Переїзд до Польщі: нюанси, які насамперед варто знати українським мігрантам

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

За 6 місяців широкомасштабної війни в Україні серед усіх країн ЄС та світу Польща прийняла найбільше українських біженців. Проте й надалі переїзд до Польщі планують багато українців.

Зверніть увагу: Знятим з військового обліку та обмежено придатним заборонено виїзд за кордон, – Держприкордонслужба

У перші тижні війни перетин кордону дозволяли з мінімальним пакетом документів, надавали широку соціальну і фінансову підтримку.

Проте за останній час відбулось чимало змін, тому, плануючи зараз переїзд до Польщі, важливо дізнатись, про нюанси та особливості, з якими зустрінуться у Польщі українські вимушені мігранти.

Переїзд до Польщі: перетин кордону

Перш за все, щоб виїхати з України, ви повинні відповідати вимогам та правилам, які діють у воєнний час. Зокрема, для виїзду за кордону українських чоловіків, зважаючи на воєнний час є ряд обмежень, які потрібно враховувати.

На кордоні вам потрібно мати документи, що підтверджують вашу особу та право перетину кордону – це у першу чергу паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Проте врахуйте, що хоча на початку війни дозволяли виїхати навіть з внутрішнім паспортом, то зараз такі ситуації розглядаються прикордонниками в індивідуальному порядку.

Наприклад, якщо особа яка планує перетнути кордон з внутрішнім паспортом громадянина України є з регіону де йдуть активні бойові дії то є ймовірність що їй дозволять виїзд. Натомість особі з відносно “спокійного” регіону можуть відмовити у виїзді.

Українським мігрантам дозволено перевозити зі собою домашніх тварин і тут слід звернути увагу на нещодавні зміни в правилах перетину кордону з домашніми тваринами.

Існує декілька способів перетнути кордон – піші переходи, автомобілем або автобусом, а також поїздом.

Про розклад руху поїздів детально розповідали у статті Повний розклад руху поїздів Укрзалізниці до/з Польщі: усі зупинки, час відправлення та прибуття.

Також можна відслідковувати рух поїздів на сайті Укрзалізниці – uz.gov.ua або в телеграм-каналі Укрзалізниці.

Легалізація перебування

Громадяни України які вимушено переїхали в Польщу після 24 лютого 2022 року мають майже такі ж права як і громадяни Польщі, завдяки так званій “спеуцставі”.

Це спеціальний Закон Польщі від 12 березня 2022 року “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни”.

Цим законом українським біженцям гарантовано, зокрема, право на працю, право на освіту дітей, право на медичну допомогу та багато інших преференцій. Проте для отримання гарантованих прав першочергово потрібно легалізувати своє перебування у Польщі та  отримати ідентифікаційний номер – PESEL.

Житло

Після успішної легалізації українські мігранти займаються пошуком житла та роботи.

Інформацію щодо тимчасового прихистку можна знайти звернувшись у Центри біженців, які діють на всіх пунктах перетину українсько-польського кордону, на багатьох залізничних вокзалах, а також у великих містах Польщі.

переїзд до Польщі
У багатьох польських містах працюють пункти тимчасового проживання біженців з України, фото: фейсбук Андрій Дещиця
В окремих випадках українські біженці можуть скористатись із програми підтримки “40 злотих”, яка виплачується окремим категоріям осіб на оплату проживання.

Слід пам’ятати, що починаючи з липня зазначена допомога виплачуватиметься лише у випадку, коли надано прихисток/забезпечено проживання :

  • особи з інвалідністю
  • неповносправної людини, яка потребує допомоги сторонньої особи
  • вагітної жінки;
  • багатодітної матері із дітьми.

Крім цього українські біженці можуть підшукати житло на популярних онлайн-сервісах пошуку житла:

У випадку якщо бракує коштів, щоб самостійно орендувати тимчасове  житло можна знайти на таких порталах:

  • uapomoc.pl
  • prykhystok.gov.ua
  • ukrainesupport.net
  • icanhelp.host
  • host4ukraine.com

Допомагає з пошуком житла українським біженцям організація Ukraiński DOM. Для цього потрібно внести ваші дані в онлайн форму та залишити контактний номер телефону.

Всі деталі та особливості оренди житла в Польщі описані в статті: Як правильно орендувати житло у Польщі: важливі терміни, особливості, способи пошуку

Робота

Після того як вам вдалось знайти бодай тимчасовий прихисток чи орендувати житло, варто розпочати пошук роботи.

Не зважаючи на велику кількість біженців знайти роботу в Польщі зараз реально, є достатньо вакансій на так звані сезонні роботи. Тут не потрібно особливих навичок, деякі роботодавці самі проводять навчання для нових працівників і допомагають досягти потрібного рівня кваліфікації.

Існує і чимало вакансій для кваліфікованих будівельників, менеджерів на підприємствах чи працівників сфери ІТ.

Як безпечно та надійно знайти роботу у Польщі читайте в матеріалі про працевлаштування у Польщі, іншу додаткову інформацію можна знайти у розділі “Робота”

Для самостійного пошуку роботи можна скористатись пошуком вакансій на таких популярних у Польщі порталах:

  • olx.pl
  • praca.pl
  • gratka.pl
  • jobs.pl
  • ogloszenia.ngo.pl
  • praca-tymczasowa.pl
  • goldenline.pl
  • gumtree.pl
  • infopraca.pl
  • pracuj.pl
  • monsterpolska.pl

Соціальний захист

Українці, що вимушено мігрували в Польщу після 24 лютого 2022 року можуть отримати одноразову допомогу у розмірі 300 злотих, але потрібно відповідати таким вимогам:

  • легальний перетин польського кордону після 24 лютого 2022 р.
  • є оформлений PESEL
  • отримувач заявляє про намір залишатися в Польщі.

Крім цього в Польщі постійно впроваджуються нові програми соціальної допомоги від міжнародних організацій, місцевого самоврядування чи уряду для найбільш потребуючих мігрантів.

Проте слід пам’ятати, що на сьогодні багато міжнародних організацій, таких як УВКБ ООН чи Червоний хрест змінюють правила виплати грошової допомоги українським біженцям

Стежити за всіма змінами у програмах соціального захисту та фінансової підтримки українських вимушених мігрантів у Польщі можна за посиланням “Соціальний захист/ виплати”.

Читайте також: Виїзд студентів за кордон: у воєнний час з України випустять не всіх здобувачів освіти

 

 фото: krymsos.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *