Розірвати шлюб за кордоном без виїзду в Україну: можливо, але не просто

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Багатьом українським сім’ям довелось жити у розлуці через війну. Адже більшість українських вимушених мігрантів у Польщі — це жінки та діти без чоловіків. На жаль, не всі сім’ї змогли пройти це випробування та жити на відстані, деяким парам довелось прийняти непросте рішення та розірвати шлюб.

На тему: На який банк у Польщі вигідніше отримувати аліменти на дитину?

Чи можуть українські вимушені мігранти розлучитись не повертаючись в Україну? У якому випадку рішення про розлучення може прийняти польський суд? Та кому доведеться повертатись додому після розлучення, – пояснила експертка з легалізації у Польщі Ольга Кажмерчак (Колінько).

Як українці в Польщі можуть розірвати шлюб: основні правила

Розірвати шлюб українці у Польщі можуть через польський або український суд. Проте необхідно знати як саме українці можуть розлучитись не виїжджаючи з Польщі.

Якщо один з подружжя українець чи українка, що проживає у Польщі, а інший знаходиться в Україні, тоді заяву про розлучення можна подавати лише в Україні.

Також обов’язковим буде розлучення через український суд у разі наявності у подружжя неповнолітніх дітей або спільного майна, стосовно чого виникає спір.

Наразі існує три способи розлучитись в Україні. І що важливо, для цього не обов’язково виїжджати з Польщі.

Адже якщо подружжя не має дітей, спільного майна та обидва згодні на розлучення, тоді розірвання шлюбу відбувається шляхом реєстрації у РАЦС.
Зареєструвати розірвання шлюбу можна дистанційно. Для цього необхідно передати нотаріально завірену заяву в Україну для другої особи з подружжя, яка передасть документи в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу.
шлюб
У випадку, якщо друга особа з подружжя не дає згоди на розлучення — зробити це доведеться через суд, фото freepik.com

Розривати шлюб виключно через український суд доведеться й у разі, коли подружжя має дитину або спільне майно, через яке виникає спір.

Натомість у подружжя з дитиною до 1 року взагалі не приймуть на розгляд заяву про розірвання шлюбу.

Для прийняття рішення за спрощеною процедурою той з подружжя, хто є ініціатором розлучення, має відправити позовну заяву до українського суду за місцем проживання відповідача.

Також за спрощеною процедурою може розірвати шлюб подружня пара з малолітніми дітьми або зі спільним майном, якщо спору щодо розподілу майна або місця перебування дитини після розлучення немає.

Спрощена процедура передбачає розгляд справи без участі сторін. Рішення приймається протягом 30 днів з моменту подачі заяви.

Коли розірвати шлюб в Україні за спрощеною процедурою неможливо?

За спрощеною процедурою розірвати шлюб в Україні не можуть подружні пари, якщо між ними є спір щодо:
  • дітей;
  • спільного майна.

Але навіть у цьому випадку розлучення може відбуватись без присутності однієї зі сторін. Зокрема у випадку її перебування за межами України.

В цьому випадку її інтереси може представляти адвокат за довіреністю, а участь у засіданні відбуватись через відеоконференцію.

телеграм-канал UAPL.INFO

Чи можуть українці розірвати шлюб у Польщі?

Українці, які перебувають у Польщі та вирішили розірвати шлюб, повинні врахувати законодавство сусідньої країни. А також розуміти у які установи в Польщі вони повинні звернутись для того аби розлучитись.

Згідно з Договором між Україною та Польщею про правову допомогу та правові відносити у цивільних та кримінальних справах розлучення має відбуватись за законами тієї держави, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви на розірвання шлюбу.

шлюб
Але за умови, коли обидві сторони перебувають за кордоном, зокрема у Польщі, то є можливість розлучитись не виїжджаючи з країни перебування, фото freepik.com
До польського суду про розірвання шлюбу можуть звернутись українці у разі, якщо:

– один із подружжя є громадянином Польщі;
– обидві особи з подружжя є громадянами України, але на момент подачі заяви на розлучення легально перебувають на території Польщі на основі візи, карти тимчасового або постійного перебування або статусу UKR. 

За умови наявності у подружній парі осіб різного громадянства, розлучення відбувається за законодавством тієї країни, в якій вони постійне проживають.

Водночас заяву про розірвання шлюбу українські громадяни можуть подати до польського суду за умови, що хоча б одна особа з подружжя на момент подачі заяви перебувала на території Польщі.

При цьому заяву про розлучення до польського суду може подати лише особа, яка перебувала на території Польщі терміном не менше ніж 1 рік.

Натомість у випадку подання заяви про розлучення у Польщі громадянином цієї країни, то вимога його присутності на території цієї країни становить лише пів року.

Порушення умови терміну перебування на території Польщі надає суду право відмовити у розгляді справи.
шлюб
Українцям, які не достатньо перебували на території Польщі, доведеться подавати заяву на розлучення в Україні, фото freepik.com
Проте українські мігранти в Польщі, можуть розлучитись в Україні навіть дистанційно.

Для цього доведеться знайти адвоката, який буде представляти особу у суді, написати заяву й оформити довіреність.

Скільки часу триває процес розірвання шлюбу у Польщі

Для того, щоб розірвати шлюб у Польщі, необхідно звернутись до польського районного суду за місцем проживання та подати відповідну заяву.

У Польщі діє наступне правило: після першого розгляду справи подружжю дають час на примирення.

Якщо протягом місяця після подання подружжя не забирає заяву, тоді вже призначається інше засідання, де приймається рішення про розірвання шлюбу.

Отже, процес розлучення у Польщі може тривати від 2 до 7 місяців.

Процес розірвання шлюбу у Польщі може тривати довше у випадку, коли у подружжя є діти, спільне майно або один із подружжя не дає згоду на розлучення.

Скільки коштує розірвати шлюб у Польщі

Щоб розірвати шлюб у Польщі доведеться заплатити 600 злотих. Натомість в Україні послуга розірвання шлюбу коштуватиме 1073,60 гривень.
У польських судах є прейскурант, який охоплює різні послуги, пов’язані із розірванням шлюбу.

Наприклад, при потребі вирішення в судовому порядку спору щодо розподілу майна, доведеться заплатити додатково:

  • 300 злотих у разі наявності проекту розподілу майна;
  • 1000 злотих при відсутності такого проекту.

При поданні разом із заявою про розлучення додаткової заяви – про виселення іншої особи з квартири заявника – доведеться додатково заплатити ще 200 злотих.

Який розмір аліментів після розлучення у Польщі

Аліменти на утримання дитини після розлучення залежать у Польщі від багатьох факторів, але в середньому їх сума складає 500-1000 злотих.

Якщо платник аліментів ухиляється від їх сплати, то у Польщі виплачувати допомогу на дитину будуть зі спеціального Аліментного фонду.

шлюб
Мінімальна сума виплати на одну дитину з Аліментного Фонду в Польщі — 500 злотих, фото freepik.com

Наразі користуватись цим Фондом можуть лише українці з картою тимчасового або постійного перебування. Для українських вимушених мігрантів Аліментний фонд Польщі не доступний.

У разі злісної несплати аліментів порушника у Польщі може чекати навіть кримінальна відповідальність.

На тему: 4 способи отримати аліменти не виїжджаючи з Польщі: порядок дій, документи, суми виплат

Також у Польщі є таке поняття як “аліменти на дружину”.

Після розірвання шлюбу особа може запросити аліменти на своє утримання за умови того, що:

  • під час перебування у шлюбі вона не могла розвивати себе у професійній діяльності;
  • вона залишається з маленькою дитиною, яка часто хворіє або за якою необхідний додатковий догляд.

Чи можна використовувати в Україні свідоцтво про розлучення видане у Польщі 

Це питання може бути актуальним для тих українців, які збираються повернутись в Україну після розлучення у Польщі.
Згідно з Договором між Україною та Польщею про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах свідоцтво про розлучення видане у Польщі є дійсним на території України.

Попри це свідоцтво про розірвання шлюбу, видане польським судом, потребує легалізації в Україні.

Для легалізації в Україні свідоцтва про розлучення, яке було видано в Польщі потрібно:

  • звернутись в український РАЦС,
  • надати перекладену та завірену копію рішення польського суду.

Після цього у РАЦСі внесуть дані в реєстр та видадуть свідоцтво про розлучення українського взірця.

Таке ж правило діє у Польщі й стосовно українського свідоцтва про розлучення. Для того, щоб скористатись свідоцтвом про розлучення у Польщі, необхідно зробити переклад за допомогою присяжного перекладача.

До речі: Переклад звичайний чи присяжний? Який потрібен, і де українцям у Польщі зроблять його безкоштовно?

Про легальне знаходження на території Польщі після розлучення

Є певні нюанси щодо збереження легального статусу українців у Польщі після того, коли шлюб розірвано.
При розлученні в Польщі громадян Україні зі статусом UKR їх статус легального перебування зберігається.

Натомість для особи, яка перебувала на території Польщі й мала карту тимчасового перебування на основі дозволу на тимчасове перебування колишнього чоловіка чи дружини, це правило не дії. Адже така особа втрачає право перебувати легально на території Польщі після розлучення.

У випадку отримання особою дозволу на тимчасове перебування на основі карти побиту чоловіка або дружини, після розірвання шлюбу в неї є 30 днів на подання документів на нову карту побиту по роботі або бізнесу.

Наявність у подружжя спільної дитини, в якої на момент розлучення було польське громадянство, дозволяє матері подати документи на карту побиту на основі виховання малолітньої дитини, громадянина Польщі. Проте отримати таку карту можливо лише один раз терміном до 3 років.

Зверніть увагу: Якщо іноземний громадянин/ка перебував у шлюбі з громадянином/кою Польщі понад 3 років і за цей час іноземець отримав дозвіл на постійне перебування, розлучення не змінить його легальний статус. 

Проте у випадку, коли рішення про розлучення було отримано протягом перших двох років з моменту отримання карти постійного перебування у зв’язку зі шлюбом, тоді воєвода, орган який видав дозвіл, має право анулювати його.

На практиці таке відбувається вкрай рідко. Лише коли громадянин/ка Польщі, який ініціював процес розлучення з громадянином/кою України, повідомив воєводу про розірвання шлюбу.

Довідка про експерта

Ольга Кажмерчак – експертка у галузі легалізації та адаптації іноземців на території Польщі. 
Практичний досвід у галузі легалізації та працевлаштування іноземців, який набула працюючи в польських агенціях з працевлаштування з 2016 року. 
Реалізувала чимало проектів, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців на території Польщі та за її межами, кадровим консультуванням та контролем законності.

До речі: Причини, мінуси та несподівані плюси втрати PESEL UKR у Польщі: пояснення експерта

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *