Виїзд чоловіків за кордон: до 12 років позбавлення волі та дивна амністія для ухилянтів

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

У Верховій Раді України вирішили ще більше посилити контроль за військовозобов’язаними в контексті триваючої мобілізації. Наприкінці січня зареєстровано додатковий законопроект, який посилює кримінальну відповідальність за незаконний перетин кордону, уможливлюючи при цьому амністію для чоловіків, які протиправно виїхали за межі України.

Актуальне питання: Як зловити електронну чергу на оформлення документів: корисний лайфхак

На додачу до урядового законопроекту про мобілізацію, 31 січня 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №10453. Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу.

До 12 років ув’язнення за перетин кордону: деталі законопроекту

У новому законопроекту пропонується посилити кримінальну відповідальність за незаконний перетин державного кордону.  Йдеться про перетин кордону з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

У супровідних документах та в обґрунтуванні нового законопроекту автори зазначають, що його основними цілями є:

  • посилення кримінальної відповідальності за незаконне переправлення осіб через державний кордон України вчинене під час дії воєнного стану;
  • встановлення кримінальної відповідальності за перетинання кордону України з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
  • врегулювання на законодавчому рівні питання щодо звільнення від кримінальної відповідальності осіб за перетинання державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу у випадку добровільного повернення таких осіб на територію України.
Новим законопроектом №10453 від 31.01.2024 пропонується ще більше посилити запроваджену відповідальність за незаконний перетин державного кордону.
У випадку доведення факту перетину кордону “з метою ухилення від призову на військову службу” порушникам загрожуватиме щонайменше від 3 до 5 років позбавлення волі.
чоловіків
Термін позбавлення волі для чоловіків пропонують підвищити до 8 років. Якщо такі дії будуть вчинені повторно або групою осіб, колаж: UAPL.INFO
Якщо ж перетину кордону буде з насильством або із застосуванням зброї строк позбавлення волі зросте від восьми до дванадцяти років.
Нагадаємо, що наразі стаття 332-2 Кримінального кодексу України, за протиправний перетин кордону передбачає максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років. За повторний злочин (або вчинений групою осіб) наразі передбачено – до 5 років позбавлення волі. При супутньому застосуванні зброї чи насильства – від 5 до 8 років позбавлення волі.

Водночас слід зазначити, що в опублікованому тексті законопроекту не має роз’яснення:

  • яким чином планується доводити факт незаконного перетину кордону саме з України з метою ухилення від призову на військову службу,
  • чи будуть положення нового законопроекту застосовуватись до осіб, які фактично мають відстрочку від мобілізації, але виїхати за межі України законно не можуть (для прикладу – студенти ВНЗ).
Адже з юридичної точки зору зазначені норми законодавства, які пропонують запровадити нардепи, можуть теоретично бути застосовані лише до чоловіків, які:
  • отримали повістку,
  • пройшли військово-лікарську комісію,
  • були визнані придатними до військової служби та отримали мобілізаційне розпорядження,
  • проте не прибули у вказані терміни до призовного пункту.
ВАЖЛИВО: 5 лютого 2024 року до Верховної Ради внесено проекти законів про затвердження указів Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" та "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" до 14 травня.

Чому депутати хочуть посилити відповідальність для чоловіків за перетин кордону

Обґрунтовуючи необхідність прийняття нового законопроекту, який посилює відповідальність для чоловіків-ухилянтів, депутати вказують на зростаючу динаміку кількості злочинів пов’язаних із перетином кордону.

За даними Офісу Генерального прокурора України за статтею ККУ “Незаконне переправлення осіб через державний кордон України”:

  • за весь 2022 рік було зареєстровано 1225 кримінальних проваджень,
  • лише за період з січня по жовтень 2023 року – 2011 проваджень.
Саме тому, депутати вважають, що положення чинного законодавства занадто “м’які” до чоловіків, які в умовах правового режиму воєнного стану, намагаються протиправно виїхати за межі України.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

На думку ініціаторів законопроекту набуття чинності новим законопроектом щодо посилення кримінальної відповідальності для чоловіків:

  • призведе до мінімізації правопорушень, пов’язаних з незаконним перетинанням державного кордону України особами призовного віку з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації,
  • дозволить ліквідувати існуючі схеми незаконного переправлення таких осіб через державний кордон України,
  • водночас урегулює на законодавчому рівні питання стосовно звільнення вищезазначених правопорушників від кримінальної відповідальності, у разі їх добровільного повернення на територію України.

телеграм-канал UAPL.INFO

Амністія для чоловіків, які повертаються в Україні з-за кордону: кого стосується

Окрім посилення кримінальної відповідальності для осіб, які намагаються протиправно перетнути кордон задля ухилення від мобілізації та призову, новий законопроект передбачає й “амністію” для ухилянтів.
Ініціатори законопроекту № 10453 наголошують на тому, що від початку повномасштабного вторгнення до листопада 2023 року, виїхали з України та наразі перебувають у 27 державах-членах ЄС, а також у Швейцарії, Ліхтенштейні й Норвегії, близько 650 тисяч чоловіків призовного віку

Зазначені дані офіційного статистичного органу ЄС (Eurostat):

  • не містять інформації, стосовно того, скільки з цих чоловіків виїхали легально (як батьки трьох дітей, інваліди 2 групи чи інші категорії осіб),
  • не враховують окремо чоловіків, які могли виїхати до ЄС з окупованих Росією територій.
Водночас автори нового законопроекту стверджують, що лише на територію Німеччини після 24 лютого 2022 року:
  • прибуло 221 571 українських чоловіків, віком від 18 до 60 років, з яких 189 484 перебувають там по сьогоднішній день,
  • а ще близько 100 тисяч українських чоловіків не зареєстровані й перебувають у ФРН нелегально.

Детальніше: У ЄС стурбовані кількістю українських чоловіків у Європі: закликають повертатись до України

Окрім цього, за даними нардепів, лише в Австрії наразі нелегально перебувають щонайменше 14 тисяч українських чоловіків, які:
  • покинули територію України за підробленими документами,
  • або скористались “послугами” організаторів незаконних схем нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
Для звільнення чималої групи українських чоловіків за кордоном від кримінальної відповідальності пропонується внесення частини 4 до статті 332-2 ККУ.
чоловіків
Зазначену статтю Кримінального кодексу України пропонують доповнити положеннями, які звільнятимуть українських чоловіків від кримінальної відповідальності, фото: freepik.com
Йдеться про непритягнення до відповідальності чоловіків, які:
  • перетнули державний кордон України з метою ухилення від призову на військову службу,
  • проте добровільно повернулись на територію України впродовж шести місяців з моменту перетину кордону,
  • добровільно заявили про факт скоєння злочину працівникам Державної прикордонної служби України.
Чим саме обґрунтовано 6-місячний термін отримання "амністії" у супровідних документах і тексті законопроекту не йдеться.

Відтак навіть, якщо хтось вирішить повернутись в Україну, після незаконного виїзду та більше ніж після піврічного перебування за кордоном, для нього жодних “амністій” вже не передбачають.

Щоправда, депутати жодним чином не визначають у законопроекті, чи такі особи після повернення в Україну можуть бути притягнуті до відповідальності за ухилення від мобілізації.
Йдеться, зокрема, про статтю 336 Кримінального кодексу України. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Адже фактично депутати пропонують українським чоловікам добровільно повернутись в Україну, де вони:

  • отримують “амністію” за незаконний перетин кордону, визнавши наміри ухилення від мобілізації,
  • проте цим самим створюють для правоохоронних органів України підстави притягнути їх до відповідальності за ст. 336 ККУ.

До теми: Українців, які незаконно виїхали за кордон під час війни буде покарано – очільник МВС України

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *