Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE

Не школа, а батьки обирають формат навчання дітей за кордоном, – наказ Міносвіти

Велика кількість українських школярів у Польщі, діти вимушених мігрантів, навчаються одночасно в польській (очно) та в українській (дистанційно) школах. Проте не кожна українська школа може забезпечити якісне дистанційне навчання учням, які перебувають за кордоном.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До речі: За якими критеріями обирати банк у Польщі, щоб знімати гроші було вигідно?

Міносвіти України чітко визначає, що таке дистанційне навчання, і які вимоги висуваються до закладів середньої освіти, що навчають школярів на відстані. Та чи є це підставою для керівників українських шкіл вимагати від батьків переводити дітей за кордоном на сімейну форму навчання чи екстернат?

Школа на відстані: перші кроки дистанційного навчання в Україні під час пандемії 

Ще в часи пандемії навчальні заклади, у тому числі такі як школа чи університет, потрапили до переліку місць публічного відвідування та великого скупчення народу. Для того, щоб зберегти здоров’я школярів та вчителів, більшість українських закладів середньої освіти перейшли на дистанційне навчання.

В повідомленні МОН за 2020 рік є чітке визначення, що таке дистанційна освіта і які вимоги для організації дистанційного навчання до навчальних закладів.

Для надання освіти дистанційно навчальні заклади, як приватні, так і державні, повинні мати:
  • відповідне комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення;
  • мультимедійні освітні ресурси тощо.
Інформацію щодо можливості навчання на дистанційній формі освітні заклади повинні обов'язково подавати на профільних сторінках у мережі. 
школа
При цьому дистанційне навчання може бути як синхронним (всі учні навчаються в один час), так і асинхронним – школярі можуть вивчати шкільний матеріал за індивідуальним графіком, фото freepik.com
Під час дистанційного навчання освітній заклад має забезпечити постійний учительський супровід, регулярне відстеження результатів навчання учнів. А також надання їм (за потреби) підтримки в освітньому процесі.

Українська школа та форма освіти під час війни для дітей за кордоном

На період війни, згідно із Наказом Міністерства освіти та науки України, середня школа в Україні має забезпечити школярам, які виїхали з України, дистанційне навчання. А саме вивчення предметів навчального плану українських освітніх програм, які не вивчаються за кордоном.
А у зв’язку з повномасштабним вторгненням Міністр освіти звернувся з листом, в якому наголосив, що для збереження життя та здоров'я громадян України навчальним закладам рекомендовано проводити навчання школярів, навіть які залишились в Україні, в дистанційному режимі.

Згідно з наказом МОН, діти за кордоном можуть навчатися дистанційно в спеціально для цього сформованих класах в деяких, окремо визначених закладах освіти.

При цьому в Наказі йдеться, що таких шкіл має бути не менше п’яти на область.

школа
У класах дистанційного навчання школярі, які виїхали з України, будуть вивчати предмети так званого “українського компонента”, фото freepik.com
Школярі за кордоном можуть дистанційно вивчати в українських школах:
  • українську мову та літературу;
  • історію;
  • географію;
  • та інші предмети, які не вивчають у закордонних школах.
Водночас, як зазначено у Наказі, заклади загальної середньої освіти в Україні будуть автоматично зараховувати оцінки із загальноосвітніх предметів, спільних для закордонних і українських шкіл.
Нещодавно МОН оприлюднило перелік шкіл, які можуть забезпечити дистанційне навчання дітей за кордоном.

Якою має бути школа і форма навчання, якщо українська дитина в Польщі

Попри те, що будь-яке навчання дітей за кордоном в українській школі проходить на відстані, не всі учні навчаються саме на дистанційній формі навчання.

Є щонайменше ще дві форми навчання, крім дистанційного, які пропонують освітні заклади в України для навчання українських дітей, що перебувають за кордоном. А саме:

  • сімейне (домашнє) навчання;
  • екстернат.

телеграм-канал UAPL.INFO

Сімейна форма навчання

Сімейна форма навчання – це індивідуальне навчання під час якого батьки або законні представники самостійно організовують для своєї дитини освітній процес у домашніх умовах.
Тобто під час сімейної освіти відповідальність за організацію навчального процесу несуть батьки або законні опікуни дитини шкільного віку.
Батьки самостійно мають вирішити, як саме їх дитина буде здобувати знання, а саме вони мають:
  • дізнатись про вимоги до навчання дитини певного віку;
  • організувати навчальний процес;
  • скласти навчальний план;
  • проводити контроль за навчанням.
Батьки можуть навчати дитину самостійно, або залучати спеціалістів:
  • наймати репетиторів;
  • водити дитину на додаткові заняття тощо.
школа
Але за результат, який дитина отримує під час оцінювання своїх знань, отриманих на домашньому навчанні, відповідатимуть батьки, фото freepik.com

Екстернат

Екстернат – це також індивідуально форма навчання, яку пропонують деякі українські школи для школярів, що навчаються за кордоном.
Навчаючись екстерном в українській школі учень за кордоном, зокрема в Польщі, може:
  • опанувати навчальну програму за індивідуальним графіком;
  • підготуватись до річного оцінювання за пришвидшеною програмою;
  • вивчати лише деякі предмети зі шкільної програми.
Відповідальність за організацію навчання дитини екстерном так само несуть батьки.

Дистанційне навчання

Під час дистанційного навчання відповідальність за організацію навчального процесу, а також за результати навчання несуть вчителі та викладачі.
Проте обирати форму навчання мають право лише батьки дитини або законні представники чи опікуни.
школа
Переведення дитини з однієї форми навчання на іншу має відбуватись на підставі заяви батьків або законних представників, та за їх бажанням, фото freepik.com
Право батьків обирати форму навчання дитини, що навчаються за кордоном визначено наказом Міносвіти “Про Деякі питання організації дистанційного навчання”.

Попри чітко закріплене право батьків або опікунів дитини вибирати форму навчання для своєї дитини за власним бажанням, трапляються випадки, коли українські школи ультимативно вимагають від батьків учнів за кордоном змінити форму навчання.

А керівники навчальних закладів в України, фактично, вимушують батьків написати заяви про переведення дітей, які перебувають за кордоном на сімейну систему навчання або екстернат.
На жаль, чимало українських батьків школярів за кордоном не володіють інформацією, про те, що виключне право обирати форму навчання власних дітей в Україні, законодавчо належить саме їм.

Наразі складно однозначно стверджувати з чим пов’язані такі “ультиматуми” з боку українських шкіл до батьків дітей-мігрантів:

  • з тим, що не всі школи в Україні готові організувати дистанційне навчання;
  • чи з небажанням українських навчальних закладів нести відповідальність за результати та якість навчання українських дітей, які перебувають за кордоном, та спробами перекласти відповідальність за це на батьків.

На тему: Польська школа чи українська: складний вибір без права на помилку!

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *