Українці, які легально перебувають на території Польщі з неповнолітніми дітьми, мають право на отримання щомісячної соціальної допомоги. З 1 січня 2024 року в Польщі відбудеться збільшення розміру виплат за програмою Rodzina 500+ для її отримувачів до 800 злотих.
Зверніть увагу: Чому не приходять гроші 500+ на дитину в Польщі?
У польському ZUS (Управління соціального страхування) офіційно прокоментували інформацію щодо можливості отримання збільшених виплат 500+ для громадян Польщі та іноземців вже у 2023 році.
Виплати за програмою 500+ для українців у 2023 році: чи можна вже отримати 800 злотих на дитину
На офіційному порталі ZUS Польщі 27 листопада 2023 року було розміщено інформацію щодо потенційної можливості отримання збільшеної соціальної допомоги на виховання дітей вже у 2023 році.
В Управлінні соціального страхування Польщі повідомили про низку дивних звернень клієнтів. Заявники прагнули подати заявку на отримання збільшених виплат за програмою Rodzina 500+.
Усі особи, які звертались в польський ZUS, планували подати заявки з використанням “бланка WYR.8P”, про який вони прочитали у соціальних мережах.
Відтак нібито законодавчо існує можливість отримати збільшений розмір виплат 500+ для дітей починаючи з серпня 2023 року.
Представники польського соцзахисту офіційно спростовують існування такої можливості. І наголошують на тому, що з 1 січня 2023 року збільшення розміру виплат 500+ для усіх їх отримувачів відбудеться автоматично.
Спростування інформації про можливість отримання батьками в Польщі 800 злотих замість 500 злотих у 2023 році опублікував і польський NASK.
Державний науково-дослідний інститут, підпорядкований Міністерству цифровізації, на власному акаунті у мережі X (Twitter) розмістив застереження про дезінформацію.
🚨ALERT DEZINFORMACYJNY🚨
Uwaga rodzice!
💳 W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 r. do końca tego roku.📄 Przedstawiony na grafice rzekomy wzór wniosku nie… pic.twitter.com/9yC0dzs5or
— #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK) November 28, 2023
Урядовці зазначають, що представлений на зображенні “взірець шаблону” заявки не є дійсним документом.
Rodzina 500+ для батьків дітей в Польщі у 2023-2024 роках: що слід врахувати українцям
Окрім спростування інформації щодо потенційного отримання збільшених виплат 500+ для батьків дітей у 2023 році, в ZUS уточнили актуальний правовий статус цієї соціальної допомоги.
Зокрема в Управлінні соціального страхування Польщі зазначають, що:
- розмір допомоги на виховання дитини до кінця 2023 року становить 500 злотих на кожну дитину, до досягнення 18-річного віку,
- з 1 січня 2024 року допомога на виховання 500+ зміниться на 800+,
- збільшення розміру виплат 500+ відбудеться автоматично,
- отримувачам, які надали документи для нарахування 500+ до травня 2024 року, не потрібно подавати додаткову заяву на збільшення суми.
У ZUS Польщі запевняють, що з початку 2024 року особи, яким призначено допомогу 500+ для дітей, отримають відповідне інформування через Платформу електронних послуг ZUS (PUE).
При цьому представники польського соцзахисту нагадують, що в базовому форматі соціальна допомога 500+ призначається на період з 1 червня по 31 травня наступного року. Для збереження безперервності виплат за програмою 500+ у 2023 році батьки повинні були подати усі документи на новий термін до кінця червня цього року.
Детальніше: Календар виплат 500+ у 2023 році в Польщі: як українцям зберегти безперервність допомоги
При цьому ZUS Польщі нагадує про певні винятки у термінах подання заявок на виплати за програмою 500+ для батьків новонароджених дітей.
Батьки новонароджених у Польщі мають три місяці з дня народження дитини для подання подати заявки у програму Rodzina 500+.
Адже якщо вони вкладаються в цей термін, то лише тоді отримають соціальну допомогу з компенсацією за усі місяці від народження дитини.
Правило 3-місячного терміну компенсації виплат 500+ в Польщі також застосовується у випадку, коли:
- дитина була взята під опіку,
- усиновлена,
- фактично поміщена в будинок соціального захисту чи прийнята у прийомну сім’ю.
Окрім цього українцям у Польщі слід врахувати, що навіть нетривалий виїзд за межі Польщі може позбавити їх виплат на дітей.
Детальніше: Доїздились?! Відтепер виплати 500+ в Польщі українцям припиняють одразу після виїзду!
Як подати заявку на допомогу 500+ в Польщі: 4 доступні способи у 2024 році
У 2024 році заявки на новий термін отримання соціальної допомоги на дітей в Польщі (2024/2025) можна буде подавати виключно в електронній формі.
Потенційні отримувати соціальної допомоги на дітей в Польщі можуть обрати один із 4 доступних варіантів:
- платформа електронних послуг (PUE) ZUS,
- портал Emp@tia,
- через електронні системи банків або кредитні спілки SKOK (spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa), які співпрацюють із ZUS
- мобільний додаток mZUS,
Мобільний додаток mZUS у Польщі особливо корисний для українських мігрантів, які мають право на отримання сімейних виплат у сусідній країні.
Детальніше: У мобільному додатку mZUS українцям відтепер доступні 4 програми сімейних виплат
Чи отримуватимуть українці у Польщі збільшені виплати на дітей у 2024 році
Станом на початок грудня 2023 року польські урядовці офіційно не спростовували й не підтверджували можливість отримання збільшених виплат 500+ для українців у Польщі у 2024 році.
Водночас слід нагадати, що в обґрунтуванні та фінансових розрахунках прийнятого у серпні 2023 року Закону Польщі про збільшення розміру виплат 500+ у 2024 році, враховувались не всі категорії їх потенційних отримувачів.
Відтак наразі достовірно не відомо:
- чи можна трактувати ці обрахунки, як потенційну відмову Польщі від виплат збільшених сум 500+ українським мігрантам у 2024 році,
- чи йдеться лише про невраховані виплати на дітей, що будуть призначати українським громадянам, які отримають у Польщі офіційний статус біженця.
За попередніми підрахунками зростання розміру виплат 500+ для батьків дітей у 2024 році до 800 злотих обійдеться польському бюджету щонайменше у 24 мільярди злотих.
Це важливо: Розірвати шлюб за кордоном без виїзду в Україну: можливо, але не просто
фото: колаж UAPL.INFO