Сезонна робота іноземців у Польщі в 2024 році: які дозволи та спрощення передбачені для українців

Вже за кілька тижнів кількість пропозицій сезонного працевлаштування на польському ринку праці почне вчергове зростати. Попри те, що у Польщі сезонна робота іноземців врегульована окремими законами та вимагає інших дозволів, для громадян України у польському законодавстві передбачено низку спрощень.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуальна тема: Тимчасовий захист українців у Польщі продовжать лише на чотири місяці: не усі зміни позитивні

На урядовому порталі із працевлаштування актуалізовано правові положення, на підставі яких сезонна робота в Польщі може виконуватись іноземцями у 2024 році.

Що таке сезонна робота в Польщі та які винятки для українців

У Польщі виконання сезонних робіт законодавчо виокремлено та систематизовано у Польській класифікації діяльності (PKD).
Сезонна робота іноземців у Польщі має окрему дозвільну систему, яку визначено розпорядженням міністра сім'ї, праці та соціальної політики від 07 вересня 2018 року про підкласи діяльності відповідно до PKD, які потребують видачі дозволів на сезонну роботу іноземців.

У зазначеному документі в Польщі визначено сезонними:

  • 21 вид діяльності у розділі А: сільське господарство, лісове господарство, мисливство та рибальство,
  • 3 види у Розділі I: діяльність у сфері розміщення та харчування.
робота
І саме для зазначених видів трудової діяльності іноземцям потрібно наявність “сезонного” дозволу на роботу, freepik.com
За загальним правилом іноземці в Польщі, які планують здійснювати трудову діяльність, визнану сезонною, не можуть використовувати для працевлаштування:
  • заяву про намір доручення виконання роботи іноземцю,
  • або дозвіл на працевлаштування типу А.
Єдиний виняток у питанні сезонного працевлаштування (станом на лютий 2024 року) польське законодавство робить для українців.

Громадяни України наразі можуть працевлаштуватись на сезонну роботу в Польщі на підставі повідомлення про намір доручення виконання роботи громадянину України.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Чим сезонна робота в Польщі відрізняється від звичайного працевлаштування

Сезонна робота на відміну від стандартного працевлаштування іноземців вимагає зовсім іншого типу дозволу.
На відміну від звичайного дозволу на роботу (тип А) іноземці у Польщі, які плануються працювати як сезонні працівники, потребують дозволу типу S.

І цей “сезонний” дозвіл на роботу для іноземців відрізняється:

  • органом до якого звертається працедавець, для його видачі,
  • розміром оплати за його отримання,
  • і терміном, на який такий дозвіл видається.
Насамперед дозвіл на сезонну роботу у 2024 році відрізняється від інших видів дозволів на роботу тим, що його отримують у повітовому центрі зайнятості, а не в воєводському.
Видача іноземцям дозволів на сезонну роботу в Польщі саме старостами (а не воєводами) передбачена статтею 88n закону Польщі "Про сприяння зайнятості та установи ринку праці".
Черговою відмінністю дозволу, на підставі якого може здійснювати саме сезонна робота іноземцями в Польщі. є термін дії.

На відміну від інших документів, які легалізують працевлаштування іноземців у Польщі, термін дії дозволу на сезонне працевлаштування не може перевищувати 9 місяців впродовж одного календарного року.

робота
Нагадаємо, що стандартний дозвіл на роботу іноземців в Польщі (тип A) може видаватись на строк до трьох років, фото: freepik.com

Окрім цього у випадку отримання стандартного дозволу на роботу в Польщі іноземці повинні сплатити:

  • 50 злотих, якщо робота, якщо термін працевлаштування іноземця не перевищує 3 місяців,
  • 100 злотих, якщо термін працевлаштування становить понад 3 місяці.
Натомість оплата за подання заяви на отримання дозволу на сезонну роботу для іноземців станом на початок 2024 року складає лише 30 злотих.

Працевлаштування українців у Польщі: які спрощення передбачено

Безумовно для того, аби робота та працевлаштування іноземців у Польщі були законними, у них повинні бути дійсні документи, що легалізують перебування.
Водночас навіть із загального правила "легальна робота = легальне перебування + дозвіл на роботу" є певні винятки.
Зокрема, отримання іноземцями віз типу “05b” (для здійснення сезонної роботи) не означає, що на підставі такої візи можливе працевлаштування в Польщі виключно на сезонні роботи.

У 2024 році іноземці в Польщі можуть офіційно працевлаштуватись на підставі будь-якої іншої візи, за винятком:

  • віз, виданих з метою туризму (“01”),
  • візових документів на перебування з метою тимчасового захисту (“20”).

телеграм-канал UAPL.INFO

Щобільше сезонна робота (в рамках дозволу на сезонну роботу) доступна також іноземцям у Польщі, які перебувають в Польщі без будь-якої робочої візи, для прикладу:

  • в рамках безвізового режиму,
  • іноземець вже має дозвіл на тимчасове перебування.

Відчутною перевагою дозволу на сезонну роботу для іноземців у Польщі є те, що в ньому не вказується посада або вид роботи.

робота
Тому працедавець може фактично доручити іноземцю будь-яку роботу, що визначена польським законодавством як сезонна, фото freepik.com
А для громадян України в Польщі додатково узаконено можливість доручення працедавцями роботи, яка не класифікується як сезонна.

Водночас для виконання “несезонної” роботи, в рамках дозволу на сезонну роботу, українцям слід врахувати наступні нюанси:

  • період виконання іншої роботи, аніж сезонна, не має перевищувати у сукупності 30 днів впродовж дії “сезонного” дозволу;
  • суб’єкт, який доручає виконання роботи, виплачує іноземцю винагороду, не нижчу від тієї, що зазначена у виданому йому дозволі;
  • іноземець не виконує роботу у форматі “тимчасового працівника”.
Нагадаємо, що офіційно у Польщі тимчасовим працівником вважається особа, працевлаштована агентством тимчасового працевлаштування на підставі строкового трудового договору або цивільноправового договору. З єдиною метою: виконання тимчасової роботи для роботодавця-користувача та під його керівництвом.
Щобільше під час отримання дозволу на сезонну роботу для українців наразі не вимагається документ під назвою “Informacja starosty”.

І це доволі відчутне спрощення для українців, які плануються працевлаштування в Польщі, адже:

  • подаючи заяву до воєводи, роботодавцю не потрібно буде повинен довести, що на місцевому ринку праці немає польських кандидатів на пропоновану ним вакансію,
  • не доведеться чекати довідку від старости – про відсутність можливості задовольнити кадрові потреби на ринку праці на території повіту, де іноземець буде виконувати роботу.

Це важливо: Українцям у Польщі пояснили, як правильно користуватись банківськими картками

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *