Відновити PESEL UKR у Польщі: як повернути статус після 30 діб перебування за межами країни

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Українські біженці у Польщі, перебуваючи за межами сусідньої країни понад 30 діб автоматично втрачають право на пільги, надані спеціальним законом. Як відновити PESEL UKR та пільги, які ним гарантуються після тривалої відсутності у Польщі?

Зверніть увагу: Завдяки сервісу Дія українці тепер можуть відкрити рахунок в українському банку, перебуваючи за кордоном: усі деталі унікальної послуги

Життєві обставини нерідко змушують українських втікачів від війни повертатись в Україну на тривалий термін. Хтось повертається через потребу піклування за рідними, які залишились в Україні. Інші повертаються у власні домівки на звільнені від окупації території, якщо їм пощастило вцілити після бойових дій.

На жаль не завжди у тих містах та селах, куди повертаються українські біженці, безпечно. Та й зимувати у населених пунктах із зруйнованою інфраструктурою доволі ризикований  крок. Саме тому багато із них вирішують повернутись у Польщу.

Спеціальна база Прикордонної служби Польщі українців із PESEL UKR

Відсутність особи, яка отримала номер PESEL із позначкою UKR, на території Польщі терміном понад 30 діб позбавляє її права на отримання низки пільг та виплат. Цей термін контролюють у Польщі відповідні органи соціального захисту та Прикордонної варти Польщі.

Нагадаємо, що українські вимушені мігранти, які у Польщі подали клопотання в органи місцевої влади (гміна/місто) на отримання номера PESEL із позначкою UKR, автоматично вносяться у спеціальну базу даних Прикордонної варти Польщі.

Внесення українських біженців у цю базу є однією із додаткових умов для надання їм сімейних виплат (500+, 300+ та інші) у Польщі.

Саме під час отримання PESEL UKR українські біженці засвідчують письмово факт ознайомлення із тим, що їх дані буде передано польському прикордонному відомству.

Як відновити PESEL UKR після 30 діб перебування за межами Польщі

Чим регламентовано можливість відновлення PESEL UKR

Про те, що втрачений статус UKR у номері PESEL можна відновити, навіть після перебування за межами Польщі понад 30 діб, чули багато із вимушених українських мігрантів. Проте, на жаль, не всі з українців у Польщі, які отримали цей статус зможуть його відновити.

Українським біженцям слід розуміти, що примітка UKR у номері PESEL свідчить про фактичне отримання особою тимчасового захисту в Польщі. Саме завдяки цій примітці особа отримує право на усі пільги та виплати, які передбачені законами щодо допомоги біженцям.

Можливість відновлення PESEL UKR передбачено в оновлених положеннях, так званої, “спецустави” – Закону Польщі “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України”. Ці зміни набули чинності 1 липня 2022 року.
Відновити PESEL UKR
Для того аби відновити статус PESEL UKR у Польщі деяким українцям доведеться повторно подавати заяву, фото espreso.tv
Які умови відновлення PESEL UKR у Польщі

Діючі правові норми у Польщі передбачають, що українські біженці у Польщі можуть відновити статус PESEL UKR у двох випадках:

  • виїзд за межі Польщі терміном понад 30 діб був на територію країн Шенгенської зони;
  • виїзд із Польщі терміном понад 30 діб був на територію України, але причиною повернення у сусідню країну стали активні бойові дії за місцем проживання.

У випадку повернення із території країн Шенгенської зони через кордон Польщі, передбачено можливість автоматичного відновлення PESEL UKR.

Дані про повернення у Польщу особи прикордонне відомство повинне надати у відповідні органи, для повторного призначення примітки UKR у номері PESEL.

Натомість при поверненні з території України українським мігрантам у Польщі, які втратили статус PESEL UKR, доведеться аргументовано довести, що вони мають право на відновлення цієї примітки.  Адже далеко не всі українські біженці у Польщі зможуть підтвердити, що місце їх проживання на території України наразі перебуває у зоні проведення бойових дій.

Для цього доведеться повторно подавати нову Заяву про присвоєння номера PESEL у зв’язку з конфліктом в Україні. Попередньо наданий особі номер PESEL не буде змінений, буде лише відновлено позначку UKR, а оновлені дані будуть повторно направлені до згаданої вище спеціальної бази Прикордонної варти Польщі.

У будь-якому випадку усі запити українських мігрантів на відновлення PESEL UKR розглядаються польськими органами в індивідуальному порядку.

Водночас слід врахувати, що присвоєння/відновлення статусу PESEL UKR можливе лише якщо у заявника:
  • немає дозволу на постійне перебування у Польщі,
  • відсутній дозвіл на тимчасове перебування у Польщі,
  • немає дозволу на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу,
  • не отримував статусу біженця у Польщі,
  • немає додаткового захисту у Польщі,
  • відсутній дозвіл на толерантне перебування у Польщі,
  • немає наміру подавати заяву на міжнародний захист або вже її подано.

 

Читайте також, “Паспортний сервіс” у Варшаві: як оплатити онлайн послуги українцям у Польщі

 

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

2 thoughts on “Відновити PESEL UKR у Польщі: як повернути статус після 30 діб перебування за межами країни

  1. Dzień dobry, proszę mi powiedzieć, jak anulować polską wizę, która wygasła we wrześniu 2022 r., ale nadal jest przedłużana?! Dziękuję

  2. Доброго вечора. Хочу задати декілька запитань з приводу в’їзду до Польщі. 04.03.22 року ми виїхали з України до Польщі . Перетинали кордон з українським паспортом . В Польщі виробили статус Укр та отримали Pesel . 31.05.22 ми повернулися назад до України та перебували там більше ніж місяць , тобто після дати від’їзду ми більше в Польщу не поверталися .Через те , що ми перебували в Україні більше ніж місяць ми втратили статус Укр . Цього літа хочемо поїхати в Польщу на заробітки по закордонному паспорті . Чи пропустять нас через кордон ? Скільки днів ми зможемо там перебувати ? Чи можна після в’їзду в Польщу поновити статус Укр ? Наперед дуже дякую !

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *