Тимчасовий захист в Польщі не для всіх українців і не до 2025 року?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Продовження терміну дії тимчасового захисту українських вимушених мігрантів в Польщі до 2025 року може пройти у декілька етапів. Тимчасовий захист українців в Польщі на першому етапі планується продовжити з лише на 6 місяців, з березня до вересня 2024 року.

Актуальна тема: Як швидко “зловити” електронну чергу на виготовлення документів за кордоном

З посиланням на віцеміністра МВСіА Польщі та очільників профільних неурядових організацій польські медіа анонсують значні зміни у системі допомоги українцям у Польщі. Йдеться про терміни дії та оновлення положень спецзакону, який гарантує тимчасовий захист, соціальні виплати та медичну допомогу українським вимушеним мігрантам в Польщі.

Тимчасовий захист українців у Польщі продовжать лише до вересня 2024 року

4 березня 2024 року закінчується термін дії “пролонгованого” спецзакону щодо допомоги українським втікачам від війни у Польщі.
Відтак, для гармонізації польського правового поля із прийнятим на рівні ЄС рішенням (про тимчасовий захист українських мігрантів в Євросоюзі до березня 2025 року), урядом Польщі планується внесення змін у польське національне законодавство.
Водночас у польському уряді розглядають можливість поетапного продовження терміну, на який українцям у Польщі буде надаватись тимчасовий захист.

Віцеміністр Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі Вєслав Щепанський підтвердив, що польський уряд планує за пів року (з березня до вересня 2024) напрацювати необхідні зміни у профільному законодавстві.

Не виключається і підготовка нових умов для отримання допомоги від Польщі українськими мігрантами зі статусом UKR.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Нагадаємо, що з березня 2022 року, вимушені мігранти з України отримали в Польщі не лише право проживання на рівних умовах з громадянами країн ЄС, а й, зокрема:

  • повний доступ до польської системи освіти, охорони здоров’я та ринку праці,
  • одноразову допомогу в розмірі 300 злотих,
  • соціальні виплати за харчування та житло за програмою 40+,
  • сімейні виплати 800+ на дитину та 12 000 злотих на новонароджену дитину в рамках програми RKO.

Детальніше: Які соціальні виплати доступні українцям у Польщі у 2024 році: повний список

Тимчасовий захист не для всіх українців у Польщі: про що йдеться

Водночас оприлюднена інформація свідчить про потенційні наміри польського уряду обмежити коло осіб, які можуть претендувати на тимчасовий захист у Польщі.

Представники неурядових організацій, які надають підтримку українським мігрантам у Польщі, зазначають, що польський уряд планує провести низку консультацій з:

  • профільними органами,
  • органами місцевого самоврядування,
  • організаціями, які надають допомогу та забезпечують проживання українських мігрантів.
Зокрема наголошується на потребі внесення законодавчих змін задля чіткішої конкретизації переліку осіб, які можуть скористатись допомогою з польського бюджету.

телеграм-канал UAPL.INFO

Йдеться зокрема про хворих, непрацездатних, недієздатних та неповносправних осіб, переважно зі сходу України.

Одним із положень, яке також потребує оновлення, є питання оплати за перебування мігрантів з України в осередках колективного проживання.

Вказівки представників попередньої польської влади, щодо “гуманного розгляду” заявок на безоплатне проживання українців у такого роду осередках вкрай складно імплементувати на практиці.

Представники місцевої влади та органів місцевого самоврядування неодноразово наголошували на тому, що перевірити майновий статус мігрантів, які претендують на безплатне проживання та харчування в осередках, дуже складно.
Окремі осередки колективного проживання мігрантів з України із січня 2024 року вже запровадили символічні оплати за перебування.

Для прикладу, Фонд імені Лєни Гроховської, що опікується п’ятьма центрами для біженців у Польщі, в яких проживає майже тисяча осіб з України, з початку 2024 року вже ввів такі оплати.

українців
Розмір платежу з одного українського мігранта за місяць перебування в осередку варіюється від 100 до 300 злотих, колаж UAPL.INFO на основі фотоматеріалів fundacjalenygrochowskiej.pl

Обмеження та посилення вимог до українських отримувачів допомоги у Польщі

Результати останніх соціологічних досліджень, які були проведені Національним банком Польщі свідчать про зростання кількості вимушених мігрантів з України, які планують осісти в сусідній країні на тривалий термін.

Опубліковане на початку 2024 року дослідження Департаменту статистики NBP показало, що намір залишитися в Польщі на постійне проживання задекларували:

  • 21% вимушених мігрантів, які виїхали з України після 24.02.2022
  • та 48% українських мігрантів, які перебували в Польщі до початку повномасштабної війни в Україні.
Принаймні 18% українських втікачів від війни та 13% довоєнних мігрантів планують залишитися в Польщі довше, ніж на один рік.

Окрім того, у Польщі зменшилась кількість вимушених мігрантів, які планують повернутись в Україну впродовж 3 місяців після закінчення війни:

  • у 2022 році – 56%,
  • у 2023 році – лише 51%.

Натомість в інформаційному полі Польщі вже неодноразово мусувалось питання щодо “лояльного ставлення” до українських вимушених мігрантів. Йдеться про потенційні зловживанням із польськими соціальними чи сімейними виплатами та пільгами.

Як приклад впровадження обмежень для мігрантів подається зокрема положення національного законодавства Норвегії.
Зокрема, виїзд особи, яка користується захистом, за межі країни на канікули або у відпустку, може призвести до втрати цього статусу. Оскільки це вважається підтвердження того, що особи більше не потребують захисту. Окрім того, такі дії можуть зумовити в Норвегії призначення для мігрантів нижчих виплат на дітей.

За даними польських організацій, що надають допомогу українцям, певні проблеми з вимушеними мігрантами є й у Польщі.

українців
Йдеться про зловживання окремими мігрантами польським законодавством, яке дозволяє українцям зі статусом UKR перебувати за межами Польщі до 30 днів, фото bieszczadzki.strazgraniczna.pl
Зазначимо, мова не йде про осіб, які виїжджають з Польщі в Україну через нагальні чи життєво важливі питанням.
Представники гуманітарних організації, які забезпечують українським мігрантам проживання в осередках, фіксують випадки, коли окремі вимушені мігранти:
  • їздили Україну лише для того аби відвідати друзів,
  • проживають у Польщі за державний кошт, лише тому, що в Україні їм потрібно винаймати житло.
Зі слів представників польських організацій, такі зловживання також не до вподоби й українським мігрантам у Польщі, які реально втратили свої домівки через війну.

За даними МВСіА Польщі з 24 лютого 2022 року по 27 грудня 2023 року майже 531 000 біженців з України скористалися послугами організованого розміщення в усіх воєводствах сусідньої країни.

Це важливо: Як зберегти українську пенсію за кордоном. Кому, як і доки доведеться пройти ідентифікацію?

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

One thought on “Тимчасовий захист в Польщі не для всіх українців і не до 2025 року?

  1. Цікаво, хто вже зараз живе у Польщі безкоштовно???І хто живе за рахунок держави? Всі працездатні, кого я знаю, працюють. Із допомог є тільки дитячі виплати, на які точно не проживеш.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *