Вже за лічені дні українським біженцям доведеться сплачувати податки у Польщі. Першими розпочнуть відраховувати кошти у польську казну ті українці, які поміж перших виїхали в Польщу з початком широкомасштабної війни в Україні 24 лютого 2022 року.
Зверніть увагу: Бізнес у Польщі для українців: як платити менші податки
Перебуваєш понад 183 дні у Польщі: сплачуй податки
Йдеться про те, що усі українські біженці на території Польщі після 183 днів перебування набувають статусу податкового резидента.
Норма саме у 183 дні визначена міжнародними документами, про уникнення подвійного оподаткування. У стосунках між Україною та Польщею це укладена у 1993 році Конвенція. Відповідно до її норм після перевищення терміну у 183 доби особа, яка перебуває за межами своєї країни підлягає податковим зобов’язанням країни перебування.
Податки у Польщі: хто підлягає оподаткуванню
Вже у вересні частині українських біженців, які виїхали до Польщі у перші дні повномасштабних бойових дій в Україні, доведеться сплати перші податки. Йдеться про податки з усіх доходів отриманих в Польщі за перших пів року перебування.
Нагадаємо, що з польським законодавством податок з доходів фізичних осіб – PIT – сплачується до 20 числа наступного місяця за тим, у якому перебування в Польщі перевищує термін у 183 дні.
PIT (Personal Income Tax) – прибутковий податок для фізичних осіб у Польщі.
Відповідно до польського законодавства, податок на прибуток сплачує кожен, хто отримує заробітну плату або ж веде підприємницьку діяльність на території Польщі.
У Польщі податкове резидентство визначається за місцем проживання особи й застосовується до осіб:
- для яких Польща є центром життєвих чи економічних інтересів;
- які перебувають в Польщі понад 183 дні у податковому році.
Як оформити сплату податків українським біженцям у Польщі
Українцям в Польщі, які перебувають на території суміжної країни понад 183 дні та не планують повернутися в Україну доведеться подати роботодавцю спеціальну заяву.
У зазначеній заяві слід вказати про зміну центру життєвих інтересів та отримати статус податкового резидента з дня прибуття у Польщу.
Робота українців у Польщі: де платити податки
Попри те, що ситуація з українськими біженцями не є типовою трудовою міграцією, а вимушеним переміщенням, експерти все-таки твердять, що законодавчо зміни не внесені. Тому наразі існує кілька варіантів оподаткування українських вимушених мігрантів за межами України.
Офіційно працевлаштовані у Польщі українські мігранти – робота на польського працедавця
При виплаті відповідних винагород польський роботодавець повинен самостійно утримувати податки, і на банківський рахунок особи у польському банку надходитиме сума вже без податків.
Нагадаємо, що із 1 липня у Польщі ставка податку на прибуток фізичних осіб складає 12%, які заробляють у Польщі до 120 000 злотих за календарний рік.
При поверненні в Україну така особа до 1 травня наступного року має подати річну декларацію про її доходи, в тому числі й отримані у Польщі.
Оскільки на сьогодні податок у Польщі на 6% менший за український, то різницю доведеться доплатити в українську казну. Також українцям, які повернуться в Україну із Польщі додатково доведеться сплатити й 1,5% військового збору.
Віддалена робота у Польщі на українського працедавця
Українська зарплата особи, яка у Польщі дистанційно працює на українського працедавця не підлягає оподаткуванню, лише у випадку, якщо ця особа перебуває на території Польщі не більше 183 днів протягом календарного року.
При перевищенні 183 днів перебування у Польщі до української зарплати застосовується польське податкове законодавство. При чому оподатковуються всі доходи отримані особою від українського працедавця із моменту прибуття у Польщу.
Саме тому українці у Польщі повинні повідомити про такі доходи польські фіскальні органи.
Зважаючи на те, що український працедавець буде продовжувати утримувати з української зарплати українські податки, виникає подвійне оподаткування. Тобто фактично людина сплачує і в Україні, і у Польщі.
Детальніше про зарплату та податки у матеріалі “Зарплата у Польщі 2022: брутто і нетто, – чому така велика різниця між сумою у договорі та “на руки “
Для того, аби отримати відшкодування сплаченого в Україні податку потрібно в українські фіскальні органи до 1 травня наступного року подати річну декларацію про доходи, у якій клопотати про повернення податку. До цієї декларації додається довідка від польських податкових органів про сплату цього податку у Польщі.
Український ФОП: податки у Польщі
Значна кількість підприємців, які виїхали з України до Польщі й надалі працюють як зареєстрований в Україні ФОП.
Оплату за надані послуги вони зазвичай отримують на рахунок в українському банку або через платіжні системи. Переважна більшість працює дистанційно за місцем проживання у Польщі.
Тому, після 183 днів перебування у суміжній країні український ФОП також підпадає під дію польського оподаткування.
При цьому навіть попри на те, що єдиний податок в Україні для ФОП значно менший (2% або 5% на відміну від 12% у Польщі) – подвійне оподаткування у цьому випадку не відшкодовується.
Тобто зареєстрований в Україні ФОП, який працює із території Польщі понад 183 доби платитиме:
- в Україні – єдиний податок за ставкою 2% чи 5%;
- у Польщі – 12% податку на дохід фізичних осіб.
Праця у Польщі – оплата податку в Україні
Сплата податку на доходи фізичних осіб в Україні для українців, що працюють та перебувають у Польщі можлива коли виконуються одночасно усі три наступні вимоги:
- перебування в Польщі протягом календарного року не перевищує 183 дні;
- заробітну плату виплачує роботодавець, який не проживає і не має представництва у Польщі;
- заробітну плату не виплачує польське представництво компанії.
Податки у Польщі: анонсовані винятки для українських мігрантів ще не отримали законодавчого вираження
Нагадаємо, що у травні Офіс ефективного регулювання (BRDO) та ІТ-асоціації України звернулися в Міністерства фінансів низки європейських країн, в тому числі й Польщі. Прохання стосувалось надання можливості не змінювати податкове резидентство українським біженцям-підприємцям.
У відповіді Міністерство фінансів Польщі у липні повідомило, що в цілому не заперечує можливості збереження центру життєвих інтересів в Україні для українських біженців у воєнний час. Було анонсовано також гнучкий та індивідуальний підхід до визначення питання податкового резиденства українців з боку польських податкових органів.
Найближчим часом обіцяють опублікувати покрокову інструкцію для українців, які хочуть у Польщі зберегти податкове резидентство України.
Водночас зазначимо, що на сьогодні у податковому законодавстві Польщі не має спеціальних винятків для іммігрантів з України і діють загальні правила оподаткування фізичних осіб.
До речі вже понад півроку українці у Польщі можуть швидко і безкоштовно переказати кошти в Україну
фото: polki.pl