Українські мігранти на території Польщі можуть оформити повноцінну довіреність на представлення їх прав в Україні. Українські дипломатичні установи у сусідній країні видають офіційні документи, що не потребують подальшого нотаріального завірення в Україні.
Зверніть увагу: Збільшення виплат 500+ на дитину до 800 злотих: дітей українських біженців у Польщі не враховано
За офіційними даними українського МЗС, українці в Польщі можуть не лише завірити польські, а й оформити українські юридичні документи.
Українська чи польська довіреність у Польщі: яка різниця
Українці в Польщі офіційно можуть надати іншій особі право вчинення від їх імені на території України відповідних правових дій (правочинів).
Надати право на усі необхідні дії в Україні від імені заявника, який перебуває в Польщі, можливо не лише родичу чи знайомому, а будь-якій особі.
Відповідні довіреності на території Польщі українці можуть оформити:
- у польського нотаріуса за місцем проживання/перебування;
- в закордонній дипломатичній установі України.
Оформлення довіреностей у дипломатичних установах України в Польщі
Наразі в Польщі оформити довіреності та засвідчити підписи на відповідних заявах українці можуть у:
- Посольстві України у Варшаві,
- Генеральному консульстві України у Кракові, Любліні та Вроцлаві,
- Консульстві України в Гданську.
Одразу зазначимо, що почесні консульства України в Польщі у Бидгощі, Лодзі, Ополе, Тарнові, Катовіце, Перемишлі, Хелмі та Щецині до зазначеного вище переліку не входять! Оскільки почесні українські дипустанови у Польщі не мають повноважень для засвідчення документів.
Суттєвою перевагою оформлення довіреності в українській дипломатичній або консульській установі є те, що отриманий документ стає автоматично чинним на території України без жодного додаткового засвідчення.
Оформлення українцями довіреності у нотаріуса в Польщі
Насамперед українським мігрантам у Польщі слід врахувати, що оформлена у польського нотаріуса довіреність не стає автоматично чинною на території України.
Разом з тим, українцям не доведеться апостилювати оформлену у Польщі довіреність в Україні.
Оскільки між Україною та Польщею діє Конвенція, що скасовує вимогу апостиля на документах, виданих у Польщі, для їх чинності в України.
Відтак, для того, аби довіреність оформлена українцями в Польщі була дійсною в Україні її доведеться лише перекласти українською мовою.
Не всі довіреності видані польськими нотаріусами будуть визнані в Україні
Оформляючи юридичні документи у польських нотаріусів, українцям у Польщі слід неодмінно врахувати, що лише певні види довіреностей та заяв можуть взагалі бути визнані чинними в Україні.
Одним із видів довіреності, яка може бути видана лише в українських офіційних установах у Польщі є довіреність на продаж чи купівлю нерухомого майна.
Станом на червень 2023 року делегування своїх прав на відчуження чи набуття нерухомого майна в Україні українці у Польщі можуть оформити у зазначених вище українських дипломатичних установах.
При цьому слід обов’язково врахувати, що термін дії довіреності на розпорядження майном в Україні, яка була видана українською дипустановою в Польщі, законодавчо обмежений і становить лише 2 місяці.
Відповідно у закордонній дипломатичній установі України у Польщі разом із довіреністю потрібно одночасно оформити засвідчену заяву на внесення довіреності до ЄРД.
“Генеральна” довіреність та їх оформлення за кордоном: які нюанси слід врахувати українцям
За даними українських консульських установ у Польщі, так звані “генеральні” довіреності, можуть мати негативні наслідки для українців, що перебувають за кордоном.
Здебільшого проблеми, які можуть очікувати українців, які за кордоном оформили “генеральну” довіреність наразі стосуються:
- випадків, коли довірена особа зловживає наданими правами,
- відмов з боку установ, для яких готувалася така довіреність у вчиненні запитуваних дій. Здебільшого такі відмови мотивують відсутністю у тексті довіреності безпосередньої чіткої згадки (вказання) саме тих повноважень, які має здійснити довірена особа в Україні.
Відтак, задля уникнення потенційно негативних наслідків при оформленні “генеральної” довіреності за кордоном представники українських дипустанов у Польщі рекомендують :
- заздалегідь підготувати та мати при собі під час візиту в дипустанову проект довіреності (в електронному вигляді)
- у випадку відсутності проекту довіреності :
- чітко визначити перелік установ і організацій, куди довірена особа має право звертатися від імені заявника,
- описати лише необхідні повноваження, які заявник справді готова довірити довіреній особі в Україні;
- при використанні взірців довіреностей з інтернету: обов’язково ретельно переглянути перелік установ та повноваження – за потреби додати потрібні права або прибрати зайві повноваження.
Де і як українці в Польщі можуть нотаріально засвідчити документи
Насамперед українські мігранти у Польщі повинні врахувати, що в українських дипломатичних установах вони насправді можуть отримати послугу нотаріального завірення документа чи підпису.
Безпосередньо у Посольстві України у Варшаві та в українських консульствах у Гданську, Вроцлаві, Кракові або Любліні українці можуть, зокрема:
- засвідчити справжність підпису на заяві про прийняття/відмову від прийняття спадщини,
- засвідчити справжність підпису на заяві-згоді на реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання.
Для цього потрібно буде представити в українську дипломатичну установу в Польщі низку документів:
- відповідну заяву
- оригінал та копію першої сторінки українського закордонного паспорта заявника;
- копію паспорта громадянина України заявника,
- копію ідентифікаційного коду платника податків заявника;
Також в залежності від виду документа може додатково знадобитись:
- У випадку завірення підпису на заяві-згоді на реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання:
- копія свідоцтва про народження дитини,
- копія першої сторінки закордонного паспорта особи, яка буде здійснювати виписку/прописку.
- При засвідченні справжності підпису на заяві про прийняття/відмову від прийняття спадщини:
- копія свідоцтва про смерть;
- копія паспорта особи, на користь якої здійснюється відмова – у випадку відмови від спадщини.
Консульський збір за засвідчення справжності підпису особи різниться в залежності від типу документа, а оплата може бути проведена:
- у безготівковій формі банківською карткою у злотих (навіть українською від Кредобанку!) безпосередньо в українській дипломатичній установі,
- готівкою у найближчому відділені банку чи пошти.
При оплаті цього виду консульського збору в українських дипломатичних установах у Польщі стягується додаткова банківська комісія, здебільшого в розмірі кількох злотих.
Це важливо: Як зберегти зароблені у Польщі злоті та з прибутком зняти їх в Україні
фото: pexels.com
“Одним із видів довіреності, яка може бути видана лише в українських офіційних установах у Польщі є довіреність на продаж чи купівлю нерухомого майна.” – будь-ласка, надайте посилання на офіційне джерело (закон, постанову,…) або оновіть текст вашої статті. Постанова КабМіну №164 в останній редакції, чинна, нічого такого не містить.
Вітаємо, таке роз’яснення було надано Консульством України у місті Гданськ (https://www.facebook.com/gc.plg/posts/pfbid02MRYaXL5ckSxXHU5hFcs9LtmrS7F8CU4ErEy23spkddphJYfXJNHvSrAqYok76YQHl),
що і було використано у матеріалі від 14.06.2023 року.
Значить, консульство посилається на застарілу версію документу. Чи вони це зробили свідомо, щоб ще більше людей створювали там черги, нехай прокоментують самі, якщо захочуть. Зміни було внесено 9 травня 2023 року, тобто рівно за місяць до того посту на Фейсбук. Ось актуальна версія – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/164-2022-%D0%BF#Text