Важливі аспекти легального перебування вимушених мігрантів з України на території Польщі у 2024 році. Як і хто може втратити та надалі відновити правовий статус UKR? А також особливості використання інформації з бази даних польських прикордонників іншими органами в Польщі.
Це важливо: Які соціальні виплати будуть доступні українцям у Польщі у 2024 році: повний список
На офіційному порталі Прикордонної варти Польщі деталізовано окремі аспекти використання, втрати та відновлення статусу PESEL UKR. А також перетину кордону українцями з електронним документом DIIA.PL.
Які закони в Польщі стосуються українців зі статусом UKR у 2024 році
Станом на початок 2024 року правову основу перебування громадян України, які користуються тимчасовим захистом на території Польщі, формують 7 польських нормативно-правових актів.
Певні спрощення, пільги чи соціальні виплати для українців зі статусом UKR передбачені законами Польщі:
- Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни від 12 березня 2022 року: так звана, Спецустава,
- Про систему освіту від 7 вересня 1991 року,
- Про освіту від 14 грудня 2016 року,
- Про іноземців від 12 грудня 2013 року,
- Про облік населення від 24 вересня 2010 року,
- Про надання іноземцям захисту на території РП від 13 червня 2003 року,
- Про внесення змін до назв вищих навчальних закладів державної служби, підпорядкованих міністру внутрішніх справ, внесення змін до законів “Про Поліцію”, “Про Прикордонну варту”, “Про державну пожежну охорону” та деяких інших законів від 14 квітня 2023 року.
Останній із законів у переліку наразі визначає легальні терміни перебування українців у Польщі у 2024 році.
Адже в залежності від обставин українські мігранти в Польщі можуть легально перебувати не лише до 4 березня 2024 року. А й до 31 серпня чи навіть до 30 вересня цього року.
Хто і як в Польщі регулює правовий статус UKR в номері PESEL
У польському прикордонному відомстві нагадують, що номер PESEL з позначкою UKR є офіційним підтвердженням права на легальне перебування на території Польщі.
А також можливості реалізації супутніх прав, які передбачені для мігрантів з України польською спецуставою.
При цьому польські прикордонники наголошують, що:
- Прикордонна служба Польщі не керує статусом UKR, тобто не надає і не анульовує його,
- за присвоєння статусу UKR відповідає Міністерство цифровізації Польщі,
- статус UKR є частиною бази даних PESEL, яка функціонує в рамках Системи державних реєстрів Польщі.
Водночас польські прикордонники нагадують: правові норми спецзакону (Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни) не поширюються на громадян України, які:
- отримали: дозвіл на постійне перебування, дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС, дозвіл на тимчасове перебування, статус біженця, додатковий захист, дозвіл на толерантне перебування або дозвіл на перебування з гуманітарних причин
- подали заяву про надання міжнародного захисту в Республіці Польща або, від імені яких такі заяви були подані,
- задекларували намір подачі заяви про надання міжнародного захисту в Республіці Польща, або, від імені яких такі заяви були подані,
- окрім Польщі користуються механізмом тимчасового захисту на території іншої держави-члена Європейського Союзу, який було надано у зв’язку з військовими діями на території України.
Втрата та відновлення статусу UKR у номері PESEL: що слід врахувати
У Прикордонній варті Польщі наголошують, що у разі втрати права на отримання виплат чи інших допомог, статус UKR номера PESEL автоматично змінюється на статус NUE.
Зміна статусу з UKR на NUE відбувається автоматично в ІТ-системі, адміністратором якої є міністерство цифровізації Польщі, а не в прикордонних реєстрах.
Втрата статусу UKR – зміна його на NUE – свідчить про те, що громадянин України
- позбавлений права користуватися тимчасовим захистом на території Республіки Польща
- більше не підпадає під дію польського “спецзакону” про допомогу українцям.
Окрім того, у разі втрати статусу UKR змінюється термін дії електронного документа DIIA.PL.
Для того аби не втратити статусу UKR під час короткострокових виїздів з Польщі (термін, менший ніж 30 діб поспіль):
- іноземець повинен повідомити співробітника Прикордонної варти, який здійснює паспортний контроль, про намір в’їхати до Польщі у зв’язку з реалізацією права на тимчасовий захист в цій країні,
- і кожного разу пред’являти електронний документ DIIA.PL.
В'їзд на територію Польщі без інформування про вищезазначені обставини або без пред'явлення електронного документа DIIA.PL може призвести до того, що дані особи з українським громадянством не будуть внесені до відповідних реєстрів.
Правовий статус UKR можна відновити, якщо особа підтвердить, що її перебування за межами Польщі тривало не довше 30 діб.
Йдеться про застосування положень ст. 11 Закону від 24 вересня 2010 року про реєстрацію населення – оскільки будь-який виконавчий орган на рівні польської гміни має право змінити статус з NUE на UKR.
Заява подається особисто громадянином України до виконавчого органу гміни, де вказується дата останнього перетину кордону в напрямку в’їзду до Польщі.
При перевищенні 30-денного терміну перебування за межами Польщі українці зможуть відновити тимчасовий захист у випадку, якщо:
- їх повторний в’їзд до Польщі з території України буде зафіксовано як прибуття у зв’язку з військовими діями – “евакуація”,
- особисто подадуть заяву до будь-якого органу місцевої виконавчої влади, в якій буде вказано дату останнього перетину кордону з Польщею у зв’язку з воєнними діями.
Прикордонний реєстр та використання даних про перетин кордону українцями іншими польськими органами
Польські прикордонники нагадують, що українські вимушені мігранти можуть перевірити, чи їх прибуття до Польщі зафіксовано саме як “евакуація”.
Відтак якщо українці зі статусом UKR мають сумніви у тому, як саме було зареєстровано їх прибуття до Республіки Польща, відповідний запит рекомендують направити на всі пункти пропуску. Тобто на адресу всіх комендантів прикордонних пунктів пропуску, де відбувався перетин кордону Республіки Польща за термін, впродовж якого особа могла втратити тимчасовий захист.
Інформація про перетин польського кордону та терміни перебування українців зі статусом UKR за межами Польщі доступна низці іншим відомств.
Дані з прикордонних реєстрів доступні польському ZUS та підпорядкованому Міністерству сім’ї Польщі органу, який відповідальний за призначення сімейних допомог.
Виплата в Польщі низки соціальних та сімейних виплат громадянам України зі статусом UKR, а також призупинення таких виплат не залежить від польських прикордонників.
Прикордонна варта Польщі наголошує на тому, що не має впливу на подальшу передачу інформації чи даних.
Йдеться, зокрема, про відомості, які з прикордонних реєстрів було отримано органом соціального страхування ZUS. А надалі передано іншому компетентному органу в Польщі.
Актуальна тема: Як українцям закордоном не витрачати зайвого при розрахунках банківською карткою
фото: колаж UAPL.INFO