Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE

4 способи отримати аліменти не виїжджаючи з Польщі: порядок дій, документи, суми виплат

Фінансове утримання неповнолітньої дитини — обов’язок обох батьків. У разі невиконання відповідних зобов’язань стосовно дитини одним із батьків, інший може подати позовну заяву на аліменти до суду. Як українцям у Польщі віддалено оформити виплати чи допомоги на дитину без повернення до України?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Нагадаємо, що з 1 січня 2024 року в Польщі розмін допомоги на дитину 500+ зросте до 800 злотих

На жаль, навіть рішення суду не завжди гарантує фактичного стягнення аліментів. Проте українці в Польщі мають щонайменше 2 способи отримання грошової допомоги на дитину на підставі відповідного судового рішення про призначення аліментів.

Позов на аліменти не виїжджаючи з Польщі: коротка інструкція

Насамперед, громадянам України, які перебувають у Польщі із дітьми та мають усі підстави на отримання аліментних виплат, слід підготувати відповідну позовну заяву.
Для оформлення позову можна скористатись інтерактивними сервісами, які за невелику плату (100-300 гривень) допоможуть оформити заяву до суду онлайн. Готову позовну заяву буде відправлено на електронну пошту, її достатньо буде лише видрукувати та підписати.
Окрім позовної заяви про стягнення аліментів на одну чи більше дітей українцям у Польщі необхідно додатково підготувати пакет документів, а саме:
  • копію паспорта та ідентифікаційного коду:
      • якщо паспортний документ старого взірця (у вигляді книжки) – потрібна копія першої та другої сторінки, а  також сторінки з даними про реєстрацію місця проживання;
      • коли паспорт у форматі ID-картки – необхідно зробити копію обох сторін;
  • довідка про те, що мати й дитина проживають спільно – витяг про місце проживання – (можливий варіант: дві довідки з однаковою адресою реєстрації). Оформити витяг з регістру територіальної громади про місце проживання можна за допомогою відповідного сервісу у системі Дія;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія свідоцтва про розлучення (якщо є) адже для подання позову на стягнення аліментів батьки дитини не обов’язково повинні бути офіційно розлученими.
Наголошуємо, що зазначений вище перелік копій стосується документів особи, яка подає позов.

телеграм-канал UAPL.INFO

Щодо особи до якої подається судовий позов про стягнення аліментів у заяві достатньо лише зазначити
  • установчі дані особи – прізвище, ім’я, по-батькові та дату народження,
  • відому адресу прописки або останнє відоме місця проживання чи роботи.

Коли відомо місце праці особи, до якої спрямовують позовні вимоги на сплату аліментів, можна спробувати отримати довідку про доходи.

Таку довідку також можна долучити до зазначеного вище пакета документів.

Безумовно, набір документів до суду на стягнення аліментів можна подавати й без довідки про доходи особи, від якої вимагається сплата аліментів. Оскільки її, у випадку офіційного працевлаштування такої особи, буде витребувано судом.

Важливо! У позовній заяві про стягнення аліментів слід обов’язково вказати, що особа-позивач погоджується на розгляд справи без участі сторін.

Надалі підготовлений пакет документів разом із позовною заявою потрібно направити до районного суду за місцем реєстрації особи, від якої вимагається сплата аліментів.

Після розгляду справи та прийняття відповідного судового рішення, із ним можна ознайомитись та отримати в електронному вигляді за допомогою сервісу Дія.

Адже електронне судове рішення з кваліфікованим електронним підписом суддів має таку саму юридичну силу, як і його паперовий аналог.
аліменти
Від сплати аліментів на дитину не звільняються навіть військові, фото: pexels.com

Як подати на аліменти, коли інша сторона проживає та працює в Польщі

Призначення та виплата аліментів у Польщі врегульовується відповідними положеннями Кодексу про сім’ю та опіку.
Відтак, якщо дитина легально перебуває з одним із батьків у Польщі, а інший також проживає та працює в цій країні, питання призначення аліментів перебуває у компетенції польських судів.

Для цього українцям у Польщі потрібно подати позов на аліменти (pozew o alimenty) до районного суду за місцем проживання особи, до якої скеровано позовні вимоги.

Пакет документів для позову про стягнення аліментів до польського суду включає:
  • копія паспорта;
  • копія документа, що свідчить про легальне перебування особи на території Польщі:
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • документи, що підтверджують місце проживання дитини в Польщі.
Документи, які викладені не польською мовою, доведеться перекласти за допомогою присяжного перекладача. 

До речі: Присяжний перекладач у Польщі: як українським мігрантам безплатно отримати послуги

Розмір аліментів у Польщі визначається індивідуально для кожної дитини та залежить від:
  • її обґрунтованих потреб;
  • віку;
  • стану здоров’я;
  • матеріального становища боржника.
В середньому сума аліментів в Польщі становить 700 злотих на дитину в місяць. Термін розгляду справ у польських судах зазвичай триває місяць.
аліменти
Розмір аліментів на дитину в Польщі залежить від віку, стану здоров’я, особливостей дитини та навіть хобі, фото: pexels.com

Грошова допомога на дитину в Польщі у разі несплати аліментів

Наразі, на жаль, не існує дієвого механізму примусового стягнення з громадянина України аліментів на дитину, яка отримала тимчасовий захист та проживає за кордоном.

Навіть при наявності відповідного рішення суду про стягнення аліментних виплат.

Проте рішення українського суду, яким особі присуджено аліменти від іншої сторони, є передумовою отримання фінансової допомоги на дитину у Польщі.

Така фінансова допомога на дитину при несплаті аліментів надається одному з батьків, який самостійно виховує дитину.

Виплати проводяться з Фонду соціального захисту Польщі щомісячно, а її розмір становить 1000 злотих.

Проте, для того аби набути право на таку фінансову допомогу на дитину, необхідно спочатку визнати (фактично легалізувати) рішення про стягнення аліментів українського суду через районний суд Польщі.

Зразок заяви на отримання фінансової допомоги (wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego) одному з батьків, який самостійно виховує дитину або кількох дітей, доступний за цим посиланням.

Допомога на дитину з Аліментного фонду Польщі: коли та кому доступна

На випадок, коли примусове стягнення аліментів не дало результату, в Польщі передбачена можливість отримання допомоги на дитину з Аліментного фонду. 

Українцям у Польщі слід врахувати, що зазвичай Аліментний фонд призначає виплати в розмірі не більше 500 злотих на дитину.
Проте не всі українські мігранти у Польщі можуть отримати такі соціальні виплати при несплаті аліментів іншою стороною.

Адже спеціальний закон (спецустава) не передбачає можливості використання коштів з польського Аліментного фонду громадянами України зі статусом PESEL UKR.

Відтак, отримати фінансову компенсацію з Аліментного фонду Польщі можуть лише громадяни України, які легально перебувають у Польщі на інших підставах (для прикладу, Карта Побиту), аніж мігранти зі статусом UKR.

Зверніть увагу: Фінансова допомога в розмірі 10 000 злотих знову доступна українцям у Польщі

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *