Фінансові дані українців за кордоном “розсекретять”: експерти пояснили ризики для мігрантів

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

14 березня 2024 року Нацбанк України повідомив, про початок процедури фінансового скринінгу з боку Європейської Комісії щодо одного з євроінтеграційних переговорних розділів, а саме “Фінансові послуги”. Водночас українські банкіри вже підтвердили, що європейські органи невдовзі отримуватимуть дані про фінансовий стан українців за кордоном.

Актуальне питання: Як швидко “зловити” електронну чергу в українських консульствах: корисний лайфхак

Державні органи європейських країн дізнаються про доходи українських мігрантів, що відчутно підвищить податкові ризики українців за кордоном. А в окремих випадках може навіть призвести до позбавлення соцвиплат та накладення штрафних санкцій.

Податкові ризики для українців за кордоном: які дані “розсекретять” українські банки країнам ЄС

Для багатьох українців за кордоном майбутній обмін податковою інформацією може мати відчутний вплив, у тому числі й відверто негативний.

Йдеться про те, що наразі Україна та її банківська система активно рухаються у напрямку застосування загального стандарту фінансової звітності – Common Reporting Standard (CRS).

Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information — міжнародний стандарт щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки для податкових цілей.
В рамках цього стандарту від країн, що його імплементують, вимагається здійснювати збір інформації від фінансових установ про фінансові рахунки власників рахунків. А також щорічно на автоматичній основі обмінюватись такою інформацією з відповідними партнерами.
Українські банкіри підтвердили, що в Україні імплементація цього банківського стандарту вже фактично перебуває на завершальній стадії.

телеграм-канал UAPL.INFO

Наразі відомо, що почнеться обмін податковою інформацією, яка стосується “великих статків”.

На першому етапі обміну податковими даними основні податкові ризики вбачаються для українців за кордоном, які мають доволі значні доходи та чималі статки в українських банках.

Йдеться про суми значно вище 20-30 тисяч гривень, які зараховуються чи переказуються на банківські рахунки українців за кордоном.

Тому слід розуміти, що з перших днів імплементації Україною стандарту CRS, дані не про усіх українців будуть доступні державним органам європейських країн.

Як вплине обмін податковими даними на українців за кордоном: скасування соцвиплат та штрафні санкції

Попри те, що наразі запитів про фінансові статки українців, які перебувають за кордоном, від іноземних органів не надходили, експерти підтвердили ризики для українських мігрантів після початку обміну фінансовими даними.

Йдеться, зокрема, про потенційні негативні наслідки для українців, які за кордоном:

  • отримують соціальні виплати як малозабезпечені особи,
  • оформили відповідні допомоги, які передбачають певні фінансові обмеження щодо доходу.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Окрім того, представники українських банків констатували, що українські мігранти повинні врахувати:
  • попри те, що обмін податковими даними стартуватиме з інформації про достатньо суттєві трансакції українців на рахунках в українських банках,
  • не слід вважати, що в майбутньому інформація щодо усіх клієнтів, які обслуговуються в українській банківській системі, не буде передаватись іноземним уповноваженим партнерам.
українців
Водночас експерти зазначають, що українським мігрантам потрібно також врахувати низку важливих фінансово-податкових аспектів, колаж UAPL.INFO

Насамперед йдеться про те, що за загальним правилом українців, які перебувають на території іноземної країни 183 днів впродовж року, вже можуть вважати податковими резидентами країни перебування.

Проте здебільшого іноземні країни вимагають від особи визнати себе її податковим резидентом.

Тобто у той чи інший спосіб підтвердити, що особа перенесла “центр життєвих інтересів” до відповідної країни.

Водночас існує великий ризик того, що на українців, які під час оформлення відповідних допомог за кордоном не вказали українські доходи, іноземні органи можуть накласти штрафні санкції.

Слід розуміти, що обмін податковою інформацію є одним з елементів майбутньої європейської інтеграції України.

українців
Адже в ЄС взаємне інформування щодо відповідних банківських операцій між країнами-членами є звичною процедурою, графіка: Нацбанк України
Тому експерти вже закликають українців, які отримують за кордоном соціальні виплати чи інші види допомог, “привести власні доходи та витрати в порядок”.

Польща першою отримає “чутливі” фінансові дані українців

Представники банківського сектору наголосили, що першою іноземною країною, яка отримає доступ до “чутливих” фінансових даних українців стане сусідня Польща.
Вже є інформація про майбутній обмін фінансовими даними із відповідними польськими державними органами та установами.

Як було зазначено вище, на первинному етапі з Польщею українські банки почнуть обмінюватись фінансовою інформацією, яка стосується доволі суттєвих фінансових трансакцій та наявності коштів на рахунках українців.

українців
Проте надалі передбачається обмін податковою інформацією щодо значно більшого кола українських мігрантів, кола; UAPL.INFO
Відтак отримані доходи, які не були вказані при оформленні соціальних чи сімейних виплат, можуть призвести до скасування окремих виплат для українських мігрантів у Польщі.

За даними представників банківської системи станом на початок 2024 року:

  • 660 тисяч українців за кордоном дистанційно працюють в Україні,
  • 60% українських мігрантів не працюють, проте отримують на українські картки перекази з України,
  • 26% українців за кордоном фактично живуть користуючись з соціальних допомог у країнах перебування.
Більшість видатків за кордоном з українських карток становлять споживацькі витрати – їжа, одяг, заправка на АЗС.

Кількість власників українських карток за кордоном зростає: які послуги найбільш популярні

Банківські експерти та аналітики стверджують, що фактично втричі збільшилась кількість працевлаштованих українців за кордоном.

Відповідно для багатьох українських мігрантів за кордоном у 2023-2024 роках відчутно змінились потреби та фінансові інтереси.

Здебільшого українці використовують картки українських банків за кордоном для:
  • оплати комунальних послуг (здебільшого в українських мігрантів залишилось житло в Україні),
  • нарахування заробітної плати,
  • переказу коштів.
Перекази мають попит, особливо коли вони швидкі, дешеві та не потребують введення значної кількості додаткової інформації. Більшість переказів, які надходять в Україну здебільшого використовуються готівкою,
- пояснює актуальну ситуацію директор департаменту роздрібних клієнтів АТ "Кредобанк" Олександр Супрунович.
Фінансові експерти підтвердили, що українські банки фіксують все більший попит на українські банківські картки серед українців за кордоном.

Дедалі більше українських мігрантів за кордоном, зокрема, у Польщі:

З вересня 2023 року, фактично кількість замовників карток українського Кредобанку, щомісячно подвоюється та потроюється. І така тенденція спостерігається і серед діючих клієнтів, так і нових, які дистанційно оформили банківські картки,
- зазначив Олександр Супрунович.

До теми: Як за кордоном оформити найвигіднішу українську картку в злотих

На думку експертів, збільшення кількості замовлень на доставку нових та перевипущених “старих” українських банківських карток за кордоном зумовлено низкою чинників.

Попри те, що термін дії усіх українських карток постійно пролонгують, окремі торгові точки за кордоном можуть проводити перевірки терміну дії карток.

українців
Перевипущена або оформлена дистанційно нова банківська картка фактично знімає будь-які ризики та обмеження для власників українських карток за кордоном, колаж UAPL.INFO
Для прикладу, коли при оплаті карткою онлайн потрібно вказати термін дії картки. Тоді й  можуть виникнути певні проблеми із проведенням трансакції за протермінованими (хоча й офіційно продовженими) картками.

Наразі пролонговані українські банківські картки здебільшого не мають відчутного впливу на українців за кордоном, проте українські банки все ж таки хочуть:

  • навести порядок у цій сфері,
  • впорядкувати терміни дії карток,
  • чітко працювати по термінах дії карток.

Нові послуги для українців за кордоном від українських банків

Можливість віддаленого переоформлення існуючих карток та дистанційного відкриття нових рахунків надають чимало українських банків за кордоном.
Адже в окремих випадках, банківські картки з фото, також можуть використовуватись і для підтвердження особи.

І також вважається одним із чинників, які зумовлюють ріст попиту на оформлення фізичних карток та доставку їх за кордон.

українців
За кордоном чимало банкоматів з NFC, але вони не настільки доступні як банкомати, що можуть використовувати лише пластикові картки, колаж UAPL.INFO
Це особливо важливо для осіб, які не мають телефонів із NFC, зокрема для українських мігрантів похилого віку.

До речі: Як в Польщі оформити та перевести українську пенсію у євро через ZUS: покрокова інструкція

Водночас експерти зазначають, що саме завдяки банківським мобільним застосункам клієнти українських банків не відчувають відірваності від української банківської системи.

Експерти зазначають, що українська банківська система та українські банки більш "прогресивні" від окремих банківських установ в іноземних державах. Адже нерідко українцям за кордоном доводиться деколи чекати до кількох тижнів навіть на PIN-код до оформленої в іноземному банку картки.
Окремі банки також активно впроваджують і фінансові консультації для українців за кордоном.
Зокрема, для клієнтів українського Кредобанку в Польщі вже доступно понад 10 точок, де вони можуть отримати банківські консультації українською мовою.

Детальніше: Український банк в Польщі пропонує безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші бонуси

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

One thought on “Фінансові дані українців за кордоном “розсекретять”: експерти пояснили ризики для мігрантів

  1. Доброго дня.Колись бачила вашу статтю про те як самому податися на карту побита .Але не зберегла собі.А зараз дуже потрібна.Скиньте будь ласка.Дякую

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *