З 1 листопада 2023 року для окремих категорій населення у Польщі стала доступною нова соціальна допомога. На реалізацію нових проектів соціальної допомоги польською владою вже виділено 30 мільйонів злотих. Отримати допомогу можуть і українці.
До речі, дізнайтесь, як у Польщі можна зняти кошти без комісії.
Мова йде про впровадження Міністерством сім’ї та соціальної політики нового соціального проекту “Сусідська допомога”. Проект впроваджують з 1 листопада 2023 року відповідно до змін в Законі про соціальну допомогу.
Нова соціальна допомога у Польщі з листопада 2023 року
Закон про соціальну допомогу змінили ще влітку 2023 року, але запропоновані зміни почали діяти лише з листопада. Соціальна допомога в рамках проекту “Сусідська допомога” в Польщі надаватиметься чітко визначеній категорії осіб.
Соціальний проект “Сусідська допомога” від Міністерства сім’ї та соціальної політики Польщі направлений на підтримку пенсіонерів, а саме самотніх літніх людей віком більше ніж 60 років.
При цьому в Законі є чітке визначення, хто така самотня особа. Допомогу не зможуть отримувати пенсіонери, які мають близьких або далеких родичів або чоловіка/дружину, хоча й проживають окремо від них.
Матеріальний стан особи, яка потребує допомоги, при рішенні надати таку допомогу враховуватись не буде.
Послуги будуть оплачуватись зі спеціального бюджету органами місцевого самоврядування. Своєю чергою гміни зможуть отримати 80% дофінансування на цей проект від Корпусу підтримки літніх людей у Польщі.
На проект сусідської допомоги в бюджет польського Корпусу підтримки літніх людей у Польщі на 2024 рік закладено майже 30 мільйонів злотих. Водночас загальний бюджет Корпусу, який надає опікунські послуги пенсіонерам у Польщі становить 50 мільйонів злотих.
"Муніципалітети зможуть отримати підтримку для впровадження “сусідської допомоги” для населення віком старше ніж 60 років у рамках Корпусу підтримки літніх людей на 2024 рік. Кошти, заплановані на цю мету, становлять майже 30 мільйонів злотих", – наголосила Міністерка сім'ї та соціальної політики Марлена Малаг.
Кошти з Корпусу підтримки літніх людей будуть доступні гмінам з 1 січня 2024 року.
Як буде реалізовуватись проект “Сусідська допомога” в Польщі
В роз’ясненні Міністерства сім’ї та соціальної політики йдеться, що сусідська допомога – це нова форма соціальної допомоги, яка направлена на літніх самотніх людей у Польщі.
За словами Міністерки сім’ї та соціальної політики Марлени Малаг соціальну допомогу у вигляді сусідської опіки можуть отримати пенсіонери, в тому числі українці, які:
- ще не потребують постійного догляду спеціалістів;
- але вже мають певні труднощі з виконанням рутинних побутових справ;
- не мають нікого з родичів, хто міг би допомогти їм з їх виконанням.
В рамках проекту “Сусідська допомога” пенсіонерам у Польщі, які потребують такої допомоги, можуть надаватись наступні послуги:
- організація купівлі продуктів;
- прибирання квартири;
- супровід під час прогулянки;
- приготування їжі;
- контроль за прийомом ліків;
- проведення спільного часу разом тощо.
Особа або організація, які візьмуться надавати “сусідську допомогу”, зможуть отримувати грошову компенсацію за свої послуги від гміни.
Для цього особа або організація мають укласти договір-доручення із гміною на надання певного обсягу послуг особі, яка цього потребує.
За роз’ясненнями Мінсім’ї Польщі проект має на меті звільнити кваліфікований персонал (медсестер та соціальних працівників) від роботи, яка не потребує їх рівня кваліфікації. Водночас не залишати літніх самотніх людей без опіки та уваги, якої вони потребують.
“Сусідська допомога” для українців у Польщі: деталі
Українці, як і громадяни Польщі, можуть скористатись соціальною допомогою від Міністерства сім’ї та соціальної політики на сусідські послуги.
Наразі невідомо, яка саме сума буде виділятись муніципалітетом на надання допомоги літнім людям. Ймовірно, що вона буде відрізнятись і залежатиме від місцевості та обсягу надання такої допомоги.
Відповідальність за складання правил надання сусідської допомоги, визначення форми співпраці, обсягу послуг та їх вартість Міністерство сім’ї та соціальної політики поклало на гміни.
Українцям слід врахувати, що вони можуть скористатись проектом сусідської допомоги не лише як отримувачі соціальної допомоги, а і як надавачі послуг.
Адже якщо українці живуть поруч із самотніми літніми особами, вони можуть надавати їм допомогу та отримувати за це винагороду від муніципалітетів.
Умови, за якими особа може надавати послуги в рамках сусідської опіки:
- має вік 18 або більше років;
- не є родичем особи, якій надається допомога;
- проживає поруч;
- відвідала курси першої медичної допомоги та пройшла інструктаж;
- є фізично та психічно здоровою людиною.
Для того, щоб отримати фінансування на надання послуг “Сусідської допомоги” має бути укладено договір-доручення між гміною та особою, яка готова надавати такі послуги в рамках проекту.
При цьому в повідомленні Міністерства мова йде про те, що на розсуд гміни виконувати договір може не лише фізична особа, а й громадська організація.
Не лише “сусідські послуги”: які ще зміни стосуються пенсіонерів у Польщі
Крім “сусідських послуг” Корпус підтримки літніх людей у Польщі надає опікунські та опікунсько-медичні послуги одиноким пенсіонерам, які цього потребують.
Літні люди, віком більше ніж 65 років, можуть скористатись допомогою волонтерів Корпусу для отримання таких послуг:
- приготування їжі;
- запис до лікаря;
- вирішення побутових справ для забезпечення життєвої діяльності.
Для отримання допомоги від волонтерів Корпусу підтримки літніх людей у Польщі слід зателефонувати за номером: (22) 505-11-11.
Разом із впровадженням проекту “Сусідські послуги”, зміни до Закону про соціальну допомогу були застосовані й до розміру постійної допомоги для непрацездатних осіб у Польщі.
З 1 січня 2024 року розмір постійної допомоги для непрацездатних осіб у Польщі збільшиться.
Мінімальний розмір такої допомоги буде не нижчим ніж 100 злотих (у 2023 році становить 30 злотих).
Натомість максимальний розмір постійної допомоги для самотньої особи без доходу в Польщі становитиме з 1 січня 2024 року 1000 злотих (у 2023 році 719 злотих).
Постійну допомогу у Польщі можуть отримати:
- повнолітня особа, яка проживає самостійно, непрацездатна за віком або повністю непрацездатна, якщо її дохід нижчий від критерію доходу для одинокої особи;
- повнолітня особа в сім’ї, непрацездатна за віком або повністю непрацездатна, якщо її дохід, а також дохід на одну особу в сім’ї нижчий від критерію доходу на одну особу в сім’ї.
Критерій доходу для самотньої особи у 2023 році становить 776 злотих, а для особи в сім’ї – 600 злотих. З 1 січня 2024 року критерій доходу залишиться незмінним.
Натомість при нарахуванні суми допомоги з січня 2024 року будуть враховувати 130% критерію доходу, а не 100%, як було у 2023 році.
На тему: Українську пенсію за кордоном скасовують? Що таке ідентифікація пенсіонерів та їх перереєстрація
фото: колаж UAPL.INFO