Результати навчання за кордоном зарахують не всім: Міносвіти пояснило нюанси повернення учнів до шкіл в Україні

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Міносвіти України роз’яснило порядок переведення та зарахування українських школярів, які навчаються за кордоном до шкіл на території України. Освітяни уточнили, як українським мігрантам підтвердити час навчання дітей в іноземній школі, аби його було зараховано в українській освітній системі.

Зверніть увагу: Як у 2023 році безкоштовно переказати кошти з Польщі в Україну: детальна інструкція

Сотні тисяч українців із дітьми шкільного віку вимушено мігрували у країни Європи, тому питання реінтеграції українських дітей в українську систему шкільної освіти надалі залишається вкрай болючим.

Проблемні питання шкільної освіти українських дітей за кордоном: приклад Польщі

У сусідній Польщі правозахисники вже неодноразово наголошували на тому, що із заявлених владою 700-800 тисяч дітей-біженців з України, лише близько 185 тисяч навчаються у польській системі шкільної освіти.

Тобто фактично лише близько 25 відсотків українських школярів у Польщі систематично відвідують польські освітні заклади шкільного рівня.

Офіційно українські учні за кордоном можуть продовжувати здобувати середню освіту в українській школі, якщо ця школа забезпечує дистанційне навчання.

Проте як і чи дійсно, 75% українських дітей-біженців у Польщі, навчаються дистанційно у сусідній країні не контролюють.

Адже обов’язкова вимога отримання освіти для осіб у Польщі до досягнення 18-річного віку не стосується українських мігрантів.

Щобільше окремі елементи шкільної програми у Польщі, окрім мовного бар’єра, відчутно ускладнюють навчання українських школярів.
за кордоном
Зокрема складення іспиту восьмикласника (польська мова, математика та іноземна мова), який є обов’язковою умовою закінчення восьмого класу, фото: Dariusz Górajski / Forum
Черговим проблемним питанням, що потребувало відповіді: як українська сторона визнаватиме атестати або довідки про освіту, видані у польській системі середньої освіти?

Результати шкільного навчання за кордоном зарахують в Україні, але є нюанси: Міносвіти

МОН наголосили на тому, що для того, аби українським школярам за кордоном зарахували результати навчання в іноземних школах потрібно буде надати відповідні документи.

В іншому випадку доведеться скласти додаткові іспити.

Як зараховують в Україні результати шкільного навчання за кордоном:

 • на підставі інформаційної довідки, де вказані результати навчання: лише ті навчальні предмети, які одночасно є у навчальних планах як української, так і іноземної школи;
 • за результатами річного оцінювання з усіх предметів: за відсутності згаданої вище інформаційної довідки школярам в Україні доведеться скласти додаткові іспити до початку або впродовж навчального року.
Інформаційна довідка про освіту за кордоном, буде зберігатись в особовій справі учня чи учениці в українській системі освіти.

телеграм-канал UAPL.INFO

Міносвіти зазначає, що в інформаційній довідці про результати навчання у школі за кордоном окрім особових даних повинно чітко бути зазначено
 • не лише перелік предметів із зазначенням кількості годин, а й перелік тем;
 • окрім результатів навчання – система оцінювання, яка застосовувалась;
Перелік тем необхідний для зарахування інтегрованих предметів, для прикладу science – загальний предмет замість фізики та хімії.
Якщо в інформаційній довідці не буде переліку тем із цього предмету science, українським школярам доведеться скласти оцінювання із фізики та хімії.

Також у довідці про навчання за кордоном має бути чітко вказаного назву закордонного освітнього закладу, період навчання та клас, у якому навчався український школяр.

Інформаційна довідка про шкільне навчання за кордоном повинна бути датована і завірена підписом уповноваженої особи іноземного освітнього закладу та офіційною печаткою.

Додаткові іспити для переведення в наступний клас після навчання за кордоном

Водночас із тих предметів, які український школяр за кордоном не міг вивчати в іноземних освітніх закладах, для переведення до наступного класу також доведеться скласти річне оцінювання.

Йдеться, зокрема, про такі навчальні предмети, як:

 • українська мова,
 • українська література,
 • історія України,
 • географія України.
за кордоном
При цьому, форму проведення оцінювання обирає український заклад освіти, який може провести прийом іспитів як очно, так і дистанційно, фото: https://www.pexels.com/uk-ua/photo/5303515/
Водночас переведення у наступний клас в українській школі, після повернення з-за кордону також можливе у випадку:
 • одночасного навчання в іноземній школі та українській школі (дистанційно),
 • навчання у “Міжнародній українській школі” або закладі партнері,
 • отримання шкільної освіти за сімейною формою навчання чи екстернатом у будь-якій школі.

Документи про завершення шкільного навчання закордоном та НМТ-2023

В українському освітньому відомстві наголосили на тому, що усі офіційно отримані документи, які підтверджують здобуття базової або повної освіти за кордоном, є дійсними в Україні.

Крім цього, у випадку завершення навчання за кордоном у ліцензованому українському закладі освіти (дистанційно або екстерном) видається українське свідоцтво про освіту.

Відтак навіть перебуваючи за кордоном українські школярі можуть отримати свідоцтво про здобуття відповідного рівня загальної середньої освіти єдиного державного зразка України.
Документи закордонних тестувань для вступу (на кшталт ЗНО) не є документами, що засвідчують проходження навчання.

Єдиними офіційними результатами для вступу до українських закладів вищої освіти є результати складання Національного мультипредметного тесту (НМТ).

Нагадаємо, у 2023 році українські випускники, які перебувають за кордоном можуть скласти іспит НМТ у понад 20 країнах світу.

Зверніть увагу: Підготовка до НМТ (ЗНО) 2023 у Польщі для українських випускників: 4 безкоштовні способи

Українські школи не можуть відмовити у зарахуванні учня, який навчався закордоном

МОН офіційно наголосили на тому, українським учням не може бути відмовлено в подальшому отриманні шкільної освіти в Україні. Навіть не що не зважаючи на відсутність результатів навчання за кордоном.

Тобто у жодному випадку в українській школі не можуть відмовити у зарахуванні дітей, які певний час перебували за кордоном.

Усі потрібні додаткові іспити чи предмети до зарахування українські школярі можуть скласти додатково впродовж навчального року.
Як перевести дитину в українську школу після навчання за кордоном

У Міносвіти зазначили, що переведення в українську школу здійснюється на підставі заяви одного із батьків, або іншого законного представника.

При цьому українського школяра, який навчався за кордоном можуть зарахувати:

 • як до тієї самої школи, в якій до виїзду з України навчався учень/учениця,
 • так і до будь-якого іншого шкільного закладу в Україні на вибір батьків, опікунів чи законних представників.

Це важливо: Треба повертатись! Зеленський емоційно звернувся до українців за кордоном!

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *