Податки у Польщі та українські біженці: задекларувати доходи доведеться усім

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Вже за лічені дні українським біженцям доведеться сплачувати податки у Польщі. Першими розпочнуть відраховувати кошти у польську казну ті українці, які поміж перших виїхали в Польщу з початком широкомасштабної війни в Україні 24 лютого 2022 року.

 Зверніть увагу: Бізнес у Польщі для українців: як платити менші податки

Перебуваєш понад 183 дні у Польщі: сплачуй податки

Йдеться про те, що усі українські біженці на території Польщі після 183 днів перебування набувають статусу податкового резидента.

Норма саме у 183 дні визначена міжнародними документами, про уникнення подвійного оподаткування. У стосунках між Україною та Польщею це укладена у 1993 році Конвенція. Відповідно до її норм після перевищення терміну у 183 доби особа, яка перебуває за межами своєї країни підлягає податковим зобов’язанням країни перебування.

Податки у Польщі: хто підлягає оподаткуванню

Вже у вересні частині українських біженців, які виїхали до Польщі у перші дні повномасштабних бойових дій в Україні, доведеться сплати перші податки. Йдеться про податки з усіх доходів отриманих в Польщі за перших пів року перебування.

Нагадаємо, що з польським законодавством податок з доходів фізичних осіб – PIT – сплачується до 20 числа наступного місяця за тим, у якому перебування в Польщі перевищує термін у 183 дні.

PIT (Personal Income Tax) – прибутковий податок для фізичних осіб у Польщі.

Відповідно до польського законодавства, податок на прибуток сплачує кожен, хто отримує заробітну плату або ж веде підприємницьку діяльність на території Польщі.

податки у Польщі
Податкове резидентство – тобто країна, у якій особа має сплачувати податки абсолютно не залежить від громадянства особи, фото: londynek.net

У Польщі податкове резидентство визначається за місцем проживання особи й застосовується до осіб:

  • для яких Польща є центром життєвих чи економічних інтересів;
  • які перебувають в Польщі понад 183 дні у податковому році.
Як оформити сплату податків українським біженцям у Польщі
Українцям в Польщі, які перебувають на території суміжної країни понад 183 дні та не планують повернутися в Україну доведеться подати роботодавцю спеціальну заяву.

У зазначеній заяві слід вказати про зміну центру життєвих інтересів та отримати статус податкового резидента з дня прибуття у Польщу.

Робота українців у Польщі: де платити податки

Попри те, що ситуація з українськими біженцями не є типовою трудовою міграцією, а вимушеним переміщенням, експерти все-таки твердять, що законодавчо зміни не внесені. Тому наразі існує кілька варіантів оподаткування українських вимушених мігрантів за межами України.
Офіційно працевлаштовані у Польщі українські мігранти – робота на польського працедавця

При виплаті відповідних винагород польський роботодавець повинен самостійно утримувати податки, і на банківський рахунок особи у польському банку надходитиме сума вже без податків.

Нагадаємо, що  із 1 липня у Польщі ставка податку на прибуток фізичних осіб складає 12%, які заробляють у Польщі до 120 000 злотих за календарний рік.

 

При поверненні в Україну така особа до 1 травня наступного року має подати річну декларацію про її доходи, в тому числі й отримані у Польщі.

Оскільки на сьогодні податок у Польщі на 6% менший за український, то різницю доведеться доплатити в українську казну. Також українцям, які повернуться в Україну із Польщі додатково доведеться сплатити й 1,5% військового збору.

Віддалена робота у Польщі на українського працедавця
Українська зарплата особи, яка у Польщі дистанційно працює на українського працедавця не підлягає оподаткуванню, лише у випадку, якщо ця особа перебуває на території Польщі не більше 183 днів протягом календарного року.

При перевищенні 183 днів перебування у Польщі до української зарплати застосовується польське податкове законодавство. При чому оподатковуються всі доходи отримані особою від українського працедавця із моменту прибуття у Польщу.

Саме тому українці у Польщі повинні повідомити про такі доходи польські фіскальні органи.

Зважаючи на те, що український працедавець буде продовжувати утримувати з української зарплати українські податки, виникає подвійне оподаткування. Тобто фактично людина сплачує і в Україні, і у Польщі.

Детальніше про зарплату та податки у матеріалі “Зарплата у Польщі 2022: брутто і нетто, – чому така велика різниця між сумою у договорі та “на руки

Для того, аби отримати відшкодування сплаченого в Україні податку потрібно в українські фіскальні органи до 1 травня наступного року подати річну декларацію про доходи, у якій клопотати про повернення податку. До цієї декларації додається довідка від польських податкових органів про сплату цього податку у Польщі.

Український ФОП: податки у Польщі

Значна кількість підприємців, які виїхали з України до Польщі й надалі працюють як зареєстрований в Україні ФОП.

Оплату за надані послуги вони зазвичай отримують на рахунок в українському банку або через платіжні системи. Переважна більшість працює дистанційно за місцем проживання у Польщі.

Тому, після 183 днів перебування у суміжній країні український ФОП також підпадає під дію польського оподаткування.

При цьому навіть попри на те, що єдиний податок в Україні для ФОП значно менший (2% або  5% на відміну від 12% у Польщі) – подвійне оподаткування у цьому випадку не відшкодовується.

Тобто зареєстрований в Україні ФОП, який працює із території Польщі понад 183 доби платитиме:

  • в Україні – єдиний податок за ставкою 2% чи 5%;
  • у Польщі – 12% податку на дохід фізичних осіб.
Праця у Польщі – оплата податку в Україні

Сплата податку на доходи фізичних осіб в Україні для українців, що працюють та перебувають у Польщі можлива коли виконуються одночасно усі три наступні вимоги:

  • перебування в Польщі протягом календарного року не перевищує 183 дні;
  • заробітну плату виплачує роботодавець, який не проживає і не має представництва у Польщі;
  • заробітну плату не виплачує польське представництво компанії.
податки у Польщі
Працювати у Польщі та платити податки в Україні можливо, фото: money.pl

Податки у Польщі: анонсовані винятки для українських мігрантів ще не отримали законодавчого вираження

Нагадаємо, що у травні Офіс ефективного регулювання (BRDO) та ІТ-асоціації України звернулися в Міністерства фінансів низки європейських країн, в тому числі й Польщі. Прохання стосувалось надання можливості не змінювати податкове резидентство українським біженцям-підприємцям.

У відповіді Міністерство фінансів Польщі у липні повідомило, що в цілому не заперечує можливості збереження центру життєвих інтересів в Україні для українських біженців у воєнний час. Було анонсовано також гнучкий та індивідуальний підхід до визначення питання податкового резиденства українців з боку польських податкових органів.

Найближчим часом обіцяють опублікувати покрокову інструкцію для українців, які хочуть у Польщі зберегти податкове резидентство України.

Водночас зазначимо, що на сьогодні у податковому законодавстві Польщі не має спеціальних винятків для іммігрантів з України і діють загальні правила оподаткування фізичних осіб.

 До речі вже понад півроку українці у Польщі можуть швидко і безкоштовно переказати кошти в Україну

 

фото: polki.pl

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *