Нардепи пропонують дозволити виїзд за кордон чоловікам, в тому числі і студентам

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

У Верховній Раді України зареєстровано вже два законопроекти, якими пропонують дозволити виїзд за кордон цілій низці категорій українських чоловіків. Йдеться не лише про громадян України, які не підлягають мобілізації, а й тих, хто має відстрочку від призову.

Офіційно: Допомога, отримана українцями за кордоном, підлягає декларуванню в Податковій службі України

Офіційно під час воєнного стану виїзд за кордон чоловіків призовного віку заборонений, в тому числі й для студентів, попри те, що їх не мобілізують на військову службу.

Виїзд за кордон студентів: деталі законопроекту

Надати можливість виїзду з України студентів передбачено у законопроекті №9075 від 03.03.2023 “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” щодо особливостей виїзду за кордон в особливий період студентів та інших громадян, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації”.

У пояснювальній записці до цього проекту закону йдеться про те, що заборона виїзду за кордон студентів українських та іноземних навчальних закладів спричинила “суттєве “зайве” зростання соціальної напруги“.

Особливого резонансу, у тому числі далеко за межами України, викликала ситуація, коли тисячам українських студентів іноземних вузів так і не дозволили виїхати за кордон на навчання, попри те, що вони, відповідно до чинного законодавства, не підлягають мобілізації в особливий період, 
– зазначає автор законопроекту нардеп Георгій Мазурашу.
Головною метою законопроекту є внесення до українського законодавства змін, що забезпечать можливість вільно виїжджати за кордон:
  • українським студентам іноземних вузів (чоловічої статі)
  • та іншим категоріям громадян, які не підлягають мобілізації в особливий період.
виїзд за кордон
Безумовно йдеться про те, що це повинно відбуватись за погодженням з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, фото: porady.org.ua
Також законопроект передбачає можливість виїзду чоловіків, які візьмуть на себе офіційно обов’язок повернутися в Україну:
  • не пізніше завершення терміну, на який вони не підлягають мобілізації відповідно до норм чинного законодавства,
  • або протягом 30 днів після виїзду за кордон.
За порушення термінів перебування за кордоном, або неповернення автор пропонує не притягувати до відповідальності за "умов добровільного перерахунку на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України суми, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних громадян (офіційно встановленого в Україні на день в’їзду в Україну), за кожен додатковий (після завершення терміну, протягом якого громадянин мав повернутися в Україну) повний тиждень перебування за межами України під час дії воєнного стану".
Усі пропоновані нардепом зміни представлені у порівняльній таблиці до законопроекту № 9075 на порталі Верховної Ради України.

Виїзд за кордон українських спортсменів: що пропонують нардепи

Групою нардепів також було зареєстровано у Верховній Раді проект Закону про внесення змін до Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” щодо забезпечення українським спортсменам можливості виїжджати в умовах воєнного стану за кордон для участі у міжнародних змаганнях та інших спортивних заходах” № 9074 від 03.03.2023 року.

В пояснювальній записці до законопроекту № 9074 автори наголошують на тому, що в Україні виникають проблеми з виїздом громадян України чоловічої статі за кордон для участі у:

  • міжнародних змаганнях,
  • навчально-тренувальних зборах,
  • інших спортивних заходах.
виїзд за кордон
Наразі відповідною Постановою Кабінету Міністрів України унормовано можливість виїзду за кордон лише для збірних команд України, фото: Кабмін.
Новим законопроектом передбачається, зокрема, забезпечення окремим українським спортсменам можливості виїзду в умовах воєнного стану за кордон.

Одним із положень законопроекту передбачається, що в умовах воєнного стану українські спортсмени, які є військовозобов’язаними, для виїзду з України мають:

  • додатково надати письмовий дозвіл (погодження) на тимчасовий виїзд за кордон від територіального центру комплектування та соціальної підтримки,
  • або нотаріально засвідчений обов’язок повернутися в Україну не пізніше, ніж через 30 днів після виїзду за кордон (або не пізніше терміну, вказаного у письмовому дозволі/погодженні).
Як і у законопроекті щодо виїзду за кордон студентів, за неповернення чи порушення термінів перебування за кордоном, також фактично пропонують можливість "відкупитись" від покарання. Вчергове йдеться про можливість "добровільного перерахунку на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України" відповідної суми.
Усі запропоновані нововведення законопроекту № 9074 викладені у порівняльній таблиці на офіційному порталі Верховної Ради України.

mZUS

Українські студенти іноземних вишів не мають права виїзду за кордон: рішення суду 2023 року

17 лютого 2023 року Одеський окружний адміністративний суд офіційно підтвердив правомірність дій українських прикордонників. Посадові особи Держприкордонслужби заборонили виїзд за межі України українському студенту Міланського державного університету.
Попри наявність у студента іноземного вишу відстрочки від мобілізації до 28 квітня 2023 року, у листопаді минулого року йому не дозволили виїхати за кордон.
У січні 2023 році студентом був поданий судовий позов, у якому вимагав:
  • визнати протиправними дії українських прикордонників,
  • скасувати рішення про відмову у пропуску через державний кордон.
Проте судом було відмовлено у задоволенні зазначеного позову українського студента італійського ВНЗ.

У судовому рішенні (справа № 420/18159/22) Одеський окружний суд визначив, що “право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та право на перетин державного кордону під час мобілізації не є тотожними за своєю правовою природою.

Також суд визнав, що у зв`язку з введенням режиму воєнного стану, на території України можуть обмежуватися конституційні права, визначені ст. 33 Конституції України. Йдеться про свободу пересування, вільний вибір місця проживання та право вільно залишати територію України.

Зверніть увагу: Оновлений розклад руху поїздів між Україною та Польщею у 2023 році

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *