Українська школа в Польщі. Які навчальні заклади працюють за програмою Міносвіти України?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Українці в Польщі, які вимушено залишили свої домівки внаслідок повномасштабного вторгнення, постійно опиняються перед важкими виборами. Один із них доводиться робити батькам українських школярів-мігрантів – яка школа дійсно забезпечить якісне навчання дітей: українська чи польська.

До речі: У Польщі батьків дітей, які не здобувають шкільну освіту, очікують штрафи до 50 000 злотих

Українська та польська система шкільної освіти відчутно різняться. Тому українські мігранти в Польщі змушені обирати, за якою саме системою (польською чи українською), будуть здобувати освіту їх діти.

Станом на літо 2023 року для українських школярів існує декілька варіантів навчання в Польщі:
 • звичайна польська школа;
 • українська школа в Україні з дистанційною формою навчання.
 • українська школа у Польщі;
 • польська школа з українською мовою викладання.

Українська школа та дистанційне навчання у Польщі: що слід врахувати мігрантам

Станом на літо 2023 року у Польщі зі статусом вимушених мігрантів проживає майже півмільйона українських дітей віком до 18 років, більшість з яких — шкільного віку.
За даними Міністерства освіти та науки (МОН) Польщі на літні канікули з польських шкіл пішло 180 тисяч українських дітей. Ще 43 тисячі українських дітей навчаються в дошкільних навчальних закладах Польщі.

Враховуючи наведену статистику польського Міносвіти про кількість українських дітей у Польщі, лише незначна кількість українських школярів навчаються у польській системі шкільної та дошкільної освіти.

Відтак, можна припустити, що більшість українських школярів, які перебувають разом із батьками у Польщі навчаються в українських школах за дистанційною формою навчання.

школа

Не для всіх дітей підходить дистанційна форма навчання, тому маленьким українцям в Польщі здобути середню освіту допоможуть українські школи, фото pexels.com

Крім цього, українських школярів, які навчаються в українських школах дистанційно, не будуть реєструвати в польській електронній системі обліку школярів. А це в майбутньому може призвести до неприємних наслідків та непорозумінь.
Дистанційне навчання школярів у віці від 7 до 13 років у Польщі фактично унеможливлює працю одного з батьків.

Адже згідно з польським законодавством діти до 7 років (а в деяких випадках і до 13 років) не повинні перебувати вдома без нагляду дорослих. Оскільки українські діти в Польщі перебувають здебільшого лише з мамою, то дистанційне навчання в українських школах підійде небагатьом.

Саме тому українцям із дітьми молодшого шкільного віку слід якомога швидше визначитись із системою освіти та школою для дитини в Польщі на наступний навчальний рік.

Чи українська школа в Польщі рівнозначна шкільній освіті в Україні

Українські вимушені мігранти у Польщі вже другий рік перебувають в стані невизначеності. Тому питання про те, до якої школи віддати дитину, польської чи української, досі прийняли не всі.

Українцям, які планують повернення з Польщі додому, хочуть аби їх діти не лише не втрачали національної ідентичності, а й не відставали від шкільної програми. Тому прагнуть записати маленьких українців до українських шкіл в Польщі.

Станом на літо 2023 року в Польщі діє лише 4 українські школи, що надають освіту за навчальним планом МОН України:
 • 2 школи у Варшаві:
 • одна в Кракові:
 • одна у Вроцлаві.
В новому навчальному році 2023/24 планується відкриття українських шкіл в Гданську, Лодзі, Любліні, Познані, Катовіце та Зеленій Гурі. 
Проте це фактично будуть лише початкові школи для дітей 5-7 років, навчання в яких скеровано на підготовку українських дітей до навчання в польських чи українських школах.
Крім загальноосвітніх українських шкіл українці в Польщі мають можливість віддати дітей на навчання до:
 • початкової або середньої школи з українською мовою навчання, але за польською освітньою програмою – з поглибленим вивченням української мови та літератури, географії та історії України;
 • школи майбутнього першокласника – підготовча школа для дітей 5-7 років – навчання відбувається українською мовою із паралельним вивченням польської мови (такі школи готують дітей до вступу в польську школу);
 • української суботньої школи – заняття проходять щосуботи українською мовою, діти вивчають українську мову та літературу, історію та культуру України (фактично, такі школи не замінюють загальну шкільну освіту, а є факультативом).
школа
Для українських дітей у Польщі школа це не лише місце здобуття освіти, а осердок, де вони знаходять друзів та вчаться комунікувати, фото pexels.com

Найбільша українська школа в Польщі

Найбільш відома українська школа в Польщі “Материнка” ім. Д.Павличка у Варшаві.

Українська школа “Материнка” в Польщі працює з 2017 року. На базі школи діє щоденна та суботня школа, а також Освітній центр, який пропонує дітям різні майстер-класи та факультативні заняття.

Освітній центр у Варшаві є партнером Міжнародної української школи. яка є державним навчальним закладом, і проводить навчання за програмою Міносвіти України.

Учні української школи “Материнка” у Варшаві отримують українські документи про освіту державного зразка.

Водночас слід врахувати, що навчання в українській школі "Материнка" у Варшаві не є безкоштовним. Правила подачі заяви на вступ та ціни на послуги можна знайти за посиланням

Наразі організатори навчального процесу шукають приміщення в інших містах Польщі, щоб відкрити філіали української школи “Материнка”.

Розглядаються варіанти відкриття філіалів української школи ще в семи містах Польщі.

“Перша українська школа” від проекту “Незламна Україна”

Перша українська школа в Польщі від проекту “Незламна Україна” була створена в березні 2022 року. Навчальна програма узгоджена з українською, та відповідає вимогам МОН України.
Організатори запевняють, що після навчання в Першій українській школі у Польщі, у разі повернення дитини в Україну, їй не потрібно буде складати додаткові тести та іспити для вступу в будь-який українських освітній заклад.
Документи про навчання в “Першій українській школі” та рівень отриманих знань відповідатимуть всім вимогам Міносвіти України.

телеграм-канал UAPL.INFO

Наразі “Перша українська школа” надає середню освіту за програмою Міносвіти в трьох польських містах:
 • Варшаві;
 • Кракові;
 • Вроцлаві.
Ще в п’яти польських містах є підготовча українська школа від проекту “Незламна Україна” для дітей віком 5-7 років:
 • Гданську;
 • Познані;
 • Катовіце;
 • Лодзі;
 • Любліні.
В підготовчій українській школі в Польщі від проекту “Незламна Україна” навчання першокласників проходитиме українською мовою. Завдання школи — підготувати школярів до вступу в польську або українську загальноосвітню школу.
Крім навчання, Перша українська школа в Польщі пропонує українським дітям відвідування гуртків:
 • з роботехніки;
 • танців;
 • тхеквондо;
 • англійської мови.

В приміщенні шкіл проходять кіноперегляди та розмовні клуби, майстер-класи та спортивні змагання.

Зареєструватися на навчання у Першу українську школу в Польщі можна за допомогою сайту або у Телеграм-боті.

Приватна українська школа в Гданську Hevelius

Українська школа Hevelius в Гданську проводить навчання для школярів українською мовою.

Мета навчання, яку ставить перед собою українська школа Hevelius в Гданську — підготовка до школи малюків та інтеграція старших дітей до навчання в польській школі.

В школі є група продовженого дня, яка працює до 16:00 з понеділка по п’ятницю.
Запис на навчання за телефоном 506 779 645 (українською мовою) та 536 225 169 (польською мовою).
школа
Українська школа в Польщі дає змогу українськім дітям зберегти свою ідентичність та разом з мовою вивчати культуру та традиції України, фото freepic.com

Перелік шкіл в Польщі з українською мовою навчання

Українським вимушеним мігрантам, обираючи школу для своїх дітей, слід враховувати, що в Польщі існують початкові школи та ліцеї з польською та українською мовами викладання.
Проте саме навчання здійснюється за шкільною програмою польського Міністерства освіти на науки.

Початкова школа та ліцей ім. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі

Комплекс ім. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі — найвідоміші та найпрестижніші навчальні заклади у Польщі. Школа посідає восьме місце в загальному рейтингу середніх шкіл у Польщі.

Навчання відбувається польською та українською мовами, при чому вивчення української мови за кількістю годин дорівнює вивченню польської. Серед додаткових предметів українська історія та географія.

Сайт школи ім. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі за посиланням.

Початкова школа та ліцей з навчанням українською мовою в Гурово-Ілавецьке

Комплекс закладів в Гурово-Ілавецьку пропонує навчання українською мовою.

Крім загальноосвітньої програми в навчальному закладі приділяють велику увагу українським традиціям та культурі. Навчальний заклад дуже популярний серед етнічних українців, що проживають в Польщі вже не перше покоління.

Детальніше про навчання в комплексі навчальних закладів в Гурово-Ілавецьке за посиланням.

Комплекс загальноосвітніх шкіл ім. Тараса Шевченка в Білому Борі

Початкова школа та ліцей ім. Т.Шевченка в Білому Борі проводить навчання польською та українською мовами.

Крім цих двох мов в навчальних закладах вивчають німецьку й англійську. 

Детальніше про навчання у комплексі загальноосвітніх шкіл ім. Тараса Шевченка в Білому Борі на цьому сайті.

Початкова школа № 8 ім. Лесі Українки в Бартошицях

Початкова українська школа для дітей ім. Лесі Українки в Бартошицях пропонує освітню програму українським дітям віком 5-7 років.

Навчання проходить українською мовою, мета навчання — підготовка дітей до польської школи. 

Сайт школи № 8 ім. Лесі Українки в Бартошицях за посиланням.

Суботні українські школи у Польщі

Суботні українські школи у Польщі дозволяють маленьким українцям, дітям вимушених переселенців, не втрачати національну ідентичність, вивчаючи культуру та традиції рідного краю.

Українська суботня школа у Варшаві

Українська суботня школа у Варшаві фонду “Наш вибір” – це школа для маленьких українців, де вони можуть вивчати українську мову, історію та культуру України. Заняття відбуваються щосуботи.

школа
Суботні українські школи дозволяють вивчати українську мову та історію факультативно, на додаток до загальної освіти, фото freepic.com

Українська суботня школа у Вроцлаві

Організатором української суботньої школи у Вроцлаві виступила НУО “Вроцлавське коло об’єднання українців”.

В школі є три групи: дошкільна (4-6 років), молодша (1-3 класи) та старша (4 класи та старші діти). Кожної суботи українці будуть вивчати українську мову, культуру, мистецтво та історію України.

Українська суботня школа у Любліні

Українська суботня школа ім. проф. Михайла Лесіва має на меті надати українським дітям в Любліні доступ до вивчення української мови, історії та культури.

Навчання проходитиме у чотирьох вікових групах: підготовча (5-7 років), молодша (8-10 років), середня (11-13 років), старша (14-17 років).
Для українських вимушених мігрантів, що опинились на території Польщі внаслідок війни, на відвідування школи діє знижка.

Реєстраційна форма на навчання за посилання.

Більш детальний перелік суботніх шкіл у Польщі можна знайти на сайті Освітнього омбудсмена в Україні.

До теми  Чим українцям у Польщі зайняти дитину під час літніх канікул.

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

2 thoughts on “Українська школа в Польщі. Які навчальні заклади працюють за програмою Міносвіти України?

 1. Добрий день, підскажіть, будь ласка, які є приватні школи у Варшаві? Українські чи білоруські

 2. Добрий день. Будь ласка зорієнтуйте де знаходиться в м.Лодзі українська школа для українців. Моїм діткам 12 і 8 років. Можете надати адресу закладу. Буду дуже вдячна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *