Карта побиту в Польщі та карта резидента ЄС для українців: у чому різниця та як отримати

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

З 1 квітня 2023 року окремі українські вимушені мігранти у Польщі мають право на отримання карти тимчасового перебування (карта побиту). Проте вже зараз багато українців у сусідній країні все частіше звертають увагу на інший документ – карту резидента ЄС.

На тему: Корисні паради, як вибрати банк у Польщі та платити менше за перекази

Що чекає українців з польською картою побиту у майбутньому? Коли українським мігрантам у Польщі стане доступна карта резидента ЄС? А головне, який з цих документів-дозволів на постійне перебування у Польщі насправді гарантує українцям більше переваг?

Детальні відповіді на ці актуальні запитання у щотижневій рубриці від експертки з легалізації у Польщі Ольги Кажмерчак (Колінько).

Кому в Польщі доступна карта резидента ЄС у 2023 році

Карта резидента ЄС, як і постійного перебування у Польщі, це не статус, це довгостроковий дозвіл на перебування.
Іноземці, власники карти резидента ЄС або карти сталого побиту фактично прирівнюються у правовому статусі до громадян Польщі (за окремими винятками).

Такі особи у Польщі можуть працювати без жодних дозволів та повідомлень, відкривати фірми, вести господарську діяльність, подорожувати країнами ЄС.

карта
Зокрема українці з картою резидента ЄС, які живуть у прикордонній зоні, через 5 років після її отримання можуть придбати нерухомість без дозволу від Міністерства внутрішніх справ Польщі, фото freepik.com
Чого не можуть робити українці з картою резидента ЄС або постійного перебування у Польщі на відміну від польських громадян:
  • працювати в будь-якій європейській країні;
  • брати участь у виборах у Польщі (обирати та обиратись);
  • подорожувати до США без візи.
Отримати карту постійного перебування у Польщі можуть іноземці, які:
  • мають польське коріння або Карту поляка;
  • не менше, ніж 3 роки перебувають у шлюбі з громадянином або громадянкою Польщі та не менше, ніж 2 роки проживають на території Польщі, й мають дозвіл на тимчасове перебування;
  • мають статус біженця або міжнародного захисту, якщо перебували на території Польщі з таким статусом більше, ніж 5 років;
  • мають дозвіл на перебування толероване (zgoda na pobyt tolerowany) і проживають з таким дозволом на території Польщі більше, ніж 10 років.
Також отримати карту постійного перебування у Польщі можуть діти, які народились:
  • у період, коли у їх батьків-іноземців був дозвіл на тимчасове перебування у Польщі, а згодом – карта постійного перебування або карта резидента ЄС;
  • коли у батьків-іноземців була карта резидента ЄС або постійного перебування у Польщі.
Зверніть увагу: Власники Карти поляка не оплачують збір за видачу та надання дозволу на постійне перебування. Базова вартість карти сталого побиту складає лише 100 злотих за пластик на дорослого або 50 злотих на дитину.
Всі інші іноземні громадяни, які не підпадають в перелічені вище категорії, можуть отримати у Польщі карту резидента ЄС.
Вартість карти резидента ЄС у Польщі становить 640 злотих за дозвіл та 100 злотих за виготовлення пластику на дорослого та 50 злотих на дитину.

телеграм-канал UAPL.INFO

Як отримати карту резидента ЄС українцям у Польщі: 3 основні умови

Карта резидента ЄС доступна у Польщі особам, які відповідають певним умовам визначеним у польському Законі про іноземців.
Основних умов для отримання карти резидента ЄС у Польщі три:
  • безперервне перебування на території Польщі більше, ніж 5 років;
  • підтвердження доходу за три роки у розмірі встановленого прожиткового мінімуму на кожного члена родини;
  • підтвердження знання польської мови на рівні не нижче В1.

Що таке “безперервне перебування” у Польщі

Для отримання карти резидента ЄС у Польщі першої умовою є – безперервне легальне перебування на території країни протягом терміну не менше, ніж 5 років.
У 5 років безперервного перебування враховується термін легального перебування іноземного громадянина у Польщі за:
  • безвізом;
  • візою;
  • дозволом на тимчасове перебування (враховується також термін очікування на рішення щодо надання карти побиту);
  • статусом UKR.
карта
Багато осіб помилково вважають, що “безперервне перебування” означає абсолютну неможливість виїхати з Польщі протягом зазначеного терміну, фото freepik.com
Насправді є встановлені терміни, протягом яких іноземці можуть перебувати поза межами Польщі не втрачаючи “безперервність перебування”:
  • 6 місяців за одну поїздку на рік;
  • або 10 місяців сукупно за 5 років.

Особливості зарахування терміну легального перебування у Польщі

Не всім іноземцям термін легального перебування на території Польщі зараховується за принципом “рік за рік”.
Половина терміну легального перебування на території Польщі враховується іноземним громадянам, які перебувають в цій країні:
  • на підставі візи або карти тимчасового побиту, що були видані для навчання;
  • під міжнародним захистом або зі статусом біженця (не плутати із тимчасовим захистом, який отримали українські громадяни, втікачі від війни!).
До п’ятирічного терміну безперервного перебування у Польщі не враховується легальне перебування на основі:
  • візи або карти тимчасового перебування, які були видані для навчання в поліцеальній школі;
  • візи D21, яка надається для перебування в країні з гуманітарних причин;
  • терміну очікування документів щодо отримання міжнародного захисту або статусу біженця;
  • терміну у 30 днів для іноземців, які отримали відмову у наданні карти тимчасового перебування, і яким надається цей термін для виїзду з країни.
карта
Після відмови в наданні дозволу на тимчасове перебування українці можуть не виїжджати протягом 30 днів, як це прописано у Законі про іноземців, фото freepik.com

Адже згідно зі Спецзаконом українці можуть перебувати на території Польщі до 4 березня 2024 року (дані станом на листопад 2023 року).

Але цей час не буде зарахований їм до терміну легального перебування на території Польщі у разі бажання отримати карту резидента ЄС у майбутньому.

Кому зарахують безперервний термін перебування у разі виїзду із Польщі

Висококваліфікованим працівникам із Блакитною картою (Blue Card) зараховують перебування в інших європейських країнах як безперервне перебування у Польщі.
Спеціалісти з Блакитною картою можуть отримати карту резидента ЄС навіть якщо протягом 5 років перебували не у Польщі, а на території іншої європейської країни.

Головна умова: останні два роки іноземець з Blue Card мав перебувати саме у Польщі.

Карта резидента ЄС та рівень доходу в Польщі

Друга умова надання карти резидента ЄС – підтвердження мінімального прожиткового мінімуму на кожну особу в родині за останні три роки.
Мінімальний прожитковий мінімум у Польщі на кінець 2023 року становить 600 злотих нетто.
Отже, у податкових деклараціях, які мають бути подані разом із заявою на отримання карти резидента ЄС для родини із трьох осіб має бути вказана сума щонайменше 14 400 злотих нетто.
карта
Для підтвердження доходів разом із заявою та іншими документами на карту резидента ЄС або постійного перебування необхідно подати податкові декларації за три роки, фото freepik.com

У разі, якщо один із дорослих членів родини не працює, є можливість розрахувати ПІТ-37 разом з іншим членом родини, який працює. І долучити спільно розраховану податкову декларацію до заяви на дозвіл на проживання.

Вимога щодо наявності доходу в розмірі встановленого прожиткового мінімуму однакова:
  • як для заявників на отримання карти резидента ЄС,
  • так і для карти постійного перебування в Польщі.

Чи потребує карта резидента ЄС підтвердження знання польської мови?

Підтверджувати знання польської мови на карту постійного перебування не потрібно. Водночас для отримання карти резидента ЄС у Польщі необхідно підтвердити знання мови на рівні В1.
Підтвердити знання польської мови у Польщі у 2023 році можна декількома способами:
  • закінчити поліцеальну школу і надати свідоцтво про закінчення школи;
  • закінчити університет і надати диплом;
  • надати свідоцтво або диплом про закінчення іноземного навчального закладу, у якому викладання проводилось польською мовою;
  • скласти державний іспит на знання мови на рівні В1;
  • скласти іспит і надати сертифікат на знання польської TELC та ECL;
  • надати свідоцтво присяжного перекладача або витяг із реєстру присяжних перекладачів.

На тему: Кому з українців не уникнути іспиту з польської: 5 причин отримати державний сертифікат у Польщі

Який з дозволів дає право отримати польське громадянство через рік

Карта постійного перебування у Польщі діє 10 років, хоча рішення про надання дозволу на таке перебування – безстрокове. Водночас карта резидента ЄС видається за безстроковим рішенням на 5 років.

В залежності від того, яким дозволом на тимчасове перебування користується іноземець, картою резидента ЄС чи постійного перебування, змінюються й умови отримання польського громадянства.

Якщо іноземець перебуває у Польщі на підставі карти резидента ЄС, то він може подавати документи на отримання громадянства через 3 роки безперервного легального перебування на території сусідньої країни за цим дозволом.
карта
Власники Карти поляка й іноземні громадяни, які підтвердили своє польське коріння і отримали карту сталого побиту, можуть через рік подавати документи на отримання польського громадянство, фото freepik.com

Карта резидента ЄС та карта постійного перебування в Польщі: недоліки та переваги

Враховуючи викладене вище, українським мігрантам у Польщі слід розуміти, що особливих переваг або мінусів у різних дозволах на постійне перебування у Польщі немає.
Переваги карти постійного перебування у Польщі:
  • не потрібно виконувати умови безперервного перебування на території Польщі протягом останніх 5 років;
  • карта видається терміном на 10 років;
  • не потрібно складати іспит з польської мови;
  • можна вже через рік після отримання карти сталого побиту подавати документи на отримання польського громадянства;
  • власники Карти поляка та з підтвердженим польським корінням не платять за надання дозволу на постійне перебування.
Недоліки карти сталого побиту в Польщі:
  • доступна обмеженій категорії іноземних громадян.
Переваги карти резидента ЄС у Польщі:
  • доступна всім іноземним громадянам, які виконали необхідні для отримання карти резидента ЄС умови;
  • спрощені умови легалізації в інших країнах ЄС.

Довідка про експерта

Ольга Кажмерчак – експертка у галузі легалізації та адаптації іноземців на території Польщі. 
Практичний досвід у галузі легалізації та працевлаштування іноземців, який набула працюючи в польських агенціях з працевлаштування з 2016 року. 
Реалізувала чимало проектів, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців на території Польщі та за її межами, кадровим консультуванням та контролем законності.

На тему: Назад в Україну чи карта побиту: що робити українцям у Польщі після закінчення захисту

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *