Дистанційне навчання в Україні може створити проблеми для українських учнів у Польщі

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Українські учні в Польщі, батьки яких повідомили про дистанційне навчання в українській школі, не будуть реєструватись у польській системи середньої освіти. Чому дистанційна освіта в українських навчальних закладах учнів, які перебувають у Польщі, вже викликає занепокоєння у певних колах освітян?

До теми: Як українцям поступити на навчання в Польщі у 2023 році: документи та особливості їх подання

За інформацією польського юридичного порталу на сьогодні лише 25 відсотків українських учнів, які перебувають на території Польщі відвідують польські школи.

Діти становлять майже половину кількості біженців з України в Польщі

Дані УВКБ ООН від 6 грудня 2022 року свідчать, що на кінець минулого року у Польщі було зареєстровано 1 529 355 біженців та біженок з України.
Польське Міносвіти зазначає, що з цих півтора мільйона українських вимушених мігрантів від 700  до 800 тисяч складають діти.

При співставленні цих даних із кількістю дітей українських біженців, які відвідують польські школи  отримується доволі низький відсоток очного навчання.

Лише 25 відсотків дітей українських біженців очно навчаються у польських навчальних закладах.
Такий низький відсоток зумовлює неодноразові звернення неурядових організацій у Польщі вести облік учнів з України. Адже неотримання освіти може призвести до вкрай негативних наслідків для українських дітей.

Навчання українських дітей у польських школах: принцип добровільності

Міністерство освіти Польщі у питанні шкільного навчання українських дітей покладається на принцип добровільності.

Відтак українські батьки лише у добровільному порядку реєструють дітей до польської школи. Для цього їм достатньо лише подати заяву на ім’я директора відповідного навчального закладу.

Визначення класу, у який буде зараховано українського учня, проводиться на підставі документів, виданих українським навчальним закладом.

Водночас при відсутності таких документів, батьки можуть подати у польську школу заяву про загальну кількість років навчання за кордоном.

дистанційне навчання
Зазначимо, що таку заяву не потрібно перекладати польською за допомогою присяжного перекладача, фото: pexels.com

У Польщі передбачено штраф за неотримання шкільної освіти

Офіційно у Польщі отримання освіти є обов’язковою вимогою для осіб до досягнення 18-річного віку.
Згідно з чинним польським законодавством (п. 4  ст. 31 Закону Польщі “Про освіту”) учень вважається таким, що не здобуває обов’язкову освіту, якщо:
  • він не був присутній на навчальних заняттях впродовж половини днів занять за один місяць,
  • а невідвідування занять не було виправдано відповідними документами.

Зауважимо, що у Польщі директори навчальних закладів офіційно зобов’язані стежити за відвідуванням занять учнями.

І негайно реагувати та втручатися, у випадку виявлення випадків масових пропусків навчання учнями.

Насамперед батькам учнів, які безпричинно пропускають навчання, надсилається офіційне нагадування – повідомлення про необхідність виконання батьківських обов’язків у контексті отриманні освіти дитиною.

Також у цьому повідомленні батьків учнів інформують про те, що при відсутності відповідної реакції, справу буде передано до виконавчого провадження. При відсутності реакції батьків, директор школи повинен звернутися до виконавчої служби. У Польщі роль такого виконавчого органу зазвичай виконують відповідні підрозділи місцевої влади.

телеграм-канал UAPL.INFO

Самі ці органи можуть накласти на батьків учня штраф, у розмірі до 10 000 злотих.

Зауважимо, що штраф за те, що дитина не здобуває обов’язкову освіту, може бути накладений декілька разів. Проте загальна сума таки штрафів у Польщі не може перевищувати 50 000 злотих.

Проте наразі такі штрафні заходи не застосовують до батьків українських школярів у Польщі.

Вам може знадобитись: Особливості дошкільної та шкільної освіти у Польщі

Дистанційне навчання звільняє українських учнів від необхідності відвідувати польську школу

Для українських учнів, які перебувають на території Польщі, польське Міносвіти вирішило наразі зробити виняток у контексті обов’язкового здобуття освіти.
Йдеться про те, що українські учні можуть продовжувати здобувати середню освіту в українській школі, якщо ця школа забезпечує дистанційне навчання.
дистанційне навчання
Слід зазначити, що здебільшого українські навчальні заклади на території, де не ведуться бойові дії, мають організаційні можливості та забезпечують дистанційний формат навчання, фото pexels.com
Законодавчо така можливість визначена у розпорядженні Міністра освіти та науки Польщі про організацію навчання, виховання та оздоровлення дітей і молоді, які є громадянами України.

Це розпорядження, зокрема, вводить положення, що українські діти, які дистанційно відвідують заняття в українському дитячому садку або українській школі, не повинні в обов’язковому порядку у Польщі:

  • проходити однорічну дошкільну підготовку,
  • здійснювати обов’язкове шкільне навчання,
  • обов’язково навчатись у навчальних закладах середньої освіти.
Відтак фактично питання про форму навчання у Польщі віддано на розсуд батьків українських школярів

Для того, щоб в українських учнів не виникало проблем із польською системою освіти їх батькам або опікунам достатньо подати відповідну заяву.

Заява про те, що дитина продовжує навчання в українській системі освіти, подається до органу місцевого самоврядування за місцем проживання саме дитини/школяра/учня.

До теми: 4 безкоштовні способи підготовка до НМТ (ЗНО) 2023 у Польщі для українських випускників

Які проблеми може створити дистанційне навчання українських учнів у Польщі

На сьогодні польським законодавством не надано польським освітнім закладам можливостей хоча б якось перевіряти дистанційне навчання українських дітей у Польщі.
Водночас вже сьогодні польські освітяни підкреслюють, що відсутність координації між польськими та українськими органами освіти може згодом спричинити проблеми безпосередньо для українських учнів.
Насамперед досі не зрозуміло як українська сторона розв’язуватиме проблему визнання атестатів або довідок, виданих у польській системі середньої освіти.
дистанційне навчання
Чергова проблема може виникнути й для школярів/учнів, які зараз навчають дистанційно в українських школах, а їх батьки вирішать залишитися в Польщі надовго, фото  pexels.com
Наразі невідомо як буде зараховуватись польською освітньою системою період, протягом якого українські діти здобували дистанційну освіту в Україні.

Чи буде польське Міносвіти змінювати щось аби контролювати дистанційне навчання українських дітей

У Польщі на офіційному рівні вже зафіксовано низку депутатських запитів, у яких пропонують реєструвати українських школярів, які навчаються дистанційно в Україні, в польській інформаційній системі управління освітою.

Водночас у польському Міністерстві освіти та науки наразі не вважають за потрібне реєструвати українських школярів в польській освітній інформаційній системі.

Зі слів заступника міністра освіти Польщі, на сьогодні немає правових підстав для створення будь-якого реєстру в польській освітній інформаційній системі для обліку освіти українських дітей.

Також представники польського Міносвіти зазначають, що висока мобільність українських мігрантів по території не лише Польщі, а й країн Шенгенської зони, може створити великі труднощі.

Йдеться, зокрема про верифікацію та збір даних про формат здобуття дошкільної та середньої освіти дітьми українських біженців.

Деякі українські діти навчають очно в Польщі, а дистанційно в Україні

Зазначимо, що у Польщі також є певна кількість українських дітей, які навчаються дистанційно в Україні, відвідуючи при цьому польську школу або підготовче відділення у системі дошкільної освіти.

Директор офісу Загальнопольської асоціації працівників управління освітою Марек Плешняр підтвердив, що деякі українці записали дітей у польські школи не лише з метою отримання польської освіти.

Деякі батьки записали своїх дітей до польських шкіл не лише для того, щоб вони могли скористатися польською системою освіти, але й для того, щоб вони мали заміну звичайній школі та могли зустрічатися з однолітками. Водночас батьки хочуть, щоб діти не втрачали зв'язку з українською школою, тому учні навчаються в обох школах. Ми намагаємося не створювати їм труднощів,пояснює позицію польських освітян Марек Плешняр.

Зверніть увагу: Як у 2023 році безкоштовно переказати кошти з Польщі в Україну: детальна інструкція

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *