Тривале перебування закордоном та відсутність можливості повернутись в Україну створює багатьом українцям значні проблеми з оформлення спадщини. Як українським мігрантам, перебуваючи за кордоном, вступити у спадок, який вони отримали в Україні.
На офіційній сторінці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини опубліковано пояснення, щодо порядку дій у випадку, коли українцям потрібно оформити спадок в Україні без виїзду з території іноземної держави.
Оформити спадщину в Україні на території Польщі: що слід зробити українцям насамперед
Для оформлення спадку в Україні, під час перебування за кордоном, українцям в першу чергу потрібно своєчасно подати відповідну заяву.
За кордоном, зокрема на території Польщі, нотаріальні дії щодо прийняття спадщини здійснюють українські консульські установи. Які відповідно до статті 38 Закону України “Про нотаріат”, зокрема:
- вживають заходів до охорони спадкового майна;
- видають свідоцтва про право на спадщину;
- видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя.
Важливі нюанси прийняття спадщини в Україні
Водночас українцям за кордоном перед оформленням заяви про прийняття спадщини та візитом до консульської установи слід врахувати, що:
- прийняття спадщини з умовою чи застереженням не допускається,
- не можна прийняти лише якусь частину майна, що входить до складу спадщини, а від іншої частини відмовитися взагалі чи прийняти її під якоюсь умовою,
- спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
У Міністерстві юстіції України наголошують, що прийняття спадщини залежить виключно від волі спадкоємця. Тому спадкоємець, незалежно від того отримав він спадщину за заповітом чи за законом, особисто і на власний розсуд вирішує приймати йому спадщину чи ні.
Українцям в Польщі слід врахувати, що спадкоємець, який протягом шестимісячного строку, не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким, що не прийняв її, лише за загальним правилом.
Додатковий строк прийняття спадщини, визначається судом, за умови, якщо спадкоємець не прийняв спадщину вчасно з поважних причин.
Також слід врахувати: за загальним правилом вважаються такими, що прийняли спадщину:
- малолітні та неповнолітні особи,
- недієздатні особи та особи, цивільна дієздатність яких обмежена.
Які документи потрібні українцям, щоб оформити спадщину в Україні на території Польщі
Подати відповідну заяву до Посольства України в Польщі чи консульств українці можуть як особисто, так і поштою.
У випадку направлення письмової заяви про прийняття спадщини українському консулу в поштовому форматі, справжність підпису на ній слід засвідчити нотаріально.
Проте навіть, якщо українському консулу в Польщі поштою буде направлена не засвідчена заява про прийняття спадщини:
- спадкова справа все одно заводиться,
- спадкоємця інформують про потребу надіслати правильно оформлену заяву або прибути особисто до консула.
Водночас для того, аби консул підтвердив особу заявника та засвідчив справжність підпису українцям слід представити під час візиту у консульстві:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон (оригінал та копію),
- віза /карта побиту/ інший документ, що підтверджує легальне перебування заявника на території Польщі (оригінал та копію),
- оригінал та копію документа, що підтверджує місце реєстрації заявника на території Польщі (zaświadczenie o zameldowaniu).
- копію документа, що підтверджує факт відкриття спадщини (свідоцтво про смерть, заповіт тощо),
- та заповнену заяву – доступна за цим посиланням.
Якщо особа відмовляється від прийняття спадщини на користь іншої особи, також потрібно надати й паспорт громадянина України на чию користь здійснюється відмова від прийняття спадщини.
Скільки в Польщі коштує оформити спадщину в Україні і як подати документи
Станом на кінець 2023 року українцям в Польщі доведеться викласти чималу суму за вчинення українськими консулами нотаріальних дій щодо оформлення спадщини.
На офіційній сторінці Посольства України в Республіці Польща визначено, що нотаріальні дії з оформлення спадщини можуть провести
- Посольство України в Республіці Польща,
- Генеральне консульство України в Кракові,
- Генеральне консульство України в Любліні,
- Консульством України в Гданську.
А також встановлено відповідні тарифи консульського збору, які становлять:
- ужиття заходів щодо охорони спадкового майна – 415 злотих,
- видача свідоцтва про спадщину — 0,5% суми спадщини, але не менше 100 доларів США (415 злотих).
Українцям в Польщі слід врахувати, що подати необхідні документи для оформлення спадщини в України вони можуть лише за попередньою реєстрацією.
Для цього необхідно зареєструватись в електронній черзі для вчинення консульських дій. Інструкція як правильно зареєструватись в електронній черзі доступна за цим посиланням.
Це важливо: Українцям в Польщі пояснили як не витрачати зайвого при користуванні українською карткою
фото: колаж UAPL.INFO