового зв’язку – оригінал отриманого в дипустанові посвідчення разом із заявою,
- в сканованому вигляді їх копії – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Зверніть увагу: Тимчасовий захист іноземців у Польщі продовжено до 2025 року: чи стосується це українців
фото: freepik.com