Які проблеми із житлом в Польщі очікують українців у 2023 році: результати здивують багатьох

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Триваюча інтеграція у польське суспільство мільйонів українських мігрантів, попри гігантські зусилля уряду Польщі, і надалі ускладнена низкою чинників. Правозахисники Amnesty International провели дослідження проблемних питань, які найбільше турбували українців в Польщі у 2023 році.

Читайте також: Українцям пояснили як у Польщі правильно знімати гривні з картки: відео

Аналітики міжнародної правозахисної організації, зокрема, наголошують на тому, що наразі чимало вимушених мігрантів з України мають відчутні проблеми як із пошуком та орендою житла у сусідній країні.

Скільки українців в Польщі наразі в змозі оплачувати оренду житла

Наразі лише близько 200 тисяч помешкань на території Польщі можуть реально перебувати в оренді в українських біженців. Йдеться про оренду житла на загальних ринкових умовах.

Проте до цієї кількості вартує також додати певні місця проживання українців у Польщі, які складно підрахувати, а саме:

  • місця колективного проживання;
  • приміщення для проживання найманих працівників;
  • житло, яке перебуває в суборенді;
  • тимчасові місця проживання осіб у нежитлових приміщеннях.
Станом на 15 травня 2023 року у Польщі перебували майже 990 тисяч українських біженців зі статусом PESEL UKR.
Враховуючи співвідношення житла та власників статусу PESEL UKR очевидно, що далеко не всім вимушеним мігрантам з України вдалось знайти житло у Польщі.

телеграм-канал UAPL.INFO

Чому ускладнено пошук житла для українців у Польщі

За результатами моніторингу Amnesty International, основною передумовою, що спонукала польських власників житла відмовляти у наданні його в оренду вимушеним мігрантам з України – побоювання у неплатоспроможності біженців.
Чимало польських орендодавців вважають, що навіть у випадку несплати орендарями (біженцями з України) орендної плати, українців не вдасться виселити із житла.

З юридичної точки зору правила оренди житла у Польщі є однаковими для:

  • як громадян Польщі,
  • так і біженців та біженок з України.
Проте у випадку офіційного укладення договору оренди в Польщі, навіть при порушенні умов договору найму житла, виселення певної категорії осіб займає багато часу і потребує зазвичай додаткового судового рішення.

Йдеться про виселення з орендованого житла, у тому числі й за несплату визначеної договором вартості оренди:

  • одинокої особи, яка виховує дитину,
  • вагітної жінки,
  • особи з інвалідністю.
Відтак у польських орендодавців сформувалось помилкове враження про те, що біженців з України (переважно матерів з дітьми) не можливо буде виселити навіть при порушенні умов договору.
Хоча законодавчо у Польщі орендодавці захищені від зловживань з боку неплатників оренди.

У випадку порушення умов договору законами Польщі визначено, що для виселення певних категорій неплатоспроможних осіб та малозабезпечених осіб місцева влада повинна надавати підмінне житло.

українців
Здебільшого йдеться про житло, яке надається на умовах соціального найму, за цінами нижчими за ринкові, фото: pexels.com
Здебільшого власники житла в Польщі намагаються убезпечити себе від потенційної неплатоспроможності українських орендарів шляхом підписання договору тимчасової оренди житлового приміщення.
Основною відмінністю договору тимчасового найму (umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego) від стандартного договору про оренду житла у Польщі є можливість негайно виселити орендаря.

У тому числі у разі невиконання останнім своїх зобов’язань по оплаті та догляду за приміщенням.

Детальніше: Оренда квартири у Польщі: види договорів та на що слід звертати увагу при їх підписанні

Як програми допомоги із житлом доступні у 2023 році в Польщі 

Станом на літо 2023 року в Польщі діє щонайменше кілька програм державної допомоги українським вимушеним мігрантам у питанні забезпечення житлом.

Програма 40+ для українців у Польщі у 2023 році

Насамперед це грошова допомога для забезпечення проживання та харчування в Польщі біженців з України, більше відома як “програма 40+”.
Стаття 13 польського спецзакону про допомогу біженцям з України визначає, що виплати 40+ надаються будь-якому суб’єкту господарювання, зокрема фізичній особі, яка надаватиме житло та харчування громадянам України зі статусом PESEL UKR.

Станом на початок червня 2023 року польські нормативно-правові документи не визначають обмежень щодо виплати допомоги за програмою 40+ за біженця в залежності від:

  • типу власності помешкання;
  • громадянства отримувача виплат.
Відповідно претендувати на отримання виплати 40+ можуть й українці у Польщі. У тому числі й особи, які володіють житловими приміщеннями на правах оренди та надають прихисток біженцям.
українців
Також наразі немає законодавчих обмежень по рівню родинних зв’язків між біженцями та особами, які надають їм проживання та харчування за програмою 40+, фото: pexels.com
Нагадаємо, що з 1 липня 2022 року у Польщі обмежено перелік категорій українських біженців, які можуть отримувати ці виплати понад 120 діб.

Детальніше: Допомога 40+ у Польщі: усі нюанси та як українцям скористатись виплатами у 2023 році

Dodatek Osłonowy у Польщі

Додаток на захист (Dodatek Osłonowy) –  один із видів соціальної допомоги, який можуть отримати у Польщі іноземні громадяни. Але лише ті, які легально перебувають та проживають на її території, зокрема:
  • сім’ї з однієї особи – середній місячний дохід яких не перевищує 2100 злотих;
  • сім’я із багатьох осіб – середньомісячний дохід, в якій не перевищує 1500 злотих на особу.
Наразі розмір цієї комунальної субсидії у Польщі становить:
  • 400 злотих для сім’ї з однієї особи;
  • 600 злотих для сім’ї з 2-3 осіб;
  • 850 злотих для сім’ї з 4-5 осіб;
  • 1150 злотих для сім’ї, яка складається із щонайменше із 6 осіб.

Детальніше: Субсидії у Польщі: Dodatek Osłonowy – скільки платять і як його оформити українським мігрантам

фото: pexels.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *