Соцвиплати у Польщі: ZUS масово скасовує українцям виплати 500+ і RKO

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Польські заклади соціального страхування та захисту проводять аудит виплат, право на які отримали українські біженці у Польщі. Соцвиплати у Польщі отримували сотні тисяч українських біженців, але в результаті перевірок встановлено, що ледь не кожен п’ятий український мігрант втратив право на їх отримання.

До теми: Субсидії у Польщі: Dodatek Osłonowy – скільки платять і як його оформити українським мігрантам

Скільки українських мігрантів отримували виплати 500+ та RKO у Польщі

За даними польського ZUS станом на осінь у період із травня 2022 до травня 2023 року право на отримання соціальної виплати 500+ отримало 440 тисяч українських біженців у Польщі. Слід зазначити, що у травні 2022 року на виплати 500+ у Польщі претендували аж 700 тисяч українців.
Нагадаємо, що:
  • необхідною умовою для отримання українськими мігрантами у Польщі виплати 500+ є фактичне проживання із неповнолітньою особою (віком до 18 років) на території Польщі одного із батьків дитини або законний (чи тимчасовий) опікун;
  • програма Сімейний опікунський капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) передбачає надання фінансової допомоги в розмірі 12 000 злотих для дітей у віці від 12 до 35 місяців.
Соцвиплати у Польщі
Допомога RKO надається на другу та кожну наступну дитину, участь в програмі можуть взяти всі українські біженці не зважаючи на рівень доходів.

Соцвиплати у Польщі втратили понад 80 тисяч українських мігрантів

Станом на жовтень 2022 року, фактично кожен п’ятий український мігрант був позбавлений сімейних соціальних виплат за результатами перевірки польських органів соціального захисту. Йдеться про 80 тисяч осіб, які втратили виплати, із:

  • 440 тисяч українців, яким було надано виплати на період 2022/2023 років за програмою 500+;
  • 18 тисяч українських отримувачів виплат Сімейний опікунський капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy).

Основна причина скасування виплат для українців – перебування за межами Польщі.

Заклад соціального страхування (ZUS) проводить заходи з перевірки збереження права на допомогу громадянам України, які прибули до Польщі у зв'язку з воєнними діями, внаслідок чого призупиняються виплати сімейних допомог громадянам України. У результаті вжитих заходів ми припинили виплату допомоги понад 80 тисячам громадянам України на підставі того, що вони не проживають у Польщі.повідомив речник ZUS.

Як ZUS перевіряє українських мігрантів

Нагадаємо, що при виїзді за межі Польщі на термін понад 30 діб, згідно з польським законодавством українські мігранти втрачають право на отримання соцвиплат.

При остаточному виїзді з території Польщі українці зобов’язані оформити відмову від 500+. Щобільше, неправомірно отримані після виїзду із Польщі кошти українцям доведеться повернути у польський бюджет.

Перевірку права на отримання соціальних виплат українськими біженцями ZUS проводить за допомогою:
  • даних з реєстру Прикордонної служби Польщі
  • отримання інформація від отримувача виплат про настання обставин, що спричиняють втрату права на пільги,
  • отримання даних від третіх осіб про виїзд громадянина України з Польщі,
  • перевірки викликів, адресованих громадянам України для особистої явки з метою надання пояснень або доказів, що підтверджують їхнє перебування на території.
Ще кілька місяців тому ZUS розпочав масову перевірку виплат, викликаючи отримувачів для бесіди у власні відділення на території Польщі.

Підставою викликів було уточнення місця фактичного проживання отримувача соціальних сімейних виплат з-поміж українських мігрантів. Українці, які впродовж трьох діб не прибули у ZUS або не обгрунтували неможливість прибуття позбавлялись виплат.

Неправомірне отримання виплат українськими мігрантами – проблемне питання для польської влади    

Проблема зі зловживання сімейними соціальними виплатами для українських біженців у Польщі особливо помітна у прикордонних з Україною регіонах.

Одним із перших на проблему звернув увагу Войцех Бакун, президент прикордонного польського міста Перемишль, якому Президент України присвоїв почесне звання “Місто-рятівник”. Через це невеличке польське місто із початку повномасштабної війни у Польщі пройшло понад 1,5 мільйона українських біженців.

Соцвиплати у Польщі
Багато українських біженців прибули у Перемишль залізницею, фото dailylviv.com

Президент Перемишля повідомив, велика кількість українців прибуває автобусами до прикордонного пункту Шегині, перетинає кордон пішки й прибуває до Перемишля вже організованим транспортом з боку кордону.

Соцвиплати у Польщі стали способом заробітку?

У Перемишлі після отримання номера PESEL українські мігранти відкривають рахунки в банках, звертаються до Муніципального центру соціальної допомоги (MOPS) для отримання допомоги в розмірі 300 злотих, а також до установи соціального страхування для отримання допомоги 500+ і допомоги біженцям.

– Після цього вони повертаються назад за кордон. Часто вони залишають свою банківську картку людині, яка під час чергового етапу виплат знімає із карти отримані кошти виплат. Тому побачити молодого хлопця чи дівчину, які стоять із 15-ма картками перед банкоматом і "чистять" банкомат, не є чимось особливим на цей час у Перемишлі. Існує проблема з наявністю готівки в банкоматах. 
– зазначає міський голова Перемишля Войцех Бакун.

Про аналогічні випадки також повідомляє Бартош Романовіч, бурмістр прикордонного міста Устшики Дольнє, що розташовано поблизу іншого пункту перетину кордону із Польщею – Смільниця-Кросьцєнко.

– Мені відомі випадки, коли громадяни України під'їжджають до наших банкоматів в Устшиках Дольних на своїх автомобілях. Вони мають при собі польські банківські картки, знімають допомогу 500+ на 10, 15 чи 20 осіб і повертаються в Україну. Були навіть дні, коли в банкоматах закінчувалася готівка,
– додає Бартош Романовіч.
Слід зазначити, що згадані вище представники польських органів місцевого самоврядування виступають за допомогу українським біженцям, які тікають від війни. Проте вважають, що питання потенційних зловживань з боку окремих груп мігрантів польською системою соціального захисту потребує перевірки та вирішення.

Своєю чергою представники польських органів соціального захисту анонсують подальші перевірки українських мігрантів, які отримали право отримання соціальних виплат.

Наголошуючи при цьому на посиленні обміну інформацією щодо виїзду українських отримувачів польських соціальних виплат за межі Польщі із Прикордонною вартою Республіки Польща. 

До речі, українські мігранти у Польщі можуть абсолютно безкоштовно переказати кошти у злотих в Україну

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

3 thoughts on “Соцвиплати у Польщі: ZUS масово скасовує українцям виплати 500+ і RKO

  1. Я виїзжала в Україну із Польщі і повернулась (не перебувала більше місяця) ,але діти находились з моєю мамою в Польщі.Мене позбавили статусу УКР.Потім статус повернули.Але виплати 500+ не повернули(вже 5 місяців).Весь цей час перебуваємо в Польщі.

  2. Доброго дня,я перебуваю в Польщі від початку війни,нікуди не виїжджали за межі Польщі,і чомусь вже місяців зо три не отримую допомогу 500+

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *