Облік українських вимушених мігрантів, які отримали у країнах Європейського союзу тимчасовий захист, було запроваджено насамперед із метою недопущення маніпуляцій та зловживань. Як виявилось, єдина база даних інформації українців із тимчасовим захистом працює у ЄС ще з 2022 року.
Це цікаво: Вигідні банківські пропозиції для українців у Польщі
Наприкінці жовтня чи не вперше було офіційно підтверджено існування єдиного загальноєвропейського реєстру українських громадян. Йдеться саме про осіб, які виїхали до країн ЄС та отримали прихисток через війну в Україні.
Для чого і коли ЄС запровадив облік вимушених мігрантів з України
Однією із передумов запровадження єдиної бази чи системи обліку українців, які отримали у ЄС тимчасовий захист, було запобігти зловживаннями із пільгами та виплатами.
Йдеться про унеможливлення неправомірного використання допомоги українськими вимушеними мігрантами одразу в декількох країнах Європейського Союзу.
Єдину систему обліку українців із тимчасовим захистом у Європі було запроваджено у період чеського головування у ЄС.

І саме Чехія наполягала на створенні та запуску єдиної бази даних вимушених мігрантів з України у Євросоюзі.
З другого півріччя 2022 року країни ЄС почали наповнювати, окрім національних баз обліку українських мігрантів із тимчасовим захистом, і єдину загальноєвропейську систему.
Не усі держави ЄС одразу розпочали вносити дані щодо українців із тимчасовим захистом на їх території до цієї системи.
Проте станом на жовтень 2023 року до єдиної бази даних українців із тимчасовим захистом у Європі подають дані абсолютно усі країни-члени Європейського Союзу.
Зловживання тимчасовим захистом з боку українців у різних країнах ЄС практично неможливі
Урядовці запевняють, що завдяки роботі єдиної бази обліку вимушених мігрантів з України можливість зловживань зведена до мінімуму.
Такі зловживання, коли хтось міг би спробувати, це насправді навіть не відсотки випадків, це – проміле випадків. У деяких випадках це було помилкою, коли людина не знялася з реєстрації однієї країни, не виконала свої зобов’язання щодо виселення тощо, - зазначив чеський очільник МВС.
Єдина система обліку українських мігрантів в Європі наприкінці 2023 року активно працює і надає ЄС:
- бачення того, як наразі виглядає інструмент “тимчасового захисту”,
- хто користується тимчасовим захистом,
- у якій країні та де саме перебувають українські мігранти із тимчасовим захистом.
Водночас посадовці визнають і той факт, що країнам, які перебувають на кордоні Шенгенської зони трішки легше вести такий облік.
На відміну від держав, які перебувають “всередині” ЄС чи Шенгенської зони.
Адже українські мігранти, із тимчасовим захистом, які виїдуть, для прикладу, із Чехії чи Німеччини в Польщу не обліковуються на внутрішніх кордонах Шенгену. Адже прикордонні процедури всередині ЄС та Шенгенської зони відсутні.
Тому інформація про виїзд таких категорій українських мігрантів може отримуватись із певною затримкою.
Спроби українців отримати тимчасовий захист у різних країнах ЄС марні
Проведена у Європейському союзі із 2022 року робота щодо створення єдиної бази та збору даних про українців із тимчасовим захистом дала хороші результати.
Адже саме завдяки загальноєвропейській базі оперативно отримуються дані про те, що:
- окремі вимушені мігранти з України не виконали вимог щодо відмови від тимчасового захисту в одній з країн ЄС;
- і водночас намагаються отримати прихисток чи допомогу в іншій з країн ЄС.
Зараз, під час звернення за тимчасовим захистом українських мігрантів відповідні органи ретельно перевіряють особу. Зокрема, на предмет отримання аналогічного правового статусу в інших країнах Європейського Союзу
Як тільки людина прийде просити про допомогу в одній з членських країн Європейського союзу – це автоматично означає, що вона вже не має права на отримання такої допомоги в жодній іншій країні ЄС, - пояснює посадовець.
Відтак навіть спроби українців отримати пільги чи виплати як особи із тимчасовим захистом у декількох країнах ЄС будуть одразу виявлені.
Єдина база українських мігрантів у ЄС, яким надано однією з країн тимчасовий захист, водночас є й "профілактикою" спроб зловживати щедрістю європейських урядів.
Тимчасовий захист українських мігрантів у ЄС продовжено до 2025 року
Нагадаємо, що 19 жовтня 2023 року Європейський союз офіційно затвердив продовження дії Директиви ЄС про тимчасовий захист українських вимушених мігрантів.

Адже юридично саме зазначене рішення Ради ЄС продовжило термін дії тимчасового захисту для українців, які виїхали з України, втікаючи від війни, до 4 березня 2025 року.
За офіційними даними Євростату, станом на серпень 2023 року у 27 країнах Європейського союзу понад 4,15 мільйона українців отримали тимчасовий захист. А разом з ним:
- місця проживання та розміщення у країнах ЄС,
- можливість використанням європейських систем охорони здоров’я,
- інтеграцію українських дітей до систем шкільної та дошкільної освіти,
- легальний та спрощений доступ до ринку праці у Євросоюзі.
Натомість за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на кінець жовтня 2023 року кількість українців, які вимушено мігрували з України, перевищила 6,2 мільйона осіб.
До теми: Допомога українцям у Польщі зменшується – часу “на розкачку” обмаль: чекати чи діяти?
фото: колаж UAPL.INFO