Причини, мінуси та несподівані плюси втрати PESEL UKR у Польщі: пояснення експерта

Близько мільйона українців отримали тимчасовий захист у Польщі та отримали PESEL UKR. Такий захист для українців наразі діє до 4 березня 2024 року. Але вже зараз деякі українці в Польщі можуть його втратити.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

На тему: У якому банку в Польщі українці можуть зняти гривні без комісії?

Про те, хто з українців і чому може втратити тимчасовий захист. А також про те, чи насправді слід бачити лише мінуси у втраті PESEL UKR пояснює експертка з питань легалізації у Польщі Ольга Кажмерчак (Колінько).

PESEL UKR у Польщі не для всіх українців: хто не отримає тимчасовий захист  

Українцям слід пам’ятати, що втікачам від війни Польща надала тимчасовий захист. І отримавши PESEL UKR не варто забувати – ключовим в отриманому захисті є поняття його тимчасовості.
Наразі тимчасовий захист для українських вимушених мігрантів у Польщі діє до 4 березня 2024 року. І поки що немає жодних рішень чи законодавчих ініціативних щодо термінів його подовження.
Відтак зі спливом терміну дії польського Спецзакону закінчиться й тимчасовий захист українців. А разом із ним підстава для легального перебування на території суміжної країні. Та інші пов’язані із цим статусом привілеї та спрощення.
Документ із позначкою UKR можуть отримати українці, які на момент початку повномасштабної війни перебували в Україні. І прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року.

Крім цього, тимчасовий захист у Польщі у 2023 році можуть отримати українці:

  • з Картою поляка;
  • чоловік/дружина громадян України, які не є громадянами України, а також громадянами Польщі або країн членів ЄС;
  • діти, які народились на території Польщі після 24 лютого 2022 року, якщо у мами є тимчасовий захист.
Натомість не можуть отримати статус UKR, але при цьому можуть легально перебувати на території Польщі до 4 березня 2024 року українці, які:
  • легально перебували на території Польщі до 24 лютого 2022 року на підставі візи, карти тимчасового або сталого побиту, карти резидента ЄС тощо;
  • мають статус біженця або подали документи на отримання такого статусу.
ukr
Особа з тимчасовим захистом будь-якої європейської країни може отримати тимчасовий захист у Польщі. Але перед тим вона має відмовитись від такого захисту в іншій країні, фото freepik.com
При цьому подати заяву на надання тимчасового захисту у Польщі необхідно протягом 30 днів після в’їзду на її територію.

Хто та коли може втратити статус UKR у Польщі

Відмова в наданні статусу UKR українцям у Польщі регулюється Спецзаконом і може відбуватись з декількох причин.
Частіше за все українці втрачають тимчасовий захист, якщо виїхали з території Польщі і повертаються пізніше, ніж протягом дозволених для виїзду 30 днів.
У цьому випадку позначка в електронному документі з UKR змінюється на NUE. Що означає втрату тимчасового захисту.
Друга розповсюджена причина, через яку українці можуть втратити статус тимчасового захисту при в’їзді на територію Польщі – на кордоні не пред’явили електронний документ в Diia.pl.
У цьому випадку українці так само можуть втратити тимчасовий захист. Адже на кордоні будуть вважати, що такі громадяни в’їжджають у Польщу за безвізом.
Третя причина, чому українці втрачають свій статус – не декларують мету перебування у Польщі як евакуація з території ведення бойових дій. Що так само може призвести до втрати статусу UKR при в’їзді на територію Польщі.

На тему: Як українцям не втратити статус UKR при виїзді з Польщі в Україну: офіційне роз’яснення

Нерідко відбувається втрата статусу тимчасового захисту й в інших випадках, про які мало хто з українців знає.
UKR
Статус UKR можуть втратити українці, які проводили будь-які дії, пов’язані із внесенням змін до документів або їх заміною, фото freepik.com
Одна із причин втрати тимчасового захисту – заміна або отримання нового закордонного паспорту.

Наприклад, якщо особа в’їхала на територію Польщі за внутрішнім паспортом або свідоцтвом про народження, а у Польщі отримала закордонний паспорт.

При виїзді з території Польщі з новим закордонним паспортом не виникне проблем, а от при в’їзді, якщо дані в системі та в паспорті не співпадають, особу так само можуть не внести в реєстр вимушених мігрантів. Через що вона втратись свій статус.
Втрата статусу може статись і через отримання особою другого закордонного паспорта. Якщо паспортні дані в реєстрі воєнних мігрантів і в паспорті, за яким особа в’їжджає на територію Польщі, не співпадають.

Нагадаю, що українці втрачають статус тимчасового захисту в Польщі після того, як отримали позитивне рішення про надання дозволу на тимчасове перебування.

телеграм-канал UAPL.INFO

Чому деяким українцям відмовляють у наданні статусу UKR

Останнім часом у наданні статусу UKR відмовляють українцям, які переїхали до Польщі з іншої європейської країни, в якій мали тимчасовий захист.
Згідно зі Спецзаконом українці, які мають тимчасовий захист в іншій європейській країні не можуть отримати такий захист у Польщі.
Водночас у Польщі немає прямої заборони у наданні статусу особам, які відмовились від тимчасового захисту в іншій країні. Після чого попросили про такий захист у Польщі.
Але відмовити в наданні тимчасового захисту у Польщі українцям, що приїхали з території іншої європейської країни все ж таки можуть. Наприклад, якщо:
  • особа не відмовилась від тимчасового захисту в країні, в якій раніше його отримала;
  • особа не може надати підтвердження того, що звернулась за захистом у Польщі протягом 30 днів після прибуття, що є умовою надання такого захисту.

Що дійсно втрачають українці разом із тимчасовим захистом у Польщі 

На сьогодні громадяни України, незалежно від дати та підстав для в’їзду, мають право легально перебувати в Польщі щонайменше до 4 березня 2024 року.
Отже, легальне перебування не залежить від статусу УКР. Чому тоді українці так переживають через його втрату?

Мінуси, якщо PESEL UKR немає

Тимчасовий захист у Польщі й, відповідно, статус UKR в першу чергу необхідний тим, хто претендує на різні виплати.
На кінець 2023 року деяким категоріям українських вимушених мігрантів у Польщі доступні такі програми соціальної підтримки:
  • щомісячні виплати на дітей до 18 років 500+;
  • щорічна виплата на школяра “Добрий старт”;
  • одноразова виплата українським вимушеним мігрантам у розмірі 300 злотих;
  • програма оплати житла та харчування для певних категорій населення 40+;
  • виплати з інвалідності;
  • одноразова виплата 12 000 злотих на дитину до 3 років.

На тему: Грошову допомогу українцям за програмою 40+ в Польщі продовжили до 2024 року: що змінилось

Також українці з тимчасовим захистом мають безкоштовне державне медичне страхування.

Але слід врахувати, що громадяни України мають право працювати у Польщі без оформлення будь-яких дозвільних документів, у разі якщо:

– легально перебувають на території Польщі у зв’язку зі збройним конфліктом,
– перебували легально у Польщі до 24 лютого 2022 року і термін їх легального перебування було продовжено положенням Спецзакону.

ukr
Отже, деякі українці, навіть без статусу УКР, можуть легально працювати у Польщі й отримувати державне медичне страхування від працедавця, фото freepik.com
Щобільше, працевлаштовані українці можуть додати до свого трудового договору членів сім’ї. Таким чином вони так само отримають можливість користуватися безплатними медичними послугами від польського NFZ.
Безумовним “мінусом” у відсутності статусу UKR є неможливість виїжджати в країни ЄС без наявності додаткових документів (візи, карти побиту тощо).

Натомість вимушені мігранти можуть виїжджати в країни ЄС сукупно на 90 днів протягом 180 днів:

  • при наявності електронного документа Diia.pl, який підтверджує їх статус;
  • закордонного паспорта.

Плюси у відсутності PESEL UKR

З 1 квітня 2023 року українці зі статусом PESEL UKR отримали можливість подавати документи на отримання дозволу на тимчасове перебування на території Польщі (карту тимчасового побиту).
Але скористатись нагодою отримати карту тимчасового побиту можуть не всі вимушені мігранти, а тільки ті, які:
  • працевлаштовані;
  • відкрили господарську діяльність;
  • є висококваліфікованими спеціалістами;
  • мають Карту поляка;
  • мають родичів, які є польськими громадянами.

На тему: Як українцям правильно подати документи на Карту побиту у Польщі: офіційна інструкція

Українські воєнні мігранти можуть подавати документи на власний дозвіл на тимчасове перебування у Польщі. Натомість подати документи на членів своєї родини вони не можуть.

Це може стати проблемою для жінок з дітьми до 13 років. Адже після отримання рішення про надання карти побиту статус тимчасового захисту  втрачається.

Профіль дитини до 13 років у Diia.pl прив’язаний до профілю дорослого. Отже, одразу після втрати статусу дорослим, втрачається його електронний документ Diia.pl. А разом із ним й електронний документ дитини.

Коли це може стати проблемою? Якщо доросла особа отримала карту побиту і вирішила виїхати зі своєю дитиною або дитиною, якою опікується, до України.

При поверненні до Польщі у дитини, у якої немає електронного документа в Diia.pl, будуть вимагати або вільні дні безвізу або візу.
Отже, безумовним “плюсом” відсутності статусу UKR у працевлаштованих українців є можливість подати документи на карту побиту у Польщі не лише на себе, а й на членів своєї сім’ї.

Тому тим, хто вирішив залишитись у Польщі довше, ніж до 4 березня 2024 року, краще вже зараз подумати про свою легалізацію в цій країні.

І якщо “плюсів” від дозволу на тимчасове перебування більше, ніж від статусу UKR, то краще отримати його зараз. Поки є спрощені умови для українських вимушених мігрантів.

Довідка про експерта:

Ольга Кажмерчак – експертка у галузі легалізації та адаптації іноземців на території Польщі. 
Практичний досвід у галузі легалізації та працевлаштування іноземців, який набула працюючи в польських агенціях з працевлаштування з 2016 року. 
Реалізувала чимало проектів, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців на території Польщі та за її межами, кадровим консультуванням та контролем законності.

На тему: Час обирати – або Карта побиту або PESEL UKR: плюси та мінуси цих статусів для українців

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *