Триваючі обстріли української критичної інфраструктури змушують українських мігрантів у Польщі залишатись у сусідній країні. Проте мігранти з України повинні врахувати, що оренда квартири у Польщі значно відрізняється від українських реалій.
Зверніть увагу: Нові можливості від сервісу ДІЯ для українців за кордоном: усі деталі
У Польщі винайняти житло можна завдяки договорам оренди, які можуть бути укладені у різних формах та мати конкретизацію щодо часу та виду надання послуг оренди житлового приміщення.
Стандартний договір оренди житлового приміщення (umowa standardowa najmu lokalu mieszkalnego)
У Польщі стандартний договір оренди житла визначається статтею 659 Цивільного кодексу, і має чітко виражені правові ознаки та формалізовану форму.
Враховуючи положення Цивільного кодексу Польщі, за договором найму (оренди) орендодавець зобов’язується передати наймачеві житлове приміщення у користування на певний або невизначений строк. Відповідно наймач зобов’язується сплачувати наймодавцеві обумовлену договором орендну плату, при цьому орендна плата може бути виражена у грошовій або іншій формі.
Завантажити бланк для заповнення стандартного договору про оренду квартири у Польщі можна за цим посиланням.
Оренда квартири у Польщі: усний договір оренди житлового приміщення (umowa ustna najmu lokalu mieszkalnego)
Попри те, що найбільш поширеною формою укладення договору є письмова, польське законодавство не має застережень щодо укладення договору оренди в усній формі.
Окремі орендодавці у Польщі бажаючи, для прикладу, уникнути сплати податків або клопоту з проблемними орендарями – вирішують не підписувати формальний письмовий договір.
Згідно із польським законодавством навіть без письмового договору із підписами може бути укладена усна угода оренда, з відповідними зобов’язаннями сторін.
За усним договором найму житла орендодавець передає орендарю житло у користування на певний або невизначений строк, а наймач зобов’язується щомісяця вносити за це відповідну оплату.
Зазначимо, що при форматі договору в усній формі, його можуть укладати навіть в телефонному режимі або через мережу Інтернет.
Договір тимчасової оренди житлового приміщення (Umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego)
Договір тимчасової оренди житлового приміщення є альтернативною формою стандартного та класичного формату оренди.
Основною відмінністю є надання власнику житла можливість негайно виселити орендаря у разі невиконання останнім своїх зобов’язань по оплаті та догляду за приміщенням.
При такому форматі укладення договору проводиться нотаріальне засвідчення угоди, а також детально описується предмет оренди, на випадок можливих претензій з обох сторін.
Строк дії договору тимчасової оренди не повинен перевищувати 10 років, а розмір кауції не може перевищувати шестикратний розмір орендної плати.
Завантажити бланк для оформлення договору тимчасової оренди житлового приміщення у Польщі можна за цим посиланням.
Договір суборенди житлового приміщення (umowa podnajmu lokalu mieszkalnego)
Відповідно до Цивільного кодексу Польщі орендар може передати житлове приміщення, передану у найм, повністю або частково у безоплатне користування або у піднайом третій особі, якщо це не заборонено договором оренди.
Не обов’язково передавати у суборенду все приміщення, адже орендар може користуватися однією кімнатою сам, а іншу кімнату (кімнати) передати в розпорядження іншому суборендареві або суборендарям
Однак у цьому випадку орендар не може укласти договір суборенди приміщення без згоди орендодавця. Вона може бути викладено в договорі оренди, або у вигляді окремої заяви власника.
Безоплатна оренда квартири: договір позички житлового приміщення (umowa uzyczenia lokalu mieszkalnego)
Окремим варіантом укладення договору оренди житлового приміщення у Польщі є договір позички.
Характерною особливістю виду договору є надання приміщення у позичку (оренду) на безоплатній основі. Тобто позичкодавець не отримує жодної фінансової вигоди при його укладенні.
Фактично договір позички приміщення – це угода, за якою позичкодавець зобов’язується передати позичкоодержувачу приміщення у безоплатне користування на визначений або невизначений строк.
Цивільний кодекс Польщі не встановлює конкретної правової форми для цього договору, відтак усна форма його укладення також є юридично дійсною.
Водночас слід зазначити орендар при укладенні договору позички житлового приміщення може використовувати отримане в оренду приміщення виключно для цілей, визначених у ньому.
Завантажити бланк для оформлення договору позички житлового приміщення у Польщі можна за цим посиланням.
Оренда квартири у Польщі: на що слід обов’язково звертати увагу при підписанні договорів
Експерти організації “Український дім”, які надають консультації українським мігрантам з питань оренди житла у Польщі пояснили, на що слід звертати увагу при укладенні та підписанні договору про оренду житла.
Насамперед українським мігрантам у Польщі при оренді житла слід в обов’язкового порядку отримати відповіді на запитання:
- Чи особа, яка здає в оренду житло є його власником
- Як змінюється орендна плата та додаткові оплати протягом терміну дії договору
- Умови припинення дії договору
Також у договорі оренди житлового приміщення у Польщі має бути зафіксована наступна інформація:
- дата і місце підписання договору;
- дані сторін;
- інформація про предмет оренди;
- час дії договору;
- орендна плата;
- інформація про додаткові оплати;
- спосіб оплати;
- термін оплати;
- кауція;
- права та обов’язки сторін;
- умови припинення дії договору;
- контактні дані сторін;
- підписи сторін.
До теми: Оренда житла у Польщі: важливі терміни, особливості, способи пошуку
фото: колаж UAPL.INFO