PESEL UKR 2024: у Польщі запровадять максимальний контроль за українськими мігрантами

Польський уряд представив зміни до спецзакону про допомогу українським мігрантам в Польщі, які планується запровадити з 1 липня 2024 року. Одними із надважливих оновлень є зміни щодо отримання та використання номера PESEL UKR, який встановлює та підтверджує тимчасовий захист українців.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуальна тема: Переказати гроші без комісій та зволікань: безкоштовні та швидкі перекази вже доступні українцям за кордоном

Представлені зміни до спецзакону пояснюють подальші кроки польської влади щодо посилення контролю за наданням та використанням позначки UKR в польському ідентифікаційному номері PESEL.

Важливі зміни в отриманні PESEL UKR в Польщі: контроль посилюється

Польські урядовці планують запровадити кардинальні зміни в порядку отримання, використання та відновлення PESEL UKR для українців у Польщі.
Насамперед оновлення польського спецзакону передбачає зміну строку подання заяви на отримання номера UKR PESEL.

З 1 липня 2024 року українські мігранти, які прибудуть на територію Польщі у зв’язку із воєнними діями в Україні, та планують скористатись інструментом тимчасового захисту, повинні в обов’язковому порядку отримати PESEL UKR:

  • не впродовж 30 днів від дати прибуття до Польщі,
  • а “негайно після прибуття”.
За даними польського уряду ця зміна пов'язана з необхідністю "ущільнення системи", яка надає в Польщі тимчасовий захист вимушеним мігрантам з України.
PESEL
Новий строк є “інструктивним терміном” – тобто таким, що містить у собі прямі керівні вказівки та настанови для відповідних органів, колаж UAPL.INFO
Окрім цього, під час присвоєння PESEL UKR “негайно після прибуття”, в Польщі для українських мігрантів максимально обмежено перелік документів, на підставі яких можна буде отримати тимчасовий захист.

З 1 липня 2024 року для українців у Польщі:

  • скасовується можливість отримання PESEL UKR на підставі значної кількості документів, що підтверджують особу,
  • єдиним документом, який підтверджує особу та буде прийматись до розгляду при оформленні PESEL UKR, залишиться дійсний паспортний документ громадянина України.
Ініціатори змін до спецзакону переконані, що наразі громадяни України у 2024 році не мають проблем з отриманням українських паспортних документів за кордоном. Відповідно це дозволяє польській владі відчутно посилити процес їх ідентифікації та перевірки.
Водночас оновлені положення передбачають скасування чинних статей польського спецзакону, які дозволяють отримувати PESEL UKR та підтверджувати особу на підставі анульованого українського паспортного документа.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини для українців у Польщі підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Відбитки пальців з 6 років та збір взірців підписів при отриманні PESEL UKR в Польщі

Запропоновані польським МВСіА зміни до польського спеціального закону передбачають посилення контролю за особовими даними українців, які отримують та користуються PESEL UKR.
Відтак вже з 1 липня 2024 року буде змінено вимоги до громадян України, які прибули до Польщі та планують скористатись інструментом тимчасового захисту.

Запропонована поправка до окремих статей спецустави пропонує при присвоєнні PESEL UKR збирати відбитки пальців у всіх українців віком від 6 років.

Окрім того, в Польщі буде встановлено окрему процедуру, що дозволяє вносити відбитки пальців до реєстру громадян України особам;

  • чиї відбитки пальців ще не внесені до відповідного реєстру,
  • але яким вже присвоєно польський номер PESEL.
PESEL
Ця процедура в основному стосуватиметься українських дітей, які досягли 6-річного віку. Та пов’язана з можливістю отримання посвідки на тимчасове проживання (карти побиту), фото europarl.europa.eu
Як твердять польські законодавці, в процесі отримання українцями карт побиту їх відбитки пальців будуть автоматично перенесені з реєстру громадян України. А це ймовірно, спростить і прискорить процес видачі документів, та й весь процес легалізації перебування громадян України в Польщі.
Щобільше нововведеннями планується передбачити можливість доповнити дані українців у польському реєстрі PESEL зразком підпису.

Це зокрема стосуватиметься українських підлітків у Польщі,

  • яким на дату отримання PESEL UKR не виповнилось 12 років і зразок підпису не вимагався,
  • але при поданні заяви на отримання карти побиту вже виповнилось 12 року, а відтак від яких вже вимагається зразок підпису.

Оновлення даних у реєстрі PESEL для подальшого використання статусу UKR в Польщі

Зважаючи на скасування можливості присвоєння номера PESEL на підставі інших українських документів, окрім дійсного проїзного документа (паспорта), українцям доведеться актуалізувати свої дані в польських муніципальних органах.
Польські урядовці пропонують зобов’язати громадян України, які отримали PESEL UKR не на підставі дійсного паспорта, оновити власні дані.

Зробити це можна буде зробити в будь-якому муніципальному (гмінному) органі Польщі. А зазначена вимога пов’язана із подальшим потенційним отриманням українськими вимушеними мігрантами карти побиту на тимчасове перебування.

Адже при поданні документів на отримання карти побиту в Польщі можливе використання виключно особових даних із дійсних паспортних документів.

Саме тому українці в Польщі лише після оновлення даних та внесення інформації про дійсний паспортний документ до реєстру PESEL зможуть подати заяву на отримання посвідки на проживання (карти побиту).

телеграм-канал UAPL.INFO

Щобільше оновити дані в польському реєстрі PESEL із 1 липня 2024 року доведеться й українським мігрантам, які:
  • отримали в минулому польський номер PESEL на підставі українського паспортного документа,
  • який на момент присвоєння номера PESEL був недійсним або термін дії якого закінчився.

Водночас зазначене зобов’язання щодо оновлення даних не буде застосовуватись до усіх українських громадян в Польщі із номером PESEL.

Українці, які пройшли процедуру оновлення документів у польському реєстрі PESEL до моменту набрання чинності змін до спецзакону будуть звільнені від таких дій.

Повна історія статусу українців у Польщі та карта побиту із позначкою CUKR

Представники польського МВСіА пропонують сформувати повноцінну систему обліку присвоєння, скасування та відновлення статусу PESEL UKR в Польщі.
Відтак пропонується визначити або створити спеціальний орган, який буде уповноважений на внесення до реєстру PESEL змін статусу UKR в низці випадків, зокрема:
  • скасування статусу UKR для українців, які перебували за межами Польщі понад визначені допустимі терміни,
  • відновлення статусу UKR для громадян України, якщо буде підтверджено безпідставність або необґрунтованість його скасування,
  • втрату статусу UKR у зв’язку з отримання карти побиту зі спеціальною позначкою.
Окрім цього, для підтвердження факту безперервності у володінні статусом PESEL UKR буде визначено, які саме терміни вважати датами отримання, скасування та відновлення.
Pesel
Також спільно із Прикордонною службою Польщі буде напрацьовано спеціальний механізм, колаж UAPL.INFO
Завдяки, якому уповноважені органи в Польщі зможуть спростити процедуру повторного надання статусу PESEL UKR:
  • після в’їзду до Польщі через внутрішній кордон країн ЄС,
  • при наданню статусу PESEL UKR після отримання тимчасового захисту в іншій державі-члені ЄС.
Оновлені положення польському спецзакону також передбачають, що в разі отримання карти побиту для вимушених мігрантів з України статус UKR буде автоматично змінено на статус CUKR.

Саме карта побиту із позначкою CUKR підтверджуватиме новий статус легального довготривалого перебування в Польщі після використання інструменту тимчасового захисту.

Це важливо: Польські соцвиплати та заробітну плату вже можна отримувати на українську картку

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *