День вчителя (Dzień Nauczyciela) в Польщі – коли і як привітати польських освітян у 2023 році

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

В Польщі, як і в багатьох цивілізованих країнах світу, щорічно відзначають день працівників освіти, який здебільшого називають День вчителя (Dzień Nauczyciela). Як і коли вітати польських освітян у 2023 році та що заведено дарувати вчителям у польських освітніх закладах?

До речі: Як у Польщі отримати безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші банківські “бонуси”

Щорічне професійне свято освітян у Польщі завжди припадає на 14 жовтня та офіційно називається Національний день освіти (Święto Edukacji Narodowej).

14 жовтня у Польщі – День вчителя: що змінилось після 1982 року

Історично відзначати здобутки освітян у Польщі вперше розпочали у 1972 році після прийняття закону під назвою Хартія прав та обов’язків вчителів.
День вчителя
Саме у статті 53 зазначеного закону тодішньої ПНР (Польської Народної Республіки) 14 жовтня було офіційно визначено датою, коли слід відзначати День вчителя у Польщі, скриншот: ISAP

Зазначена дата припадає на річницю створення у Польщі Комісії з питань національної освіти.

Щоправда, у цьому ж законі це свято стосувалось не всіх освітян, а лише вчителів. Відтак інші польські освітяни фактично 10 років не мали власного свята.

Проте у січні 1982 році зазначений освітній закон у Польщі було скасовано, а натомість прийнято новий під назвою Хартія вчителів.

Саме оновлений закон нарешті визначив нову офіційну назву професійного дня освітян у Польщі  – Dzień Edukacji Narodowej.
14 жовтня кожного року відзначається День національної освіти. Цей день є вихідним днем для всіх працівників освіти і є вільним від лекційних занять,йдеться у статті 74 польської Хартії вчителів від 1982 року.
Відтак із 1982 року 14 жовтня у Польщі є офіційним вихідним днем та професійним святом не лише для вчителів, а й усіх представників освітньої сфери сусідньої країни.
День вчителя
Водночас чимало викладачів вищих навчальних закладів у Польщі вважають професійним святом не 14 жовтня, а 5 жовтня, фото: kielce.eu
Адже саме 5 жовтня із 1994 року відзначається Всесвітній День вчителя у понад 100 країнах світу, який навіть включено до системи міжнародних днів ООН.

День працівників освіти у Польщі: що слід врахувати педагогам-українцям

14 жовтня у 2023 році припадає на вихідний день – суботу, проте День вчителя не є державним святом у Польщі.

Тому отримати додатковий вихідний чи виплати за понаднормову працю у жовтні 2023 року освітяни у Польщі не зможуть.

У 2007 році польською владою було надано офіційні роз’яснення щодо формату відзначення професійного свята освітян.

телеграм-канал UAPL.INFO

Офіційно визначено, що заробітну плату вчителям у Польщі виплачують за ширше коло обов'язків, а саме "діяльність з навчання, виховання та догляду". І навіть попри те, що 14 жовтня не проводяться навчальні заняття, це не звільняє освітян від інших видів діяльності, наприклад, у закладах з безперервним режимом роботи (інтернатах).
Фактично на День вчителя у Польщі школи та інші навчальні заклади організовують спеціальні заходи та зустрічі, проте вчителі:
  • не набувають права на додаткову винагороду,
  • не можуть взяти додатковий вихідний день за участь у цих заходах, нагляд за учнями або чергування.
Зазначені правові норми стосуються відповідно й до українських мігрантів, які працюють у польській системі освіти.

День вчителя 2023 у Польщі: коли вітати освітян

У 2023 році День вчителя у Польщі припадає на вихідний день. Тому у багатьох батьків та учнів одразу виникає запитання щодо дати проведення урочистих заходів, і коли вітати польських освітян цього року.
Законодавчо у Польщі саме керівникам освітніх закладів надано право формувати графік діяльності навчальних закладів.
День вчителя
Так звані, директорські дні дозволяють польським освітянам регулювати формат навчального процесу із врахування різного роду свят, які не є державними, фото brzozow.pl

Здебільшого це стосується релігійних свят, проте може застосовуватись і до професійних.

Тому за рішенням директорів польських шкіл чи інших освітніх закладів цього року 13 жовтня може бути також визнано вихідним днем.

Проте це не звільняє заклад від опіки та нагляду за учнями, батьки яких не можуть у цей день залишити дітей вдома самостійно.

Адміністрація польських навчальних закладів повинна заздалегідь повідомити учнів/батьків учнів чи 13 жовтня 2023 року:
  • будуть проводитись урочисті заходи та привітання вчителів,
  • планується організувати навчальні заняття у видозміненому (скороченому) форматі,
  • порядок навчання залишається без змін.

Унікальність насамперед: що дарують у Польщі на День вчителя

Зазвичай у польських освітніх закладах до Дня вчителя готуються заздалегідь. Ініціативні групи батьків організовують не лише вітання з боку дітей, а невеличкі пам’ятні подарунки.
У Польщі не прийнято на День вчителя робити викладачам чи вихователям коштовні подарунки. А основний акцент роблять саме на унікальності презенту.
День вчителя
Вибір подарунка на День вчителя у Польщі залежить виключно від фантазії батьків та учнів, колаж: UAPL.INFO
Чимало компаній у Польщі пропонують обираючи формат подяки викладачу, вчителю чи вихователю у Польщі, звернути увагу на наступні формати пам’ятних подарунків:
  • блокноти із характерними висловами освітянина на обкладинці,
  • горнятка чи стакани-термоси із вітаннями для педагога/педагогині,
  • ручки із гравіюванням,
  • спільне фото великого розміру із привітання від учнів,
  • великоформатний календар на наступний рік із фото учнів з вчителями чи вихователями.
День вчителя
Якщо батьками чи учням добре відомо вподобання вчителя або викладача, можна замовити персоналізований набір чаю чи кави, фото: greentouch.pl
Українським мігрантам слід врахувати, що вітання на День вчителя у Польщі не розглядається як спосіб отримати якісь преференції у майбутньому для власної дитини.

А як колективний вираз подяки від класу чи групи за невтомну працю освітянина та набуті знання дітей чи учнів.

До теми: Українцям в Польщі дають гроші на навчання та дослідження: 3 нові проекти із солідними фінансовими пропозиціями

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *