До 1500 злотих щомісяця: у Польщі анонсували три нові програми сімейних виплат

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Польський уряд анонсував запровадження трьох нових видів фінансових виплат, які зможуть отримувати батьки дітей в Польщі. Розмір двох видів щомісячних виплат, яку можуть отримати й українці в Польщі, на одну дитину складе 1500 злотих, третьої – 500 злотих.

До теми: Народження дитини в Польщі та виплата допомоги zasiłek macierzyński для українців у 2024 році

На офіційному урядовому порталу Польщі представлено оновлення законодавства, яким передбачається запровадження нових форм підтримки батьків із дітьми.

Три нові програми фінансової підтримки дітей в Польщі вже у 2024 році

За інформацією польського міністерства сім’ї, праці та соціальної політики затвердження нових програм фінансової підтримки батьків із дітьми відбудеться вже у 2 кварталі 2024 року.
Нові виплати на дітей в Польщі стануть частиною програми "Активні батьки".Системної стратегії підтримки батьків у поєднанні професійних та батьківських функцій.
Законопроект передбачає введення в правову систему Польщі трьох нових дотацій, які підтримують батьків у трудовій діяльності та вихованні дитини раннього віку:
 • “активні батьки на роботі” (aktywni rodzice w pracy),
 • “активні в яслах” (aktywnie w żłobku),
 • “активні вдома” (aktywnie w domu).
Польщі
У разі необхідності та відповідно до індивідуальних обставин батьки навіть декілька разів зможуть змінювати один вид допомоги на інший, фото freepik.com

Проте на одну і ту ж дитину впродовж місяця батьки зможуть отримувати лише один з видів фінансової підтримки у зв’язку з професійною діяльністю та на виховання і розвиток малолітньої дитини.

Слід зазначити, що усі нові види сімейних виплат, зважаючи на актуальні норми права, зможуть отримувати й українці, які легально проживають на території Польщі.

До 1500 злотих на одну дитину щомісяця: хто в Польщі отримає нові виплати у 2024 році

Польські урядовці зазначають, що нові грошові виплати на дітей у Польщі будуть різнитись в у розмірах та термінах їх нарахування.
Фінансову допомогу “активні батьки на роботі” в Польщі будуть виплачувати “економічно активним” батькам дитини віком від 12 до 35 місяців.

Водночас на законодавчому рівні в Польщі визначать трудову діяльність, рівень/тип якої дозволить отримати зазначені щомісячні виплати.

Розмір допомоги становитиме 1 500 злотих на місяць впродовж 24 місяців: від 12 до 35 місяців життя дитини.
Жодних обмежень щодо використання зазначених коштів не передбачається. Батьки дитини на власний розсуд вирішуватимуть, на що саме вони будуть використовувати 1500 злотих щомісячних виплат.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Виплата допомоги “активні в яслах” у Польщі замінить щомісячні виплати в розмірі 400 злотих на дитину – так звані “жлобкове“.

Оновлений у 2024 розмір виплат за перебування дитини в дитячому садку, дитячому клубі або у вихователя також складатиме 1 500 злотих.

Відтак загальний розмір коштів, які зможуть отримати батьки дітей в Польщі, за кожною із зазначених вище програм складе 36 000 злотих.
Допомога “активні вдома” в Польщі буде виплачуватись батьками дітей у віці від 12 до 35 місяців, які:
 • не мають права на отримання двох вищезазначених виплат,
 • або з власної волі вирішили не користуватися двома вищеописаними допомогами.
Йдеться про випадки, коли батьки не працевлаштувались, і відповідно не мають права на отримання допомоги "активні батьки на роботі". При цьому їх дитина не відвідує дитячий заклад, і не може претендувати на допомогу "активні в яслах".

Допомога “активні вдома” надаватиметься на аналогічних принципах, як і активна зараз в Польщі програма “Сімейний опікунський капітал” (RKO).

Проте на відміну від виплат Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, допомогу “активні вдома” можна буде отримати:

 • на кожну, в тому числі першу і єдину дитину у віці від 12 до 35 місяців,
 • але лише в розмірі 500 злотих на місяць впродовж 24 місяців.
Польщі
Тобто варіанту нарахування виплат в розмірі 1 000 злотих впродовж 12 місяців, як у випадку з сімейним опікунським капіталом не передбачено, фото gov.pl
Водночас запровадження нового виду допомоги "активні вдома" призведено до скасування виплат RKO, які наразі передбачені законом Польщі від 17 листопада 2021 року "Про сімейний опікунський капітал".

Чому польський уряд збільшує підтримку родин із дітьми: деталі

Польські урядовці зазначають, що головною метою нововведень є збільшення підтримки батьків, які виховують дітей дошкільного віку Польщі.

Фактично йдеться про відчутне збільшення щомісячної фінансової підтримки родин:

 • з моменту закінчення відпустки по догляду за дитиною одного з батьків,
 • до досягнення дитиною віку, що дає право на отримання дошкільної освіти.

Зазначені виплати будуть надаватись здебільшого жінкам, які планують повернутись на роботу після перерви по догляду за дитиною після її народження.

У Польщі переважна більшість жінок, як правило, мають річну перерву в трудовій діяльності, яка пов’язана з використанням декретної відпустки та відпустки по догляду за дитиною.

телеграм-канал UAPL.INFO

Проте більшість молодих матерів у Польщі повертаються до роботи лише через кілька років або й взагалі повертають на ринок праці. Адже здебільшого матері, змушені обирати між сімейним життям і роботою після народження дитини.

Серед бар’єрів, які ускладнюють працевлаштування жінок із дітьми у Польщі є:

 • відсутність доступних не лише територіально, але й фінансово закладів догляду,
 • недовіра до якості догляду за дітьми в яслах та інших дитячих закладах для наймолодших дітей.
Окрім того, ініціатори законопроекту вказують на побічні позитивні зміни, які будуть зумовлені новим законодавством.
Польщі
Адже отримані виплати в Польщі батьки дітей зможуть використати й для оплати догляду за дитиною, який здійснює бабуся (в тому числі пенсіонерка) на підставі договору активації, фото freepik.com

Окрім цього, у разі укладення відповідного договору активації (договору, укладеного з нянею) з особою пенсійного віку, у неї з’явиться підстава для щорічної індексації пенсії.

Це важливо: Польські соцвиплати та заробітну плату можна отримувати на українську картку

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *