Переважна більшість молоді в Польщі поєднує навчання з роботою, і це не дивно. Адже законодавство сусідньої країни не лише не забороняє працювати студентам та учням. Робота у цьому віці дає можливість заробляти більше.
До речі: Час визначитись з банком: де найвигідніші умови та безкоштовні перекази
Про податки, особливості працевлаштування та подальшої легалізації української молоді та студентів у Польщі детально пояснює експертка з легалізації в Польщі Ольга Кажмерчак (Колінько).
Яка робота і кому з українських студентів та учнів доступна у Польщі
Згідно з польським законодавством молоді з 18 до 26 років доступна будь-яка робота без жодних обмежень.
Українські студенти зі статусом UKR, які перебувають на території Польщі під тимчасовим захистом, мають повне право працювати нарівні із польськими однолітками.
Обмеження при працевлаштуванні у Польщі накладаються лише на молодих осіб віком від 15 до 18 років. Така молодь не може працювати:
- без дозволу батьків або законних опікунів;
- на важкій фізичній роботі;
- за іншим договором, ніж трудовий (Umowa o pracę);
- понад 4 години тощо.
Детальніше: Як підлітку знайти роботу у Польщі: що треба знати українській молоді для працевлаштування
Українські студенти та учні в Польщі можуть поєднувати навчання та офіційне працевлаштування. До того ж, поки діє Спецустава, вони не потребують жодних додаткових дозволів на роботу.
Робота молоді в Польщі оплачується вище: правда чи міф?
У описах вакансій часто можна прочитати, що робота у Польщі для студентів та молодих людей до 26 років має вищу ставку.
Підвищену ставку працедавці в Польщі пропонують саме тому, що молоді люди до 26 років у сусідній країні звільнені від сплати податку на прибуток.
У випадку працевлаштування особи до 26 років її ставки брутто та нетто будуть однаковими. Але лише у разі, якщо особа працює за договором доручення (Umowa zlecenie)
У разі оформлення на роботу за трудовим договором (Umowa o pracę) ставки нетто та брутто будуть відрізнятись через внески в ZUS, які у Польщі є обов’язковими для всіх працівників.
Зверніть увагу: Трудові договори в Польщі: види, переваги та недоліки для мігрантів з України
Також частим запитанням від молодих працівників є, якою буде ставка протягом року, якщо в поточному році мені виповниться 26 років.
Ставка такої особи зменшиться з наступного дня, коли їй виповниться 26 років.
Приклад: студенту виповнилося 26 років 1 грудня поточного року. До 1 грудня включно він працює за пільговими умовами, тобто за підвищеною ставкою. Але вже 2 грудня працедавець починає сплачувати за цього працівника податок на прибуток, відповідно його ставка знизиться.
Важливий аспект, пільга на сплату податку на прибуток не поширюється на працівників молодше 26 років, якщо вони:
- працюють за договором підряду (Umowa o dzieło);
- відкрили власну підприємницьку діяльність.
Нульовий ПІТ в Польщі: особливості оподаткування молоді до 26 років
У зв’язку з особливостями оподаткування в Польщі разом зі збільшеною ставкою для молоді до 26 років виникає й різниця в податковій звітності.
Молоді люди до 26 років так само отримують ПІТ-11 від роботодавця і на його підставі подають в Ужонд скарбовий так званий ПІТ-37.
Часто ПІТ-37 у працівників до 26 років називають PIT-0 (PIT zerowy). Адже кошти за цією декларацією повертаються саме з податку на прибуток, який вони не сплачують. Отже, повернення коштів за цією декларацією відбуватись не буде.
Працівники до 26 років звільняються від сплати податку на прибуток у разі, якщо їх сукупний дохід брутто протягом календарного року (з 1 січня по 31 грудня) не перевищив 85 528 злотих брутто (дані за 2023 рік).
Якщо протягом року працівник перевищив цей ліміт, наприклад, заробив за рік 87 000 злотих, тоді він сплачує податок на прибуток з різниці.
Приклад: особа до 26 років за рік заробила 87 тисяч злотих.
Щоб дізнатись, яка сума підлягає оподаткуванню, необхідно відмінусувати 85 528 злотих (ліміт доходу у 2023 році) від фактичної суми доходу.
87 000 - 85 528 = 1472 злотих.
Це і є та сума, з якої особа має сплатити податок.
При цьому, якщо сума доходу на рік була меншою, ніж 120 тисяч злотих, то сплатити потрібно 12%.
Якщо ж раптом сума була більшою, ніж 120 тисяч злотих на рік, то до Ужонду Скарбового доведеться заплатити 32% з різниці від фактичного доходу до лімітованого.
Детальніше: Нульовий PIT та пільга на дітей для українців у Польщі: як отримати
Навчання чи робота: що українській молоді обрати при оформленні Карти побиту в Польщі
Українські вимушені мігранти отримали можливість подавати документи на Карту побиту у трьох випадках, і робота – один з них.
Натомість подавати документи на отримання дозволу на тимчасове перебування через навчання, як у ВНЗ, так і в інших навчальних закладах (поліцеальних школах, ліцеях, технікумах) українські студенти зі статусом UKR не можуть.
Безумовною перевагою тимчасового захисту для українських студентів є те, що термін перебування на території Польщі зарахується їм в майбутньому, якщо вони захочуть отримати карту резидента ЄС.
Водночас якщо іноземці отримали карту побиту через навчання, то термін легального перебування на території Польщі їм зараховується по-іншому:
- рік перебування обраховується за пів року студентам ВНЗ, ліцеїв та технікумів;
- час перебування на території Польщі взагалі не зараховується учням поліцеальних шкіл.
Цю інформацію слід врахувати українським студентам, у разі, якщо Польща не продовжить тимчасовий захист для українців. І молодим українцям потрібно буде легалізувати свій статус перебування на території суміжної країни.
Яку роботу обирає молодь та студенти в Польщі у 2023 році
Безумовно багатьом студентам робота потрібна саме для оплати власного навчання. Проте насамперед їм слід врахувати наскільки обране місце праці дає можливість продовжувати здобуття освіти.
Саме через брак вільного часу через навчання молодь і студенти в Польщі часто вибирають роботу з гнучким графіком або неповним робочим днем.
Чимало молоді та студентів у Польщі взагалі схильні до одноразових ситуативних підробітків.
Наприклад, неабиякий попит серед студентів та молоді в Польщі мають такі вакансії як:
- кур’єр,
- офіціант або бармен,
- поширювач рекламних матеріалів,
- обслуговування заходів (хостес, аніматори для дітей тощо).
Також студентам у Польщі часто пропонують роботу з дому, для якої необхідно мати лише комп’ютер та доступ до Інтернету. Зазвичай це нескладна робота з:
- набору текстів;
- заповнення каталогів товару;
- тестування сайтів та програмного забезпечення;
- репетиторство тощо.
Довідка про експерта:
Ольга Кажмерчак – експертка у галузі легалізації та адаптації іноземців на території Польщі. Практичний досвід у галузі легалізації та працевлаштування іноземців, який набула працюючи в польських агенціях з працевлаштування з 2016 року. Реалізувала чимало проектів, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців на території Польщі та за її межами, кадровим консультуванням та контролем законності.
фото: freepik.com