Урядом Польщі оновлено законодавство, що регулює порядок навчання, виховання та догляду дітей українських мігрантів. Відтепер у програмі навчання українських дітей у Польщі буде більше занять із польської мови, групи у дитсадках та класи у школах стануть більшими. А українські освітяни зможуть працевлаштовуватись у польські школи та входити до складу екзаменаційних комісій.
Нагадаємо: У Польщі очікують зростання удвічі кількості українських школярів вже у вересні: цифра вражає
Новий навчальний рік у системі шкільної та дошкільної освіти розпочнеться за лічені тижні, а наплив українських біженців у Польщу не зменшується.
Активні військові дії на території України навряд чи дають надії на швидке повернення додому мільйонів українських мігрантів з Польщі.
Для того, аби адаптувати систему польської освіти до нових викликів Міністерством освіти та науки Польщі були внесені величезні зміни у Положення про організацію навчання, виховання та догляду за дітьми та молоддю, які є громадянами України.
Навчання українських дітей у Польщі: основні нововведення
Складання державного іспиту (ogólnokrajowy egzamin zewnętrzny) у початковій школі
Учні, які цього року розпочинають навчання у 8-му класі початкової школи відтепер повинні до 15 березня 2023 року подати декларацію про складання польського державного іспиту.
Нагадаємо, що у Польщі наприкінці 8 класу початкової школи учні складають державний іспит (ogólnokrajowy egzamin zewnętrzny) – подібний до українського ЗНО.
Згідно з оновленими правилами, список українських учнів, які задекларували намір складання іспиту керівники шкіл до 22 березня 2023 року мають направити голові окружної екзаменаційної комісії.
Складання екзамену (egzamin maturalny) у системі середньої освіти
Аналогічні списки українських учнів, які навчаються у системі середньої освіти Польщі та планують скласти так званий “екзамен матуральни” також мають бути сформовані до 15 березня 2023 року.
Відповідно до 22 березня 2023 року ці списки також мають бути передані в екзаменаційні комісії відповідальні за видачу атестата (Matura), який надає право вступу до вищих навчальних закладів Польщі.
Нагадаємо, що після реформи 2017 року у системі середньої освіти (ISCED 3) в Польщі діють наступні типи шкіл І рівня:
- 4-річна загальноосвітня школа (liceum ogólnokształcące)
- 5-річна технічна середня школа (technikum)
- 3-річне професійне училище І ступеня (szkoła branżowa I stopnia)
- 2-річне професійне училище II ступеня (szkoła branżowa II stopnia).
Оцінювання українських дітей у підготовчих відділеннях
Скасовано оцінювання на 2022-2023 навчальний рік за окремими предметами українських учнів підготовчих відділень у системі початкової освіти Польщі.
Зокрема у табелі про успішність і в атестаті про закінчення початкової школи українським учням у графах предметів з музики, образотворчого мистецтва, природи та техніки, буде проставлятись горизонтальна риска.
Читайте також: Особливості дошкільної та шкільної освіти у Польщі
Не отримав атестат: на другий рік у 8-му класі
Оновлені правові норми також врегульовують питання щодо неотримання українським учнем атестата про закінчення початкової школи.
Якщо громадянин України, який навчався у восьмому класі у системі початкової шкільної освіти Польщі не зміг скласти ogólnokrajowy egzamin zewnętrzny, він залишається на другий рік у восьмому класі.
Надалі його знову очікує повторне складає державного іспиту за восьмий клас.
Спеціальні групи та класи для дітей-інвалідів
Передбачено можливість функціонування інтеграційної або спеціальної групи в дитячому садку або школі, враховуючи збільшення кількості дітей-інвалідів, які є громадянами України;
Також законодавчо внормовано можливість прийому дітей-інвалідів, які є громадянами України, до дитячих садків, шкіл та спеціальних закладів на підставі заяви одного з батьків або законного опікуна.
Додаткове вивчення польської мови та можливість не складати іспити
Зміни у законодавство запроваджують організацію додаткових занять з польської мови для українських дітей.
Заняття із вивчення польської відтепер мають проводитися не менше 6 годин на тиждень. При цьому передбачено індивідуальну форму занять і спільне вивчення мови у групах до 15 учнів.
У випадку, коли український учень не встиг вивчити польську мову у достатньому обсязі, передбачено можливість скасування для нього складання річного іспиту на підставі рішення відповідної навчальної комісії.
Групи у польських дитсадках дозволили збільшувати аби прийняти українських дітей, фото: pexels.com
Збільшення допустимої кількості учнів у початкових класах та дитсадках
Нововведенням передбачено збільшення допустимої кількості учнів у 1-3 класах початкової школи та у групах в системі дошкільної освіти. Це нововведення має створити можливості для додаткового набору дітей або учнів, які є громадянами України.
Українські екзаменатори в екзаменаційних комісіях
Для того, аби забезпечити якісне оцінювання українських учнів польських шкіл на 2022-2023 навчальний рік дозволено призначати до складу екзаменаційних комісій українських екзаменаторів.
Ці особи будуть брати участь у перевірці робіт громадян України, які складали ogólnokrajowy egzamin zewnętrzny та egzamin maturalny.
Йдеться про осіб, які не внесені до офіційного реєстру екзаменаторів та володіють українською мовою. Для того, аби бути залученим до роботи екзаменаційних комісій вибрані особи змушені будуть пройти відповідну підготовку екзаменаторів.
Працевлаштування у системі шкільної та дошкільної освіти українських громадян
З метою надання кваліфікованої психолого-педагогічної допомоги українським дітям введено можливість працевлаштування осіб, які не є професійними освітянами.
Такі особи можуть влаштуватись на роботу у психолого-педагогічні консультаційні пункти в державних освітніх і виховних закладах.
Працевлаштування цих осіб відбуватиметься за згодою керівника навчального чи виховного закладу.
З повним змістом нового розпорядження Міністерства освіти та науки Польщі можна ознайомитись за цим посиланням.
фото: pexels.com