Станом на вересень 2023 року дія Спецзакону, який гарантує тимчасовий захист та виплати українцям соціальних допомог 500+ та 40+ в Польщі, закінчується 4 березня 2024 року. Відповідно без подальшої пролонгації цього закону, що наразі навіть не обговорюється польською владою, усі виплати та пільги для українських вимушених мігрантів припиняться.
На тему: Куди й на скільки можуть виїжджати з Польщі українські вимушені мігранти
Наразі в Польщі перебуває понад 1 мільйон українців, які із тимчасовим захистом отримали доступ до праці та соціального захисту. До чого готуватись українцям у разі, якщо польська влада не подовжить термін дії Спецзакону?
Соціальні виплати 500+ та 40+ в Польщі для українців є тимчасовими
18 вересня 2023 року Речник польського уряду Пьотр Мюллер зазначив, що виплати 500+ та 40+ в Польщі для українських мігрантів є тимчасовими.
Під час передвиборчих дебатів Пьотр Мюллер як представник чинної влади Польщі підтвердив, що допомога Україні є тимчасовим явищем. І надається насамперед тому, що Польща має зобов'язання щодо надання допомоги воєнним мігрантам з України.
Хоча також, зі слів Речника польського уряду, це також і питання безпеки для самої Польщі.
Пьотр Мюллер заявив, що Спецзакон, який передбачає тимчасовий захист для українців, діє лише до березня наступного року.
Станом на вересень 2023 року, з юридичної точки зору, дія цього закону закінчується разом із наданням українцям тимчасового захисту та виплат.
Зокрема йдеться про виплати 500+ та 40+ в Польщі, які наразі доступні українським вимушеним мігрантам.
Нічого немає постійного (про допомогу), (пільги діють) лише на період збройного конфлікту, і просто на початку наступного року дія положень закінчиться, – Пьотр Мюллер, Речник уряду Польщі.
ЄС подовжить дію тимчасового захисту для українців: як це стосується Польщі
У відповідь на прийняту Європарламентом Директиву про тимчасовий захист, Польща прийняла свій Спецзакон. Який гарантує не лише легальне перебування українців на окреслений період, а й соціальні виплати такі як 500+ та 40+ в Польщі.
На початку повномасштабного вторгнення у 2022 році Директива про тимчасовий захист ЄС була активована Єврокомісією терміном на один рік. Після чого продовжена ще на рік, тобто до березня 2024 року.
Після продовження Європою дії Директиви про тимчасовий захист для українських воєнних мігрантів до березня 2024 року, Польща внесла зміни до власного Спецзакону.
Черговими змінами до Спецзакону термін легального перебування для воєнних мігрантів з України в Польщі продовжили до 4 березня 2024 року. А для деяких категорій українців навіть до осені 2024 року.
13 вересня 2023 року Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила, що Єврокомісія планує продовжити дію Директиви про тимчасовий захист українців у країнах ЄС.
Детальніше: Європа продовжить дію тимчасового захисту українців у країнах ЄС.
Пролонгація Директиви про тимчасовий захист Європейської комісії може стати підставою для Польщі продовжити термін надання такого захисту українцям.
Офіційно у зазначеній Директиві ЄС йдеться про те, що рішення щодо майбутнього українських біженців мають приймати уряди кожної країни окремо.
Озвучені Речником уряду Польщі дані наразі не дають чіткої відповіді чи збирається польська влада у 2024 році подовжувати термін дії Спецзакону.
Тому українським вимушеним мігрантам залишається лише чекати на зміни у польському законодавстві. І сподіватись, що польський уряд все ж таки подовжить термін дії Спецзакону.
Водночас вже зараз українцям із PESEL UKR можна розпочати підготовку до того, що захист не подовжать, а соціальні виплати скасують.
Втрата тимчасового захисту та виплат 500+ і 40+ в Польщі: до чого готуватись українцям
Оскільки точно не відомо подальші наміри польської влади у 2024 році, українцям із тимчасовим захистом варто вже замислитись над легалізацією перебування у Польщі.
Наразі в українців у Польщі є щонайменше 3 шляхи для подальших дій, у разі, якщо термін тимчасового захисту не подовжать:
- повертатись в Україну;
- легалізуватись вже зараз, відмовившись від тимчасового захисту;
- готувати підґрунтя для легалізації, яку доведеться завершити вже у березні 2024 року.
Інші сценарії для українців у Польщі будуть можливі лише у разі, якщо уряд сусідньої країни внесе певні зміни до Закону про іноземців.
Законом про іноземців наразі регулюються умови легалізації іноземних громадян на території Республіки Польщі.
Нагадаємо, що з 1 квітня 2023 року українські вимушені мігранти вже отримали можливість подавати документи на отримання дозволу на тимчасове перебування у Польщі.
Можливістю легалізувати своє перебування у Польщі завдяки дозволу на тимчасове перебування можуть скористатись українські вимушені мігранти, які:
- мають роботу;
- ведуть господарську діяльність;
- є висококваліфікованими спеціалістами (мають блакитну картку).
Чи будуть виплачувати 500+ і 40+ в Польщі після 4 березня 2024 року українцям
Деякі категорії українських воєнних мігрантів згідно зі Спецзаконом мають можливість вже зараз перебувати у сусідній країні довше, ніж більшість українських біженців.
Але через певні нез'ясовані формальності ще не відомо, чи будуть їм доступні виплати 500+ і 40+ в Польщі після 4 березня 2024 року.
Наразі в Спецзаконі окремо виділено категорії українських вимушених мігрантів, які можуть легально перебувати у Польщі до осені 2024 року, а саме:
- батьки дітей, які відвідують школу або дитячий садочок можуть разом із дітьми перебувати у Польщі до 31 серпня 2024 року;
- учні полеціальних шкіл також можуть перебувати у Польщі до 31 серпня 2024 року;
- батьки восьмикласників, які у 2024 році складатимуть іспит на атестат зрілості, можуть залишатись у Польщі до 30 вересня 2024 року.
Попри продовжені Спецзаконом терміни легального перебування батьків дітей, що відвідують дитячий садок та школярів, поки немає роз’яснень щодо відповідних документів.
А саме документів, які будуть підтверджувати право цих категорій українських вимушених мігрантів перебувати на території Польщі до осені 2024 року.
Адже на сьогодні офіційним документом, що підтверджує статус особи, яка перебуває під тимчасовим захистом в Польщі, є:
- PESEL з позначкою UKR;
- електронний документ в застосунку Diia.pl.
При цьому дитина (з українським громадянством) не має свого власного профілю. Її додає у свій профіль один із батьків.
Разом із деактивацією “дорослого” документа, може зникнути й електронний документ дитини.
Наявність дитини, яка відвідує садочок або ходить в школу, українські воєнні мігранти зможуть підтвердити:
- свідоцтвом про народження;
- шкільною легітимізацією (у разі, якщо діти школярі);
- довідкою з дитячого садка.
Станом на вересень юридично неврегульовано питання щодо формального підтвердження легального перебування самих батьків таких дітей.
А, відповідно, і нарахувань виплати 500+ і 40+ в Польщі після 4 березня 2024 року. Чи документів із якими зазначені категорії українських мігрантів у Польщі зможуть виїжджати за межі сусідньої країни.
Нагадаємо, що Diia.pl є електронним документом, який дозволяє українським воєнним мігрантам виїжджати в країни Європи. А також повертатись з України до Польщі без втрати статусу PESEL UKR.
У разі відсутності електронного документа, українські мігранти можуть виїхати в Україну, але можуть мати проблеми із поверненням до Польщі.
При перетині україно-польського кордону в українців без електронного документа Diia.pl будуть вимагати наявність:
- вільних днів безвізу;
- національної польської або Шенгенської візи.
Отже, українські воєнні мігранти, перебування яких на території Польщі подовжено до кінця серпня або кінця вересня 2024 року, потребують якогось іншого документа для підтвердження свого легального статусу, ніж електронний документ в Diia.pl.
Водночас всім українським вимушеним мігрантам у Польщі слід вже зараз готуватись до сценарію, якщо тимчасовий захист не продовжать. І уважно вивчати потенційні способи легалізації перебування у сусідній державі у 2024 році.
На тему: Український банк пропонує унікальні “бонуси” для українців у Польщі
фото: колаж UAPL.INFO